Megszólalt az MMA Gothár-ügyben

A Nemzet Művésze díj Bizottság megfelelő intézkedéseket kér, a Nemzet Művésze-díj visszavonásáról nem nyilatkozott.

  • hvg.hu hvg.hu
Megszólalt az MMA Gothár-ügyben

„A Nemzet Művésze díj Bizottság a legmagasabb állami művészeti elismeréssel, a Kossuth-díjjal kitüntetett művészek testülete, amely a Nemzet Művésze díj odaítélésről határoz. A díj érdemtelenség esetén történő visszavonásáról és az ezzel kapcsolatos eljárás lefolytatásáról ugyancsak kizárólagosan a Bizottság dönthet” – írja a Magyar Hírlapnak eljuttatott közleményében az MMA.

Azt elvárja a közvetlenül érintettektől – így a Nemzet Művésze díjjal rendelkező Gothár Pétertől, valamint az üggyel kapcsolatban belső vizsgálatokat már megindító Színház- és Filmművészeti Egyetemtől és Katona József Színháztól –, hogy tetteikben és nyilatkozataikban a magyar művészek közössége egészének érdekét, valamint a művészek által a művészeknek adható és egyben legmagasabb díj méltóságát szem előtt tartva járjanak el – fogalmaznak.

Az MMA kéri továbbá „az ügyben vizsgálatot folytatók megfelelő intézkedését, amennyiben a jogi felelősségre vonás szükségessége felmerül, hiszen ez esetben már nem felsőoktatási vagy előadó-művészeti szervezet által kezelendő kérdésről van szó”. Illetve tájékoztatást kér a Színház- és Filmművészeti Egyetem, illetve a Katona József Színház vizsgálatairól.

Hogy visszavonja-e a Kossuth-díjat az MMA Gothártól, arról nem szól a közlemény.

Mint írtuk, november 20-án Gothár Péter rendező elismerte, hogy vele bontott szerződést a Katona József Színház az "erkölcsi határok" átlépése miatt. Az ügyben nagyon sok a tisztázatlan kérdés, erről itt írtunk bővebben. A színház és a Színház- és Filmművészeti Egyetem is vizsgálatot folytat az ügyben.

A Gothár-ügyről a korábbi cikkeinket itt olvashatják.

 

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

 

 

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

„Olyannyira rímelnek egymással az ifjúkori élményeim és a mai benyomásaim, hogy azt éreztem, ha 1971–1972-ről írok, akkor az olvasó talán ráismer, hogy ugyanez történik most, csak jóval nagyiparibb módszerekkel vernek át minket” – mondja a 77 éves, tíz éve még sikeres filmrendező, aki azóta pályát módosított. A Hamisítók című hatodik regénye az 1970-es évek kommunikációs trükkjeit és ügynökügyeit eleveníti fel.