szerző:
Roman István
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Július 5-én áll a soproni VOLT Fesztivál színpadára Jamie Woon. A rajongók öröme érthető, de a zenész-énekest nem ismerők keblét is dagaszthatja a honfiúi büszkeség: a semmilyen magyarországi kötődéssel nem rendelkező előadó készítette az egyik leghangulatosabb Budapest-klipet. Nincs egyedül, több világsztár forgatott már a magyar fővárosban, de folyamatosan készülnek reklámszkeccsek is, a mozi- és tévéfilmekről, sorozatokról nem is szólva.

Nehéz magyarázni pusztán az anyagiakkal Jamie Woon esetét. Az egyedi pályaívet befutó, tehetséges, harmincéves férfiember Nagy-Britanniában született és él – egy maláj-kínai apa és egy skót-ír anya (a kelta énekesnő, Mae McKenna) gyermekeként. Számait, amiknek a szövegeit is ő maga írja, egyedül készíti, programok, samplerek, gitárok s minden más megszólalásra alkalmas eszköz (például a saját teste) segítségével.

A Youtube-on lett igazi sztár, és megtette a magyaroknak azt a szívességet, hogy a Lady Luck Budapesten rögzített klipjével első osztályú országimázst alkotott számunkra (8,3 millióan nézték meg a videomegosztón). Beutazza székesfővárosunk markáns tömeges közlekedési lehetőségeit, ácsingózik villamoson, kapaszkodik a metróban, ül taxiban. Egyértelmű, hogy a tömegközlekedős hungarikumok királya. A 2011-es, második Mirrorwriting című albumáról való szám klipjét a „Ninja” fedőnevű rendezői duó – Tim Grabham és Suridh Hassan – jegyzi, Pest-ötlete tőlük ered.

Nem ő az egyetlen popsztár, aki Budapest természetes díszletei között forgatott klipet. Michael Jackson 1995-ös Hősök terei forgatása eleven emlékként él a környékbeliekben, valószínűleg nem bánják, hogy a sztár HIStory című albumához készült promóciós kisfilm jelentősen másnak és nagyobbnak mutatja a teret, mint amilyen valójában.

A férfihírességek mellett a hölgyek sem maradnak le, mi több, Katy Perry Firework című számához készített, részben a Várban, az Astoriánál és a Heim Pál Gyermekkórház előtt forgatott videó 372 milliós nézettségével a legnagyobb érdeklődést vonzó magyar vonatkozású mozgókép-anyag.

Ha nem is ekkora, de igen fokozott érdeklődés – közel 74 millió néző – kíséri a Disney-lányból színész- és énekesnővé avanzsált Selena Gomez Round and Round című számát. Gomez kisasszony azon sztárok táborát gazdagítja, akik ha már nálunk jártak egy turné, vagy egy filmforgatás keretében (Gomez a Csajok Monte Carlóban című vígjátékát forgatta Magyarországon), rögzítettek egy videoklipet is. Nem kizárólag praktikussági alapon, hanem a szívükre hallgatva. Az említettek mellett Arashnak (Pure Love), Gwen Stephanynak (Early Winter), Lenny Kravitznak (Dancing Till Dawn) és különösen Jovanottinak (aki három klipjét vette fel hazánkban: Mi fido di te, A te, Tutto l’amore che ho) is megtetszett Magyarország, megtetszett Budapest.


Budapest, a filmfőváros

Persze nem csak videoklipekben látjuk viszont a magyar fővárost. Szinte már közhely, hogy a nemzetközi filmesek vigyázó szemeiket egyre sűrűbben vetik fővárosunkra, általában véve Magyarországra. Ennek a financiális okai mellett – az adó-visszatérítés, továbbá, hogy az amerikai és nyugati helyszínekhez képest a statisztéria, a díszlet, de egy kifli is kevesebbe kerül – még két érvet említhetünk meg: a hazai szakértelmet és Budapest sokarcúságát. A magyar főváros változatos alakításokra képes, sok mindent el tud játszani, fura mód legkevésbé önmagát. Ritka alkalom, amikor a vásznon Budapest Budapestként köszön vissza, ezért mondhatjuk a magyar mozgókép szempontjából „filmtörténeti” jelentőségűnek a 2002-es Én, a kém című Eddie Murphy akcióvígjátékot.

A hazai szakértelem közismert, ügyesek és jók vagyunk, a nélkülözhetetlen filmes infrastruktúrát pedig újabban nemcsak a nagy múlttal rendelkező Mafilm-gyár zuglói és fóti telepe jelenti, hanem a rákospalotai Raleigh Studios Budapest és az etyeki Korda Filmstúdió. Előbbiben rögzítették például a Keanu Reeves nevével fémjelzett 47 Ronin című szamurájfilmet, vagy láttak neki a közelmúltban Jonathan Rhys Meyers főszereplésével készülő Dracula című NBC-sorozat munkálataihoz. A Kordában készült a Jeremy Irons-os Borgiák-széria.

„Kis Hollywood” mégsem válik feltétlenül Budapestből, mivel már Csehországban is létezik a Közép-Európában hosszabb ideig egyedül álló, a külföldi produkcióknak – bizonyos alapfeltételek betartásával – adott magyarországi filmadókedvezmény. A bolgárok és litvánok pedig Európában a legalacsonyabb árakkal csábítják a messze földi filmeseket, de újabban a horvátok és a szerbek is visszautasíthatatlan forgatási ajánlatokat tettek.

Tény, az amerikai filmeseknek bőven megéri nálunk, vagy Európa ezen régiójában forgatni, még akkor is, ha a rögzített anyagot nem hasznosítják, ahogy ez Brad Pitt Z világháború című filmjének tavaly Kőbányán felvett és utóbb kivágott jeleneteivel történt. A 400 millió dolláros – 90 milliárd forintos – költségvetésből telik rá. Valószínűleg minden idők legdrágább vágóképe született meg: a kőbányai „zombipusztítás” képei egy pár másodperces moszkvai híradójelenet erejéig láthatók egy filmbeli tévén. Csak a fel nem használt magyarországi forgatás árából több hazai játékfilm kitelne…

Kóla, tea, rágó

A nagyjáték- és tévéfilmek területén érzékelhető regionális konkurenciaharc mutatkozik meg a reklámfilmeken is. Nem pusztán a tévénkben látható produktumok kapcsán, hanem az itt forgatott, de csak más országokban vetítésre kerülő, számunkra csupán a videomegosztó csatornákon megtekinthető kis opusokkal.

Itt is a szakértelem és a költséghatékonyság a döntő érv, így készült a – nálunk is sugárzott – óriástélapós Coca Cola-, az Antonio Banderasos Orbit-, vagy a Hugh Jackmant „felpofozó” Lipton jegestea-reklám. A teakampány ugyancsak Pesten forgatott másik Jackman-filmje, amikor a sztár egy levakarhatatlan rajongóval találkozik kocogása közben, nálunk nem került vetítésre. Magyarországon készített, de itt be nem mutatott propagáló filmekkel rendelkezik – többek között – a Canon, a Carlsberg, a The Economist, a Jeep, a Microsoft, a Milka, a Nokia, az Opel, az Orange, a Prada, a Pure Blonde, a Toyota. Olykor inkább szabályszerű kisfilmet alkotva, ami többet mond el, például a budai helyszínekről, mint az adott termékről.

Így ezek a reklámok végül is jó országimázs-építők. Csakúgy, mint az itt felvett nagyjátékfilmek, és popzenei videoklipek.

Magyarországon forgatott filmek, a forgatás évével és sztárokkal

The Winter Queen, 2013 (Milla Jovovich, Anjelica Huston, David Thewlis);
Hercules: The Tracian Wars, 2013 (Dwayne Johnson, Ian McSane, John Hurt, Joseph Fiennes, Rufus Sewell, Irina Shayk);
Cool Kids Don’t Cry, 2013;
Hat hét, hat tánc, 2013 (Gena Rowlands, Cheyenne Jackson, Julian Sands, Rita Moreno);

Dracula tévésororzat, 2013 (Jonathan Rhys Meyers);
Therese, 2013 (Elisabeth Olsen, Jessica Lange, Tom Felton);
Die Hard – Drágább, mint az életed, 2012 (Bruce Willis);
Z világháború, 2012 (Brad Pitt);
47 Ronin, 2012 (Keanu Reeves);
Strike Back tévésorozat, 2012;  
Asterix és Obelix: Isten óvja Britanniát!, 2011 (Gérard Depardieu, Catherine Deneuve);
Bel Ami – A szépfiú, 2011 (Robert Pattison, Uma Thurman, Christina Ricci);
A holló, 2011 (John Cusack, Luke Evans, Alice Eve, Brendan Gleeson);
Ideglelés Csernobilban, 2011;
A rítus, 2010 (Anthony Hopkins);
A sas, 2010 (Channing Tatum, Jamie Bell, Donald Sutherland);
Suszter, szabó, baka, kém, 2010 (Gary Oldman, Benedict Cumberbach, Toby Jones, Mark Strong, Colin Firth, John Hurt, Ciarán Hinds);
Csajok Monte Carlóban, 2010 (Selena Gomez, Katie Cassidy, Leighton Meester, Andie MacDowell);
A vér és a méz földjén, 2010 (Goran Kostić, Zana Marjanović, Rade Šerbedžija, rendező: Angelina Jolie);
Boszorkányvadászat, 2010 (Nicolas Cage, Ron Perlman, Christopher Lee);
Az adósság, 2009 (Sam Worthington, Jessica Chastain, Marton Csokas, Ciarán Hinds, Helen Mirren, Tom Wilkinson);
A katedrális tévésorozat, 2009 (Donald Sutherland, Rufus Sewell, Ian McShane, Matthew MacFadyen, Hayley Atwell);
Iris tévésorozat, 2009;
Diótörő 3D, 2008 (Elle Fanning, Nathan Lane, John Turturro);
A szállító 3., 2007 (Jason Statham);
Gyilkos tréfa, 2007;
Pokolfajzat 2.: Az aranyhadsereg, 2007 (Ron Perlman, Selma Blair);
Metamorfózis, 2006 (Christopher Lambert);
Beethoven árnyékában, 2005 (Ed Harris, Diane Kruger),
A Hold és a csillagok, 2005 (Jonathan Pryce, Alfred Molina, Catherine McCormack);
Eragon, 2005 (Jeremy Irons, John Malkovich, Sienna Guillory, Robert Carlyle, Djimon Hounsou);
München, 2004 (Eric Bana, Daniel Craig, Ciarán Hinds, Mathieu Kassovitz, Geoffrey Rush, Mathieu Amalric);
8mm 2., 2004;
Pasik, London, szerelem, 2004 (Amy Smart, Stuart Townsend, Seth Green);
A harag napja, 2004 (Christopher Lambert);
Karácsonyi ének – A musical, 2003 (Kelsey Grammer, Jennifer Love Hewitt, Geraldine Chaplin);
Az oroszlán télen, 2002 (Glenn Close, Patrick Stewart, Johanthan Rhys Meyers, Rafe Spall);
Lopakodók 2., 2002 (Tom Berenger);
Underworld (Kate Beckinsale, Scott Speedman, Michael Sheen, Bill Nighy);
Napóleon tévésorozat, 2001 (Christian Clavier, Isabella Rossellini, Gérard Depardieu, John Malkovich, Anouk Aimée, Ludivine Sagnier);
Én, a kém, 2001 (Eddie Murphy, Owen Wilson, Famke Jannsen);
A végső játszma, 2001 (Armand Assante);
Max, 2001 (John Cusack, Noah Taylor, Leelee Sobieski);
Kezdetben vala, 2000 (Martin Landau, Jacqueline Bisset, Billy Campbell, Geraldine Chaplin, Christopher Lee);
Kémjátszma, 2000 (Robert Redford, Brad Pitt, Catherine McCormack);
Amerikai rapszódia, 2000 (Nastassja Kinski, Scarlett Johansson);
Gagyi lovag, 2000 (Martin Lawrence, Tom Wilkinson);
Hazudós Jakab, 1998 (Robin Williams);
Evita, 1995 (Madonna, Antonio Banderas, Jonathan Pryce);
Egy kölyök Arthur király udvarában, 1994 (Daniel Craig, Kate Winslet, Joss Ackland);

Cyrano de Bergerac, 1989 (Gérard Depardieu, Vincent Perez);
Music Box, 1988 (Jessica Lange, Armin Mueller-Stahl);
Vörös zsaru, 1987 (Arnold Schwarzenegger);
Lionheart, 1985 (Eric Stoltz, Gabriel Byrne);
Anna Karenina, 1984 (Jacqueline Bisset, Christopher Reeve);
Menekülés a győzelembe, 1980 (Sylvester Stallone, Michael Caine, Pelé, Max von Sydow);
Koldus és királyfi, 1977 (Oliver Reed, Raquel Welch, Ernest Borgnine, George C. Scott, Rex Harrison)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!