szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Richard Hutter 35 fontot kért az általa forgalmazott lemezekért.

Egy brit üzletembert, aki több mint 1 millió fontot (kb. 428 millió forintot) keresett hamis bakelitlemezek árusításával, azután kaptak el, hogy a Clash punkzenekar egyik rajongója kifogásolni kezdte, hogy az általa vásárolt lemez hangminősége nem a legtökéletesebb – írja a Guardian. A fogyasztóvédelem munkatársai vizsgálatot indítottak Richard Hutter ellen, és megállapították, hogy hat éven keresztül több ezer hamis lemezt adott el rock- és poprajongóknak.

A hampshire-i Ringwoodból származó 55 éves Huttert felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték, 350 óra közmunka elvégzésére, valamint három hónapig nyomkövető viselésére kötelezték. Hutter egyenként 35 fontért (kb. 15 ezer forintért) árulta a Beatlestől kezdve a Pink Floydon és a Nirvanán át Amy Winehouse-ig terjedő előadók albumait. Akkor bukott le, amikor egy Clash-rajongó visszakövetelte a pénzét az interneten vásárolt lemez rossz hangminősége miatt.

Amikor a visszatérítést megtagadták, a vásárló panaszt tett a brit fogyasztóvédelemnél, akik rögtön két mintalemezt – az Appetite for Destructiont a Guns N' Roses-tól és Songs for the Deaf-et a Queens of the Stone Age-től – is vásároltak Hutter online üzletéből, és mindkettőről kiderült, hogy hamisítvány.

Hutter otthonában házkutatást tartottak, a rendőrök lefoglalták a telefonját és a laptopját, aminek köszönhetően fényt derítettek a művelet nagyságrendjére. Amellett, hogy a saját weboldalán és egy amerikai oldalon keresztül is árult, egy év alatt közel 1200 hanglemezt kínált eladásra az eBay-en.

Amikor kihallgatták, Hutter tagadta, hogy tudta volna, hogy hamisított lemezekről van szó, és azt mondta, hogy Európából szerezte be őket, ő csak a forgalmazó volt, majd a felhozott vádakban elismerte bűnösségét. A bournemouth-i koronabíróságon négy hónap börtönbüntetést szabtak ki rá, amelyet 24 hónapra felfüggesztettek. Ezenfelül 373 ezer font elkobzásáról is rendelkeztek.

Martin Thursby, a dorseti fogyasztóvédelem munkatársa elmondta: A bakelitlemezek eladásai a CD-k megjelenése után gyorsan csökkentek, de 2010 körül megkezdődött a reneszánszuk. „A kereslet mára olyan nagy, hogy nincs elég bakelit-nyomda, hogy kielégítse azt. Hutter tisztában volt a népszerűség növekedésével, és azért hozta létre vállalkozását, hogy ezt kihasználja” – magyarázta. „A lemezek, amelyeket Hutter árult, általában jó másolatok voltak, a lebukást végül annak köszönhette, hogy a vájtfülű zenerajongók még így is képesek voltak kiszúrni az apró minőségbeli különbségeket” – jelentette ki Thursby.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!