szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A Kolozsvári Állami Magyar Színház nemzetközileg is elismert igazgató-rendezője, Tompa Gábor szerint a romániai színházak még mindig függetlenebbek a politikai hatalomtól, mint a magyarországiak. A szexuális visszaéléseket pedig minden esetben jelenteni kell, de csak a pontos tényfeltárást követően, mert egyébként ártatlanok karrierje mehet tönkre.

Tompa Gábor rendező a rendszerváltás óta vezeti a Kolozsvári Állami Magyar Színházat, tanít is a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem Színház- és Filmművészeti Fakultásán, vezetője a kaliforniai San Diegó-i Egyetemen működő rendezői szaknak, és 2006-ban az európai teátrumok elitnek számító klubja, az Európai Színházi Unió az egyéni tagjává választotta.

A HVG-nek adott interjújában kitér arra, hogy "sajnos, Romániában is elkezdődött az a folyamat, ami Magyarországon már régóta jellemző, hogy színházigazgatókat politikai hovatartozás alapján neveznek ki". Fontosnak tartja, hogy ennek a káros folyamatnak az elejét vegyék, mert Romániában még mindig függetlenebbnek érzi a hatalomtól a színházak tevékenységét.

Ugyanakkor azt látom, hogy a minisztériumban egyre kevesebb a szakember, egyre több a politikus vagy a gazdasági szakember, akiknek az a feladatuk, hogy minél többet vágjanak le a költségvetésből. Ez nem túl fényes jövőt sejtet

– fogalmaz.

Tompa Gábor ismert arról is, hogy nem hajlandó kompromisszumokat kötni, csak a jegybevételek maximalizálása érdekében nem tűz műsorra szórakoztató előadásokat. Korábban a közönség még tüntetett is ellene, mostanra azonban a támadások alábbhagytak, a nemzetközi és a romániai hírnév őt igazolta. "A színház feladata önmagunkkal szembesíteni, aki csak szórakoztatni akar, az véleményem szerint lenézi a nézőket. Kényelemből, cinizmusból, lustaságból azt gondolják, hogy a nézők nem képesek megérteni egy-egy bonyolultabb problémát, mélyebb színpadi metaforát" – teszi hozzá.

Az interjúban szó esik a Rosmersholm című Ibsen-dráma előadása kapcsán a szexuális visszaélésekről is. A két évvel ezelőtt létrehozott darab színészei korábban a vendégrendező által teremtett megalázó helyzetekre, fizikai inzultusra panaszkodtak, az a hír látott napvilágot, hogy a vendégrendező bántalmazta az egyik színésznőt. Tompa szerint azonban az az újságíró, aki később színészverésről írt, ferdített, és azóta az érintett színésznő cáfolta is, hogy fizikai bántalmazás történt volna. "Azóta zajlik a per, mert a színész beperelte a portált és az újságírót, aki le is mondott a főszerkesztői posztjáról, de közben emberi életek, karrierek mehetnek tönkre hamis állítások miatt. Ha valaki bármilyen visszásságot észlel, azt természetesen ne hallgassa el, a vétkeseket felelősségre kell vonni minden esetben, de csak a pontos tényfeltárás után. Hamis vádak alapján ítélkezni erkölcstelen és veszélyes, mert a feljelentések, koncepciós perek alapján elítélt, meghurcolt és kivégzett ártatlanok idejét idézi vissza."

A teljes interjút a HVG e heti számában olvashatja.

HVG
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!