szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Huszonnégy országból 31 fotográfus képeit mutatja be az idei World Press Photo kiállítás, amely csütörtök este nyílt meg Budapesten, a Biodómban, miután állami intézmény már nem fogadta a kiállítást, amelyen néha meleg emberekről is láthatók képek.

Ebben az évben először fordult elő, hogy a magyar fővárosban nem állami, hanem önkormányzati helyszínen rendezik meg a világ legjobb és legfontosabb sajtófotóit és dokumentarista fényképeit bemutató tárlatot – hívta fel a figyelmet Désirée Bonis, a Holland Királyság budapesti nagykövete a World Press Photo kiállítás csütörtöki megnyitóján.

Ahogy arról mi is beszámoltunk, tavaly a gyermekvédelminek nevezett törvényre hivatkozva tiltották ki a 18 éven aluliakat az akkor még a Nemzeti Múzeumban megrendezett kiállításról, miután Dúró Dóra, a Mi Hazánk elnökhelyettese törvényességi felügyeleti eljárás lefolytatását kérte azért, mert a képválogatásban melegeket ábrázoló fotók is láthatók voltak.

Az okokról ebben a cikkünkben írtunk:

World Press Photo: A Nemzeti Múzeum “profilváltásra”, a Néprajzi Múzeum pedig “váratlan karbantartásra” hivatkozva zárkózott el

Idén a Biodómban látható majd ősszel a World Press Photo kiállítás, miután tavaly a Fidesz “gyermekvédelmi” törvényére hivatkozva a Mi Hazánk botrányt kavart körülötte néhány kép miatt, amely melegeket ábrázolt. Idén már helyszínt találni sem volt könnyű: elzárkózott Demeter Szilárd és visszakozott a Néprajzi Múzeum is.

Mivel a múzeum senkitől nem kérheti el a személyi igazolványát, a kiállításra bejutottak 18 év alattiak is, csakhogy a múzeum igazgatója, L. Simon László a Kulturális és Innovációs Minisztérium szerint ezzel „ellehetetlenítette a munkaviszonya fenntartását”, így Csák János kirúgta L. Simont

„Fontos, hogy az igazságot meglássuk, meghalljuk és szembesüljünk vele, ezáltal véleményt alkothassunk, hogy cselekedhessünk” – mondta csütörtökön a megnyitón a nagykövet. Hozzátette: nem szabad vonakodni a szenzitív témákat megjelenítő képektől sem.

A fiatal generáció számára különösen fontos, hogy megismerhesse az őt körülvevő világ valóságát.

Désirée Bonis szerint a szabadság mindennél fontosabb érték, hiszen olyan időkben élünk, amikor álhírek és dezinformációs kampányok terjednek, az elnyomás növekszik világszerte minden kontinensen. A szólás- és véleményszabadság fontos alapvető emberi jog az Európai Unióban – mondta.

Karácsony Gergely főpolgármester szerint a fotók a valóságról üzennek nekünk, amit nem lehet letagadni. A jövővel kapcsolatos kihívásokat meg kell ismernünk és meg kell ismertetnünk a jövő generációjával ahhoz, hogy a jövőt uralni tudjuk. Ez a kiállítás elgondolkodtat és cselekvésre sarkall bennünket – mondta.

Szigetváry Zsolt / MTI

A főpolgármester szerint a valóság sokszor összetett, sokszínű; többször fájdalmas, néha gyönyörű. A legrosszabb, ha a valóságot megpróbálják „elhajlítani”, hogy könnyebb legyen túlélni a hétköznapokat, de ezáltal elveszítjük a lehetőséget, hogy a jövőt irányítani tudjuk – magyarázta Karácsony Gergely.

Joumana el Zein Khoury, a World Press Photo Foundation igazgatója elmondta, hogy Budapest immár 48 éve ad otthont a tárlatnak; idén 31 fotográfust díjaztak a World Press Photo pályázaton.

Révész Tamás, a kiállítás magyarországi szervezője elmondta: az idei kísérőtárlaton a 15 éves On the Spot magyar dokumentumfilm-sorozat alkotói, Cseke Eszter és S. Takács András által készített képek és videók láthatók, amelyeket utazásaik során készítettek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!