szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A hollywoodi színész- és musical legendát 97 éves korában érte a halál.

Kilencvenhét éves korában meghalt Doris Day, az 1950-60-as évek egyik legkedveltebb amerikai filmsztárja, írja az MTI a színésznő alapítványa, a Doris Day Állatvédő Alapítvány tájékoztatása alapján. Eszerint Day hétfőn hunyt el a kaliforniai Carmel-völgyben lévő otthonában közeli barátai körében.

Korához képest Day páratlan egészségnek örvendett, ám a közelmúltban súlyos tüdőgyulladást kapott, ez okozta halálát – olvasható az alapítvány közleményében.

Day korának olyan szupersztárjaival szerepelt együtt a filmvásznon, mint Rock Hudson és Carry Grant, nevéhez olyan híres filmek fűződnek, mint az Alfred Hitchcock rendezésében 1956-ban készült Az ember, aki túl sokat tudott, amelyből slágerré vált az általa elénekelt Que Sera Sera című, később Oscar-díjjal jutalmazott dal.

Az 1959-ben készült Párnacsaták című komédiában nyújtott alakításáért Oscar-díjra jelölték. Ebben a filmben szerepelt először Rock Hudsonnal, akivel még két filmet forgatott.

Doris Kappelhoff néven született 1922. április 3-án. Balett-táncosnak készült, de egy súlyos autóbaleset miatt meghiúsult álma, hogy balerina legyen. Énekelni kezdett, és hamarosan rendkívüli népszerűségre tett szert.

1948-ban kezdett filmekben szerepelni, szerződése egész pályafutása során a Warner Brothershöz kötötte. Kezdetben vígjátékokban játszott, első filmje az 1948-ban Románc a nyílt tengeren címmel készült. Nagy sikere volt az Április Párizsban (1952) és a Szeress, vagy hagyj el (1955) című mozikban. A mosolygós, szeplős arcú, vidám színésznővel egyszerűen nem lehetett elég filmet készíteni akkoriban. A forgatásokon jelenlétében nem volt szabad csúnya szavakat használni, sőt Day még dalait sem engedte olyan filmekben felhasználni, amelyekben általa illetlennek tartott szavak elhangzottak. Utolsó filmjét 1968-ban forgatta With Six You Get Eggroll címmel.

MTI/AP

Alakításaiért soha nem kapta meg az Amerikai Filmakadémia Oscar-díját, de 2004-ben megkapta a polgári személyeknek adható legmagasabb amerikai kitüntetést, az Elnöki Szabadság-érdemrendet.

Magánélete azonban nem volt olyan napos, mint amilyenek szerepei voltak a filmvásznon. Négyszer ment férjhez, háromszor vált el, egyszer megözvegyült. Volt súlyos idegösszeomlása, és komoly anyagi nehézségekkel küszködött harmadik férje, Martin Melcher 1968-as halála után. A nyolcvanas évektől minden idejét az állatvédelemnek szentelte, mivel számos forgatáson tanúja volt annak, milyen kegyetlenül bánnak a filmekben feltűnő állatokkal.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!