szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tíz országból összesen 33 film és a magyar származású francia rendező, Olivier Assayas retrospektív vetítéssorozata is szerepel a programban a Frankofón Filmnapokon, amelyet március 1-je és 9-e között rendeznek a fővárosi Uránia Nemzeti Filmszínházban. A filmek közül 20 magyarországi premier.

Drámát, vígjátékot, thrillert, animációs és rövidfilmet egyaránt láthatnak az érdeklődők a Frankofón Filmnapokon. A rendezvény vendége lesz Antonisz Kafetzopulosz görög színész, valamint négy rendező: a francia Léos Carax és Olivier Assayas, a libanoni Bahidzs Hodzseidzs és a marokkói Fauzi Benszaidi - hangzott el a keddi budapesti sajtótájékoztatón. A harmadik fesztiválhoz idén csatlakozott Algéria, Görögország és Szenegál.

Francois Laquiéze, a budapesti Francia Intézet igazgatója felidézte, hogy 2009-ig francia filmnapokat rendeztek, aztán a kínálat bővítésével 2011-től vágtak bele a Frankofón Filmnapok megszervezésébe. "A frankofónia nem Franciaországot vagy a régi gyarmatokat takarja, hanem azokat az országokat fogja össze, ahol a francia nyelvnek kiemelt szerepet tulajdonítanak. Ezek közé tartozik Belgium, Kanada vagy épp az arab országok".

Cécile Zanotti audiovizuális referens elmondta, hogy a rendezvényen olyan filmeket láthatnak az érdeklődők, amelyek világszerte bejárták a nemzetközi fesztiválokat. Példaként említette az egyiptomi Ibrahim el-Batut A zúgolódás tele című filmjét, amely a kairói, a dubaji, és montpellier-i mediterrán fesztiválon aratott sikert. A film a 2011-ben kirobbant egyiptomi forradalom másnapján kezdődik és folytatása a filmnapok tavaly elindított "arab tavasz" sorozatának - hangsúlyozta a referens.

Idén két libanoni filmdrámát tűztek műsorra: Bahidzs Hodzseidzs Jöjjön már az eső, valamint Jean-Claude Codsi Egy becsületes ember című alkotását. A Bűnbánat című algériai-francia filmdráma Merzak Alluas rendezésében szintén valós történetet dolgoz fel a dzsihádistákról.

A válogatásban szerepelnek francia koprodukcióban készült alkotások is, ilyen például a Szabad a tánc című francia-belga film, amelyet premier előtt láthat a magyar a közönség Francois Damiens főszereplésével. Levetítik a Gyermekeink című belga-luxemburgi-francia-svájci filmdrámát, amelyet Joachim Lafosse rendezett, valamint a Golden Globe-díjra két kategóriában is jelölt Jacques Audiard Csont és rozsda című társadalmi drámáját, amelyet a filmnapok nyitónapján magyar és angol felirattal láthatnak az érdeklődők.

Idén külön figyelmet fordítanak Olivier Assayas világhírű francia rendezőre, aki anyai ágon magyar származású, beszéli is a nyelvet és különleges kötődése van Magyarországhoz. Öt filmet láthat a rendezőtől a közönség március 1-je és 5-e között.

Az esemény zárónapján Noémie Lvovsky Camille ismétel című francia vígjátékát játsszák, a filmet később a magyarországi mozikban is megtekinthetik az érdeklődők. A pszichodráma műfajában látható lesz Francois Ozon A házban című izgalmas alkotása, valamint Joachim Lafosse felkavaró drámája Gyermekek címmel, amelyért a női főszereplő Émilie Dequenne 1999 Cannes-ban megkapta a legjobb női főszereplőnek járó díjat.

A kiválasztott filmekkel nemcsak szórakoztatni, elgondolkodtatni is szeretnének, ezért is tűzték műsorra a Lejárt lemezt vagy a szenegáli-francia, aktuális témát feldolgozó Halászcsónakot, amely harminc olyan ember meneküléséről szól, akik a jobb élet reményében egy halászcsónakban akarnak eljutni Spanyolországba.

Március 8-tól több filmet hat nagyvárosban, köztük Debrecenben, Győrben, Miskolcon, Pécsen, Szegeden és Szolnokon is bemutatnak. A részletes program a Francia Intézet honlapján olvasható.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!