szerző:
Rác András
Tetszett a cikk?

Kik dolgoztak a világháborúban? Kik egyensúlyoztak a hideg háborúban? Miért gyerekesek a fedőnevek? Kinek mi a szerepe az 50 éves ügynökvilágban?

Doktor Jánossy Karácsony – ez az atomfizikus Bond-lány neve tükörfordításban a Világ nem elég című Bond-epizódban. Úgy öltözik, mint Lara Croft, úgy bukfencezik a lángnyelvek között, mint Lara Croft, úgy remegnek a cicik és feszül a short, mint Lara Crofton (Crofté? Croftosan? Croftul?). A short eltűnik, a tudóscsecs tovább remeg 007-es mellett az ágyban, mi sem természetesebb, hiszen ő egy brit hódító.

Halle Berry - Halj meg máskor (2002)

A doktor magyar neve ugyanolyan erőltetett, mint az eredeti angol változat – Dr Christmas Jones – és semmi másra nem alkalmas, minthogy Bond elsüsse az adott epizód szóviccét: „Azt hittem, hogy a karácsony csak egyszer jön el egy évben.” Akadnak még hasonló nevekbe oltott szóviccek, a lányok esetében többnyire hímsovén szexista megjegyzések. Pussy Galore, és erre s szóviccre épül az angol néplélek meta-vicce: hogy hívták Pussy Galore-t, mielőtt találkozott Bonddal? Pussy Tight.

A férfiak esetében már kódnevek, hiszen ügynökvilágban járunk.

Persze az regénybeli hírszerzők és mestergyilkosok kódneveinek egyik legfontosabb funkciója az, hogy teljesen világossá tegyék, ki kicsoda és mit csinál. Goldfinger, az nemesfém csillogásában megőrült zseniális gengszter a mitológiai Midas királyra emlékezetet, aki bármihez hozzáért, arannyá változott. Szűkszavú nippon verőlegénye Oddjob. Egy másik erőszaki Jaws, akinek teljes fogsorát edzett acélkerítésre cserélték.

A nevekből minden kiderül: Ian Lancaster Fleming regényíró megfilmesített hőse egy olyan férfitársadalmat képvisel, ahol az egész világ transzparens, minden világos, mindenki nevében viseli lényegét és szerepét. Rend van. Világrend. Brit világrend. A rendnél talán sokkal fontosabb a brit, hiszen az arisztokratikus Fleming nem csak a regényekben, hanem karrierjében és minden porcikájában képviselte a számunkra nehezen megragadható britishness ethoszt.

Miről szól a britishness? Nagy-Britannia soknemzetiségű, sőt, a II. világháború végéig egy világbirodalom élén áll, ami a skótokon, walesieken, angolokon és íreken túl még tucatnyi nyelvet, vallást, szokást és kontinenst integrált a nagy háborús erőfeszítésbe. Lehet, hogy az indiaiak indiai honszeretettel, az írek ír elkötelezettséggel, az angolok angol büszkeséggel, az ausztrálok és új-zélandiak maori harcosokkal léptek be Őfelsége szolgálatába, de ez senkit nem érdekelt addig, amíg a brit elkötelezettséget felmutatták.

Egy nemzetek feletti lojalitást, ami mégis nemzeti, amelynek egységét az uralkodó képviseli. VI. György több nemzet koronáját viselte (akárcsak néhány évtizeddel korábban az Osztrák-Magyar Monarchia császára és királya). Monarchaként egy tarkabarka, a történelem folyamán inkább fegyverrel és jogi paragrafusokkal összetartott közösséget próbált a mesterséges és funkcionális nacionalizmussal megerősíteni és természetessé varázsolni, ezt az erőfeszítést pedig hátrahagyta II. Erzsébetnek is.

Sean Thomas Connery, "Nagy Tomi" - Az első Bond, aki Mr Universe testépítő háttérrel érkezett a filmvilágba. Fleming nem örült a választásnak.
HVG Archív

Akadt néhány probléma a brit koncepcióval.

Először is: kevesek mulatsága, úri luxus. Fleming skót származású, de már Londonban nevelkedett. Az egyik legvagyonosabb családból érkezett, nagyapja, a skót Robert Fleming alapította a Rober Fleming & Co. bankot amit 2000-ben a Chase Manhattan Bank vett meg 7 milliárd dolláros áron.

Ian Fleming fiatalon gyors katonai karriert futott be. Elhivatottként szolgálta királyát, akárcsak katonatársai akikkel a lehető legvakmerőbb akciókat hajtották végre a frontvonalon, vagy azon túl ellenséges területeken. A 30 Assault Unit (30AU) majd T-Force különleges egységében Bond szülőapja bajtársi viszonyt kötött az ausztrál Sidney Cottonnal, akinek vakmerő felderítő képességét a fiktív szuperügynökre ruházta a háború után.

Íme az ügynöklista: barátként számított az angol Patrick Dalzel-Jobra, akinek izgágasága és a felettesekkel szembeni állandó rebelliója épült bele Bond karakterébe. William Stephenson Kanadából érkezett, akiről Fleming 1962-ben úgy nyilatkozott a The Sunday Timesnak, mint "a kémek igazi, romantikus mintája". Az odesszai Wilfred Albert (Biffy) Dunderdalere is számíthatott, akinek playboy kalandjait kapta meg a regényhős. De akadt még a kompániában dél-afrikai és walesi is.

Másrészt: A II. világháborúval a brit hegemónia eltűnt, a birodalmat felváltotta a Nemzetközösség. A Falkland-szigetek úgy-ahogy megmaradt birkastartégiai támaszpontként.

Daniel Craig - Harmadik Bond filmje, a Skyfall, amely a 23. epizód a hivatalos szériában október 23-án nyit az Egyesült Királyságban és a világon
null

Bond egyszerre a brit frusztráció tünete és a gyógyszere. Epizódról-epizódra bebizonyítja, hogy létezik az egység, létezik a kikezdhetetlen lojalitás Őfelsége iránt. Skót (Sean Connery), angol (Daniel Craig) és ír (Pierce Brosnan) színészek a „világ legunalmasabb angolszász nevét” viselik, ami egyébként egy amerikai ornitológustól származik. Skót mintázatú londoni öltöny a londoni diplomata negyed Sinclaire-szabóságtól. Kétrészes öltönyén megjelent a Urquhart skót klán nemzetségi mintázata, igaz, ezt már Viktória királynő fia, Edward walesi herceg is hordta.

Bond-divatról itt olvashat: A kémkedés eleganciája

Angol ragaszkodás a szokásokhoz, amiket játszi könnyedséggel erőszakolnak rá a világ más részeire, szintén a világhódítás eszköze. Hányan is rendelhetnek meg vodka martinit rázva, nem keverve? A rendelésből persze a mondat a legjobb.

Mindezen túl az örökifjú Bond Jamaicától Koreáig brüsszeli csipkésre rúgja a terroristák valagát. Vagy megoldja a fiatal szuperhatalmak problémáit. A Dr No filmváltozatában, amelynek ma ünneplik világszerte a napra pontosan 50. születését vintage moziestekkel, M utasításának veleje az, hogy az amerikaiak nagyon szeretnének egy holdrakétát az űrbe küldeni, de ez nem megy a 007-es nélkül. A filmpremiert megelőző évben ugyanis a szovjet űrkutatás legyőzte a nyugatot, az amerikaiak és szövetségeseik előtt sikerrel indították útnak az első sztratoszférán túli járművet emberrel a fedélzetet. Gagarin vetélytársaként a 17 kilós Sonkát, a csimpánzt küldték az amerikaiak a Mercury Redstone kokpitjében az örök éjszakába. Ezt a fiaskót csakis Bond oldhatta meg.

Bond mindent megold. Főleg a brit nosztalgia gyulladásait.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!