szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Berndnaut Smilde belterekben lebegő felhői 10 másodpercig léteznek csupán, éppen annyi ideig, hogy le tudják fotózni azokat. Elmondjuk, hogy készíti az illékony szobrokat.

Szénbányában és katedrálisban is készített már felhőt Berndnaut Smilde, tökéletes alkotásai élőben azonban csak 10 másodpercig vehetők szemügyre, mert utána szétesnek.

A Wired magazin cikke szerint az Amszterdamban élő Smilde vízpárát és ködgépet használ az illékony szobrászathoz, mégpedig úgy, hogy vízpárából körbe egy falat képez, ami, ha beleütközik a ködgép füstje, pár pillanatra csapdába ejti a füstöt.

Smilde a 2010-es évek eleje óta fejlesztett művészete azonban nem csak ennyiből áll. Nagyon fontos a felhők megvilágítása – a beállított reflektorok általában a Napot helyettesítik –, ahogy maga a tér is, ahol létrejönnek a felhők. A végső műalkotás ugyanis mindig a fotó, ami készül a felhőről, ezért Smilde nagy gondot fordít arra, hogy milyen épületeket "lakjon" be éteri munkáival. Kritérium, hogy a belső tereknek hűvösnek és lehetőleg kicsit nyirkosnak kell lenniük, légkondicionálót pedig nem szabad az alkotás előtt és közben működtetni. A felhők formáját a körülöttük lévő tér és a hőmérséklet szabja meg.

A művész általában épületfotósokkal dolgozik, a pufók felhők rögzítése ugyanis legalább annyira épületfotózás is. A tökéletes alakú felhők elérésére az alkotó gyakran száz próbafújást is csinál.

Így fogalmaz művészetéről: "Ideiglenes szobrokként gondolok rájuk — a majdnem semmi, az anyagiság határán. Úgy néznek ki, hogy akár elmerülhetnél bennük vagy megfoghatnád őket, de azonnal szétesnek. Ezt a kettősséget nagyon szeretem, amikor megpróbálod az ideálisat elérni, mire az pillanatokkal később összeomlik. (...) A felhők meglehetősen univerzálisak. Mindenki tud kapcsolódni hozzájuk, de ha beltérbe helyezed őket, megváltozik a kontextusuk. Furcsák, akár fenyegetőek is lehetnek. Az istenit, de a balszerencsét is jelölhetik."

Berndnaut Smilde munkái világhíresek, szerepeltek már a többi között a National Geographicban vagy a Harper's Bazaarban, amikor híres dizájnereket állított felhői mellé.

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!