szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az első magyar animációs dokumentumfilm Németország legnagyobb animációs filmfesztiválján aratott sikert.

Csáki László Kék Pelikan című animációs dokumentumfilmje nyerte el a legjobb mozifilm díját a 32. Stuttgarti Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon – közölte a Nemzeti Filmintézet.

„Ez a film – amely mesterien ötvözi az animáció és a dokumentumfilm eszköztárát – Magyarországot nemcsak személyes, hanem tágabb társadalmi és történelmi kontextusban is felfedte előttünk. Az élmény lendületes és jelenidejű volt. Markáns és magával ragadó szereplők vezettek végig bennünket a történeten, akik nemcsak elbűvöltek, hanem cinkostársukká is tettek minket a szabadság keresésében. Mindez vibráló hangzás- és látványvilágba burkolva tette a filmélményt szórakoztatóvá és felejthetetlenné” – olvasható a stuttgarti fesztivál zsűrijének indoklásában.

A Kék Pelikan az 1990-es évek vonatjegy-hamisítási botrányát dolgozza fel szórakoztató formában. A rendszerkritikus és bűnügyi filmes elemeket felvonultató alkotásban a valós – saját hangjukon megszólaló – szereplők mellett Lévai Norman, Tegyi Kornél, Kenéz Ágoston, Börcsök Olivér, Rujder Vivien, Olasz Renátó, Thuróczy Szabolcs, Csőre Gábor, Trokán Nóra és Csoma Judit is hallhatók. A rendszerváltás utáni időszak hangulatát pedig olyan magyar kultzenekarok slágerei idézik meg, mint a Bonanza Banzai, a Kispál és a Borz vagy a Hiperkarma.

Megjelenésekor mi is írtunk a Kék Pelikanról, kritikánkat a filmről itt lehet olvasni:

A botcsinálta Robin Hoodok, akik sikerrel szálltak szembe a magyar állammal

A Kék Pelikan című, minden tekintetben elképesztően izgalmas magyar film egy rettentően érdekes sztorit mutat be – hogy hogyan hamisította a kilencvenes években a nemzetközi vonatjegyeket pár talpraesett magyar srác -, és már ez is épp elég lenne, mégis ezer más okból is érdemes megnézni. Kritika.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!