szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Mijazaki Hajao új animációs filmje máris kasszasiker Japánban, ám a nacionalizmus és a háború veszélyeit boncolgató alkotás egyszersmind kritikák kereszttüzébe állította az Oscar-díjas filmrendezőt.

A The Wind Rises című animációs film, amely a japán mozik bevételi listáinak élén debütált a múlt hónapban és a versenyfilmek között vetítik a szerdán kezdődő 70. Velencei Filmfesztiválon, a második világháború legendás japán vadászrepülőgépe, a híres Mitsubishi A6M Zero tervezőjének, Horikosi Dzsiró japán mérnöknek az életére épül.

A kommentátorok, filmkritikusok szerint a film burkolt figyelmeztetés arra, hogy Japán talán most is hasonló irányba halad, mint annak idején. A 72 esztendős Mijazaki egy júliusi értekezésében maga is hangot adott ezzel kapcsolatos meglátásainak, Abe Sindzó miniszterelnök az ország pacifista alkotmányára vonatkozó átdolgozási javaslataira reagálva.

"A filmben bemutatott időszak emlékeztet a jelenre" - hangoztatta az egyik filmkritikus, utalva a Tokióra lesújtó 1923-as földrengésre és az 1930-as évek válságára, ezeket párhuzamba lehet állítani a 2011-es földrengéssel és szökőárral, illetve Japán stagnáló gazdaságával.  

A földrengést követően zűrzavar alakult ki és Japán elkezdett a háború irányába haladni. A gazdaság rossz állapotban volt, és lélektanilag olyan helyzet alakult ki, amely valami nagy dolog véghezvitelét kívánta, így került előtérbe a nacionalizmus - magyarázta.

Abe Sindzó jelenlegi kormányfő a gazdaság újjáélesztésére, Japán védelmének megerősítésére és az ország alkotmányának átdolgozására tett ígéretet. A szavazók igencsak bizalmatlanok a miniszterelnök alkotmányt illető javaslataival szemben, de gazdasági célkitűzéseit örömmel üdvözlik.

"Ez a film nem több, mint a Zero vadászrepülőgéphez írt himnusz" - vélekedett egy internetes kommentátor. A kritikusok és a nézők egy része elhessegette ezt az elméletet, de Mijazakit talán éppen az attól való félelem sarkallta értekezése megírására, hogy mások is a háború dicséretének tekinthetik az alkotást. A sztárrendező szerint - aki maga is közismert a fegyvermodellek iránti rajongásáról - "Horikosi célja nem fegyver megalkotása volt, hanem az, hogy egy szép repülőgépet építsen". 

Dél-Koreában szeptemberben mutatják be a mozikban Mijazaki filmjét. Több innen származó kommentár is úgy vélekedett, hogy a film a háború dicsőítése. Mijazaki filmjét és írását "egy egészként kell szemlélni" - húzta alá egy japán kritikus. - "Nem akarja, hogy az emberek félreértsék a mondandóját és azt higgyék, hogy a háború valamilyen módon felséges lehet."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!