szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A két Oscar-díjat nyert színész még középiskolás korában írt rajongói levelet egy filmrendezőnek, amelyben arra kérte, hogy fedezze már fel őt. Most közzétették az – így utólag – elég vicces levelet.

A hollywoodi archívumi dolgozók nagy kincsre bukkantak: megtalálták azt a levelet, amit az akkor 18 éves, középiskolás Tom Hanks George Roy Hillnek, A nagy balhé rendezőjének írt egy évvel a film megjelenése után, 1974-ben – írja a Guardian.

A levélben először elkezdi méltatni a 7 Oscar-díjat nyert filmet, majd rátér arra, hogy itt az ideje, hogy őt is felfedezze a direktor, annak ellenére, hogy – amint írja – "nincs olyan teste, mint egy görög istennek" és "még bajszot sem tud növeszteni".

Tom Hanks első filmszerepében, az 1980-as Gyilkos randevúban
Youtube

A felfedezés módjára több különböző verziót ajánl fel a láthatóan már 18 éves korában is igen kreatív fiú: "Vagy csinálhatjuk így is: egy nap beesek az irodájába, és munkáért könyörgök. Annak érdekében, hogy megszabaduljon tőlem, nekem ad egy beugró szerepet a következő filmjében. A film forgatása közben a főszereplő eltöri a lábát az öltözőben, és mivel már így is csúszásban van, önhatalmúlag engem tesz be a helyére, és BUMM! Sztár lettem".

Persze a fiatal Hanks nem áltatta magát sokáig, és szerényre vette a figurát: "Egyvalamit tisztázzunk. Mr. Hill, én nem szeretnék ilyen nagy hollywoodi szupersztár lenni, akiért bolondulnak a csajok, csak egy kisvárosi amerikai fiú, akinek bejött az élet, van egy Porschéja, Robert Redfordot pedig Bobnak hívja".

Arról nincs hír, hogy a 2002-ben elhunyt rendező válaszolt-e valaha a levélre, mindenesetre a kis Tomnak később tényleg bejött az élet. Öt évvel a levél megírása után New Yorkba költözött, ahol a Gyilkos randevú című alacsony költségvetésű horrorban, valamint több kisebb sorozatban is szerepelt.

A felfedezővel, Ron Howarddal (zöld sapkában)
MTI / Kallos Bea

A felfedezését végül a színészt azóta is gyakran rendező Ron Howard hajtotta végre. Miután Hanks vendégszerepelt Howard nagy sikerű szériájában, a Happy Days-ben, a rendezővé lett sorozatsztár főszerepet ajánlott fel neki A nagy csobbanás című 1984-es vígjátékában. Később még háromszor dolgoztak együtt: az Apollo-13, A Da Vinci-kód és az Angyalok és démonok után most épp Budapesten forgatják negyedik közös filmjüket, az Infernót.

Két Oscar-díjjal is jutalmazták, ráadásul egymást követő két évben sikerült elnyerni a legjobb főszereplőnek járó szobrocskát: 1994-ben a Philadelphia, 1995-ben pedig a Forrest Gump hozta meg neki a filmipar legnagyobb dicsőségét.

A teljes levelet itt lehet elolvasni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!