Schilling Árpád: Itt most eltipornak valamit, ami színház és film és magyar

A rendező a hétfői SZFE-tüntetés után egy Facebook-bejegyzésben azt írta: amit Vidnyánszky Attila az egyezkedésről állít, az „nettó alázás”.

  • hvg.hu hvg.hu
Schilling Árpád: Itt most eltipornak valamit, ami színház és film és magyar

Free SZFE

Egyre nagyobb az ellenállás a hallgatók és a tanárok részéről a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) autonómiájának csorbításával szemben a kormány döntése miatt, miszerint az egyetem alapítványként működhet tovább Vidnyánszky Attila vezetése alatt. Az SZFE körül kialakult szolidaritási mozgalomhoz egyre több világhírű művész csatlakozik, Vidnyánszkyék mégsem tágítanak. Az SZFE-botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) hallgatóinak kezdeményezésére szolidaritási utcabál zajlott az intézmény Vas utcai épülete előtt héfő este. A demonstráció előzménye, hogy az egyetem vezetése és szenátusa is lemondott. Szerintük az alapítványi fenntartásba került egyetem alapdokumentumaiból – amelyeket a múlt héten Vidnyánszky Attila kuratóriumi elnök küldött el a kancellárnak – kiderül, hogy az intézményi autonómia minden lényeges elemét felszámolták. Erre Vidnyánszky később úgy reagált: nem örül neki, illetve reméli, hogy „lecsillapodnak a kedélyek, és nagyon hamar érezhetővé tudjuk tenni a pozitív változási folyamatokat”.

 

 

 

 

A tüntetésen ott volt Schilling Árpád is, aki közösségi oldalán összegezte a gondolatait. Azt írta, fontos volt, hogy elhangzottak az olyan szavak, mint a szabadság, az autonómia, a szakma és a haza.

 

 

Fontos, hogy kimondódott, másokat is ért sérelem, más szakmákat vagy társadalmi csoportokat. Fontos felismerni újra és újra, mennyire összetartozunk. Mindannyian, akiket súlyos érdeksérelem ért. Mindannyian, akiket nem vettek komolyan, akikből csúfot űztek, akiket nyilvánosan megszégyenítettek. Fontos kimondani hangosan és érthetően, hogy a szolidaritás aktív összefogás. Merjük felismerni, hogy a nyilvánosság felelősség. (…) Most történelem van megint.

Schilling Árpád Vidnyánszky Attila eddigi reakcióit is megpróbálta megfejteni. Azt írta, bár nem tudja, mi járhat a kuratórium elnökének a fejében, de szerinte

az „én akartam egyezkedni, ők mondtak föl” című fejezetet már ő sem hiheti el. Ez nettó alázás volt, hiszen úgy is megtörténhetett volna mindez, hogy Attila neve nem szerepel a történetben. Strómanokkal kitakaríttatja az egészet, majd megjelenik megmentőként akár. Abban a drámában, aminek szereplői vagyunk, nem így zajlanak az események, hanem...”

Schilling szerint

 

Itt most eltipornak valamit, ami színház és film és magyar. Az biztos, hogy nyoma marad. Megőrizzük emlékét, és teszünk azért, hogy ami itt keletkezett, ne tűnhessen el.”

 

Az SZFE hallgatói még a hétfő esti tüntetés után letáboroztak az épületben, és elkordonozták a bejáratát. Egyikük közölte: a diákok döntik el, milyen vezetőket, oktatókat engednek be.

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: