szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A márványszobrok 200 éve a vatikáni múzeum gyűjteményében vannak.

Ferenc pápa a görög ortodox egyház fejének, II. Jeromos érseknek „adományoz” három 2500 éves parthenoni márványt, amely az elmúlt 200 évben a Vatikáni Múzeum gyűjteményének része volt – írja a Guardian.

Azzal, hogy a Vatikán nem közvetlenül a görög államnak, hanem az egyháznak szolgáltatja vissza a márványokat, elkerüli, hogy precedenst teremtsen és más országok is visszaköveteljék az egykori műkincseiket.

A kultúráért és sportért felelős görög miniszter, Lina Mendoni üdvözölte a Vatikán döntését, és reményét fejezte ki, hogy a gesztus nyomást helyez a British Museumra is, amely mindeddig elzárkózott attól, hogy visszaszolgáltassa a gyűjteményében lévő görög márványokat, többek közt a híres Elgin-márványokat.

Egy huszárvágással pont kerülhet az Elgin-márványok körüli évszázados vita végére

Kőfaragó robot segítségével, tökéletes háromdimenziós másolatokkal igyekezne megoldani egy régi görög-brit vitát az oxfordi Digitális Régészeti Intézet (IDA).

(Nyitóképünk illusztráció.)

Még több Kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Kult

Kultúrharc másképp: lopásnak számít-e az ókori műkincsek elhurcolása?

A Parthenónból az 1800-as évek elején elszállított domborművekről folyik a vita Görögország és az Egyesült Királyság között. Most a British Múzeum igazgató-helyettese tagadta, hogy a vita tárgyát képező kincsek összességét erőszakkal távolították el az Akropolisz épületeiből. Görögország pedig a British Museum állítását cáfolta, miszerint a híres Elgin-márványokat a „kőtörmelékből szedték össze”.

Balogh Roland hvg360

Lopott műkincseket már visszaadnak, az erőfölénnyel megszerzetteket viszont még nem

Egyre több lopott műtárgy kerül vissza az Egyesült Államokból Európába és a Közel-Keletre, a nagy múzeumoktól is, amelyek jó hírük megőrzése miatt egyre inkább elengedik a bizonyíthatóan illegális forrásból származó tételeket. Az európai nagy gyűjteményeket is érdemes lenne átvilágítani, ám több múzeum is ragaszkodik az akár évszázada őrzött kincseihez.