Tetszett a cikk?

Megakadályozhatta volna a Kortárs Építészeti Központ (KÉK) bezárását annak vezetése, ha komolyan veszi az intézetnek otthont adó múzeum igazgatójának korábbi leveleit. A direktor felszólította őket: egy évekkel korábban már tervbe vett felújítási munka miatt idén márciusban költözniük kell. S noha az önkormányzat már hónapokkal ezelőtt új helyszíneket javasolt a KÉK-nek, a fiatal építészek abban bíztak, maradhatnak addigi otthonukban.

Konferencia a KÉK-ben
Helyrajz
© kek.org.hu
A sajtóhoz fordult a fiatal építészek, képzőművészek és civilek által alapított Kortárs Építészeti Központ (KÉK) vezetése, mivel szerintük működésük rajtuk kívül álló okok miatt ellehetetlenült. A 2006 júniusa óta a Nefelejcs utcai Róth Miksa Emlékház udvari épületében működő központ vezetője, Finta Sándor és az alapítvány egyik kurátora, Szemerey Samu szerdán közölte: hétfőn egy faxot kaptak, miszerint 48 órán belül ki kell költözniük a múzeumból, a KÉK-nek helyet adó épületet ugyanis felújítják és üvegművészeti központtá alakítják.
 
A KÉK azért fordult a nyilvánossághoz, hogy elérje: 2009 nyaráig maradhassanak a múzeumban. Szerintük erre azért is lenne „joguk”, mivel a múzeum igazgatójával, Fényi Tiborral, 2006 júniusában ebben állapodtak meg. Ráadásul – mint mondták – az eltelt idő alatt 12-15 millió forintot költöttek az ingatlanra, éppen azért, mert arra számítottak: három évig ott maradhatnak. Úgy érzik, a magyar kulturális életben egyedülálló intézményre szükség van, hiszen ez az egyetlen kortárs építészettel foglalkozó hazai szakmai platform. Emlékeztettek arra: 2006 nyara óta az általuk szervezett közel száz eseményen több mint tízezer látogató fordult meg. 

Bár a KÉK létjogosultságát és fontosságát a Fintáék által "megtámadott" múzeumigazgató, az intézetnek elsőként otthont adó Fényi Tibor sem tagadja, másképp látja a helyzetet, és azt is, mi az, ami idáig vezetett. „Saját döntésem volt 2005 szeptemberében, hogy ingyen, ellenszolgáltatás nélkül helyet adok az alapítványnak. Később Sanyiékkal eldöntöttük, hogy közösen elkezdünk egy projektet, amelynek a célja az egykori Róth Miksa műhelyépület rendbetétele. A KÉK felajánlotta, hogy ebben partner lesz, a tervek készítésétől kezdve a pályázatokban való aktív részvételig bezárólag. Erre mondtam, hogy addig, ameddig az építkezés megkezdődik, használhatják a hátsó műhelyépületet. Akkor azt mondtam, hogy ez legfeljebb három év, de azt is hozzátettem, hogy remélem, hamarabb el tudjuk kezdeni majd az építkezést” – magyarázta a hvg.hu-nak a múzeum igazgatója. 

A  KÉK-nek eddig helyet adó épület felújítása nem mostanában pattant ki a fejéből - hangsúlyozta -, amit az is bizonyít, hogy már igazgatói pályázatában is szerepelt egy olyan üvegművészeti központ létrehozása, ahol fiatal iparművészek, üvegművészek, restaurátorok dolgozhatnak majd. (Az ominózus épületet egyébként már a ’90-es évek óta üvegművészeti központként kívánja működtetni a kerület.)

Az igazgató bizonyít

Váratlanul érte a KÉK-et a „kilakoltatás”, korábban ugyanis hivatalosan erről nem kaptak tájékoztatást – állította a hvg.hu-nak Szemerey Samu és Finta Sándor. Tagadták azt a – korábban Fényitől szerzett - információnkat is, miszerint az igazgató már hónapokkal korábban, hivatalos levelekben közölte velük: márciusában ki kell költözniük. A KÉK által szervezett sajtótájékoztatón megjelenő Fényi azonban dokumentumokkal (hivatalos levelekkel, e-mailekkel) bizonyította ennek ellenkezőjét. Kiderült: Fintáék már hónapokkal ezelőtt tisztában voltak helyzetükkel.

Mi több, a Fintáékat az „utcáról befogadó” múzeumigazgató – állítása szerint - még lobbizott is a KÉK érdekében, mert szimpatikusnak találja a fiatal építészek tevékenységét. Ezért a VII. kerület polgármesterét, Hunvald Györgyöt arra kérte, segítsen a várható felújítási munkák miatt „otthontalanul” maradó központnak új helyszínt találni. A KÉK céljaival szintén azonosuló Hunvald két épületet is felajánlott Fintáéknak, sőt jelezte: az önkormányzat segítséget is nyújt azok felújításában. A KÉK azonban nem élt a lehetőséggel. Fényi szerint Fintáéknak azért nem tetszettek az épületek, mert mindkettő feleannyi ember befogadására képes, mint a múzeum. Ezzel szemben Fintáék azt állítják: a Csányi utcában felajánlott egyik ingatlan olyannyira lepusztult állapotban van, hogy legalább 40 millió forintba kerülne annak felújítása, míg a másik – korábban szintén lakóépületként működő - ingatlan térstruktúrája nem alkalmas arra, hogy központként üzemeljen. Szerintük az sem volt világos, hogy az önkormányzat pontosan milyen feltételekkel adná oda nekik az ingatlant, így a költségvetéssel sem tudtak számolni.

Külön utakon

A sajtótájékoztatón – ahol az igazgató és a „kékesek” felváltva hangoztatták igazukat – kiderült: bár a Fényi által küldött levelekre Fintáék tényleg nem reagáltak érdemben, nagyon is jól tudták, idén márciustól bajban lesznek. Éppen ezért a polgármesternél megpróbálták elérni, hogy hosszabb távon is a Róth Miksa Emlékház épületében maradhassanak. A múzeum igazgatója ezt is kifogásolta, mondván: a polgármester politikai irányító, nem feladata az, hogy az önkormányzat tulajdonában álló múzeum jövőjéről egyedül döntsön. Kétségtelen, hogy ha Fintáék elképzelése bejön (azaz a múzeumban maradhatnak), akkor azzal a befogadójuk, Fényi évek óta dédelgetett álmát, az üvegművészeti központ létrehozását "fúrják meg". Szemerey Samu ugyanakkor tagadta, hogy a polgármesterrel való tárgyalással Fényit vagy bárki mást meg akartak volna kerülni.

A KÉK vezetésének nyilatkozatai azt sugallják, a felújítási munka csak ürügy a „kilakoltatásukra”. Szerintük ezt bizonyítja, hogy a rekonstrukció megkezdésére még el sem kezdődött az engedélyeztetési eljárás, holott annak átfutása szerintük legalább egy-másfél év. Fényi ugyanakkor azt állítja: a felújítást a födémfeltárással kezdik, amihez viszont nem kell építési engedély. A KÉK vezetése szerint azonban a födémfeltárás egy újságpapírnyi területet érint csak, s önmagában nem zavarná központjuk működését.

A KÉK-szimpatizánsok szerint a felek közötti feszültség gyökere, hogy a központ programjai jóval több látogatót vonzanak, mint az emlékház, s az igazgató voltaképpen irigykedik a fiatal építészekre, és nem nézi jó szemmel azt sem, hogy a KÉK rendszeresen partikat szervezett az ingatlanban. Fényi szerint őt ugyan a sajtóban szeretnék „irigy öregembernek” beállítani, valójában szó sincs erről. Állítja: bár tényleg zavarja, hogy a KÉK bulijain engedély nélkül árulnak szeszesitalt (hiszen emiatt a hatóságok állítása szerint nála kopogtatnak), nem emiatt, hanem a felújítási munkák miatt kell költözniük Fintéknak, s ezt már akkor értésükre adta, amikor befogadta őket. Állítása szerint az sem zavarja, hogy a központ több látogatót vonz, mint a múzeum, mert szerinte ezen az alapon nem lehet a két intézményt összehasonlítani. Úgy érzi, ha irigykedett volna rájuk valaha is, akkor nem lobbizott volna értük a polgármesternél.

Dezső András

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Budapest, vigyázz! Dimenzióváltás közeleg

– Budapest környékét már elszúrták a befektetők, de a belső területeken még nem történt visszafordíthatatlanul nagy baj – vélekedett egy várostervező egy minapi szimpóziumon. – Nem a „hülye építész” drágítja meg a projekteket – fogalmazott Budapest főépítésze. Ami sehogyan sem megy Európában, megy majd Kínában, csak sokkal nagyobban – bizonyította példákkal egy dán tervező. A meghökkentő állításokat cikkünkben bővebben taglaljuk.

Kult

Kik azok a KÉK-ek és mit akarnak?

A tavalyi Építészbálon néhány fiatal fura szórólapokkal bombázta az illusztris vendégsereget. Kiáltványuk szerint arra szánták el magukat, hogy "elmozdítsák az építészetet a nyilvános érdeklődés középpontja felé". Rendezvényeken, beszélgetéseken, bemutatókon keresztül a szakmát és a közönséget is fel akarták rázni. Főként azért, hogy a magyar építészet újra bekapcsolódhasson a nemzetközi vérkeringésbe. Hol tartanak egy év után?