Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
A New York-i intézmény a Bécsi Filharmonikusokkal egyeztetve bejelentette, Valerij Gergijev nem vezényel a hétvégén, ahogy Gyenyisz Macujev szólista sem lép majd fel – vette észre a Papageno.
A Bécsi Filharmonikusok a Facebook-oldalán is tájékoztatták a közönséget, hogy a február 25-i és 27-i Carnegie Hall-beli előadásokon Yannick Nézet-Séguin veszi át Gergijev posztját a zenekar élén. A zongoraművész helyettesét később jelentik be.
Az egyelőre nem derült ki, hogy az amerikai kormány is gyakorolt-e nyomást a Carnegie Hallra. A lap szerint a karmestertől a müncheni munkaadói is el fogják várni, hogy egyértelműen határolódjon el az Ukrajnával szembeni agressziótól. Az eset pedig a Bécsi Filharmonikusokra is rossz fényt vet.
A milánói La Scala intendánsa szintén levélben szólította fel állásfoglalásra Valerij Gergijevet az ukrán–orosz fegyveres konfliktus kapcsán. Az orosz karmester február 23-án vezényelte Csajkovszkij A pikk dáma című operáját a La Scalában.
Az oszét származású orosz karmester – aki a szentpétervári Mariinszkij Színház igazgatója és művészeti vezetője, a Müncheni Filharmonikusok vezető karmestere, és a szentpétervári Fehér Éjszakák Fesztivál művészeti vezetője – 2014-ben több orosz művész és kulturális szereplő mellett aláírt egy nyílt levelet, amelyben támogatták a Krím félszigetnek az Orosz Konföderációhoz való csatolását. Emiatt eddig is éles kritikák érték. Előfordult, hogy New York-i aktivisták megzavarták Gergijev és zenekara fellépését a Metropolitan Operában és a Carnegie Hallban, Bayreuthban kifütyülték. Gidon Kremer, Martha Argerich és Daniel Barenboim pedig közös koncerttel demonstrált ellene.