Az idei, 8. Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivált november 8-13 között rendezik több helyszínen: a Toldi Moziban, a Cirko-gejzír Filmszínházban, az Odeon Lloyd Moziban és az OSA Archívumban. A fesztiválon ezúttal is több szekció lesz: a nemzetközi panorámában az idei kortárs, kreatív dokumentumfilmekből láthatunk válogatást, míg a magyar panoráma a friss magyar dokumentumfilm-termést szemlézi.
Az idei Verzió fő programját három tematikus retrospektív egészíti ki. A Hitelesség: archív képek és a dokumentumfilm alprogram a dokumentum és a valóság viszonyát elemzi. Az Ablakok a múltra: A balkáni háború emlékei a jugoszláviai háborút idézi fel. A kiemelkedő cseh rendezőnő, Helena Třeštíková kortárs társadalmi problémákat taglaló munkáiból is lesz egy retrospektív program.

A legjobb filmnek járó díjat a közönség adja: a legtöbb szavazatot kapott film készítői 1500 eurót (mintegy 450 ezer forintot) kapnak.
A Közép-Európai Egyetem közreműködésével idén is lesz Vizuális Laboratórium, mely a dokumentumfilm szerepét vizsgálja az oktatásban, valamint Diákverzió, melynek keretében budapesti és vidéki középiskolások nézhetnek és vitathatnak meg fontos emberi jogi kérdéseket boncolgató dokumentumfilmeket.
A fesztivál nyitófilmje A mi iskolánk (Our School) című svájci-amerikai film, ami kényes kérdést feszeget: meggátolható-e pénzzel a romák hátrányos iskolai megkülönböztetése? Egy észak-romániai város négy évét mutatja be: a generációs előítéleteket, az elszalasztott lehetőségeket.
Az idei Verzió részletes programjáról az esemény honlapján olvashatnak.