szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A sajtófotó-pályázat szervezői szerint csak a fényképek szakmai minőségét nézték.

Sértőnek tartják a tbiliszi tüntetésekről tudósító grúz fotósok, hogy World Press Photo-díjat nyert az orosz állami hírügynökség, a TASZSZ munkatársa a tüntetéseken készült képeivel – írja a Szabad Európa angol nyelvű kiadása. Mihail Tyerescsenkót az európai képriport kategóriában hirdették ki győztesnek a pályázaton.

A tiltakozó grúz fotósok nyílt levelet tettek közzé, amelyben nehezményezik, hogy a Kreml finanszírozta TASZSZ pontosan azt a politikai befolyást képviseli, ami ellen a tüntetők utcára vonultak. „Nemcsak mélyen ellentmondásos díjazni egy, a Kreml narratívájához igazodó fotóst az oroszellenes tüntetésekről való tudósításért, de sértés is azokkal szemben, akik az életüket kockáztatva ellenállnak a Grúzia szuverenitásába és jövőjébe való orosz beavatkozásnak” – írták.

A World Press Photo Foundation közölte: a zsűri úgy hozta meg döntését, hogy a képek készítőit nem ismerték, pusztán azok szakmai értékét vették figyelembe. „Miközben tisztában vagyunk az állami propaganda valóságával, hiszünk abban, hogy azok a fotósok is végezhetnek értelmes munkát, akik olyan helyeken dolgoznak, ahol kevés a sajtószabadság” – nyilatkozták.

Tyerescsenko korábban az orosz hadsereg oldalán tudósított az Ukrajna elleni háborúról, és nemrég egy interjúban „felszabadításnak” nevezte az ukrajnai Mariupol orosz megszállását. Erről a World Press Photo Foundation azt közölte, hogy nem felelősek a győztes fotósok kijelentéseiért, vagy azért, hogy a munkájukat hogyan használják fel a hírügynökségek.

Ukrán fotósok is tiltakoztak amiatt, hogy a World Press Photo idei pályaművei között egymás mellé tettek egy otthonát elvesztett ukrán gyermekről, és egy sérült orosz katonáról készült fényképet azzal a szándékkal, hogy megmutassák a háború két oldalát. „Ez a legrosszabb példája az agresszor, és az agresszió ellen védekező között vont hamis egyenlőségnek. Az ukrán gyermeknek nem volt választása, a hazáját igazságtalanul támadták meg” – közölte az ukrán külügyminisztérium szóvivője.

Itthon a World Press Photo-kiállítás kapcsán az okozott botrányt, hogy a gyermekvédelminek nevezett törvényre hivatkozva két éve kitiltották a 18 éven aluliakat a tárlatról, amelyen LMBTQ emberekről készült fotókat is kiállítottak. Tavaly a kiállítást már nem a Nemzeti Múzeumban, hanem a fővárosi önkormányzat kezelésében lévő Biodómban rendezték meg.

(A nyitókép illusztráció, nem a World Press Photo pályaműve. A tbiliszi tüntetésekről készítette: Vano Shlamov / AFP)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!