Ötszáz év komolyzenei best of-jával készült az idén kisebb jubileumát ünneplő, egyhetes Kaposvári Nemzetközi Kamarazenei Fesztivál, melynek 14 koncertjén még a csillárról is lógtak az emberek.
Az augusztus 13-19. között lezajlott ötödik évfordulóra ugyanis nagy durranással készültek a szervezők: Kokas Katalin, a Kaposfest megálmodója és művészeti vezetője minden eddiginél több, csaknem kilencven fellépőt verbuvált a világ minden tájáról. A több éve visszajáró közönségkedvencek - mint az argentín José Gallardo (zongora), az orosz Alina Ibragimova (hegedű), az ukrán Maxim Rysanov (brácsa) vagy a szintén orosz származású Alina Pogostkina (hegedű) -, mellett sikerült Kaposvárra csábítani az évek óta már-már csupán csendes magányában komponáló Rados Ferencet, a hatéves szupertehetséget, Veér Lilit, illetve többek közt a trombitavirtuóz Szergej Nakarjakovot.
A Kaposfesten fellépő művészek egyébként mind-mind a klasszikus zene sztárjai, akik szólóban is a világ legnagyobb koncerttermeit képesek feltölteni. A Kaposvárra érkező közönség így ezúttal is észbontó örömzenélésnek lehetett a fültanúja. A művészek minden alkalommal igyekeztek felülmúlni a másikat, így fordulhatott elő, hogy Roman Kim hegedűművész még a fogával is megpengetett néhány elismerésre méltó akkordot, miközben nagy példaképének, Paganininek a művét játszotta a kaposvári református templomban. Mondani sem kell, hogy elsöprő, leginkább a könnyűzenei koncerteken tapasztalható ováció fogadta előadását.
A fesztivál hangulata egyébként is egyedülálló a maga nemében, még a világot megjárt művészek is elismerően nyilatkoznak róla. A horvát-japán gyökerekkel rendelkező Latica-Honda Rosenberg hegedűművész szerint például "senki sem tapsol olyan dinamikusan, mint a magyar közönség", Alina Pogostkina pedig még arra is felhívta a figyelmet, hogy annak ellenére, hogy már szinte az egész világot bejárta, ilyen lelkesedést és ehhez hasonló zeneszeretetet még sehol sem tapasztalt. A Gramophone-díjas Kelemen Barnabástól pedig azt tudhattuk meg, hogy a Kaposfest sokat látott közönségének minden alkalommal hatalmas kihívás játszania.

Hegedűs D. Géza és Wunderlich József
Káló Péter
Bolyki György fesztiváligazgató hangúlyozta: már a kezdetektől be szerették volna bizonyítani, hogy hazánkban is lehet világszínvonalú komolyzenei fesztivált szervezni, mely külföldi szemmel is a legmagasabb minőséget képviseli. A siker titka szerinte többek közt abban rejlik, hogy világot bejárt művészekként, a Kaposfest szervezői saját tapasztalataikat felhasználva alakították ki a fesztiválon működő rendszert.
Emellett pedig, minden alkalommal kiemelt figyelmet fordítanak a közönség igényeinek kielégítésére. "Az ötödik fesztiválra úgy készültünk, hogy több száz embert felhívtunk, mondják el véleményüket a fesztiválról - a visszajelzések alapján alakult ki az idei program" - fejtette ki a fesztiváligazgató hozzátéve, hogy hatalmas eredménynek véli, hogy a jövő évi fesztiválbérletek döntő többségét már most értékesítették.
Ahogyan azt a közönség már megszokhatta, a komolyzenei koncertek mellett minden évben izgalmas kísérőprogramok is tarkítják a fesztivált: az idén volt többek közt lovas-íjász bemutató és a művészekkel közös birkapörköltözés a Kassai Völgyben. Nagy Miklós műgyűjtő tárlatát - melyet Géger Melinda állított össze - is megtekinthették az érdeklődők, illetve a főtéren az olasz Ricchi e Poveri is fellépett.