Véres szerda Egyiptomban – Nagyítás-fotógaléria
A július elején történt elnökbuktatás után újra elszabadultak az indulatok Egyiptomban: a kairói kormány maga is elismeri, hogy több mint négyszázan haltak meg, 3572-en pedig megsebesültek, amikor szerdán a rendőrök brutális támadást indítottak a közelmúltban megbuktatott elnök, Mohamed Murszi kairói táborai ellen. Az iszlamisták szerint ennél sokkal több halottjuk volt, és ezt erősítik a helyszíni tudósítások is. A rendőrök, akik szabályos golyózápor alá vették a tiltakozókat, végeztek legalább három újságíróval is, köztük a Sky News operatőrével. Az egyiptomi hatóságok szerint minden rendben van az eljárásukkal, Mohamed el-Baradei Nobel-békedíjas alelnök azonban tiltakozásként lemondott. A mészárlást, amely után az ország több városában is összecsapások voltak, elítélte az Egyesült Államok és az Európai Unió is, Törökország pedig az ENSZ Biztonsági Tanácsának összehívását javasolta. Képes összefoglalónk az eseményekről.
Könnygázban úszik Isztambul – Nagyítás-fotógaléria
Harmadik hete tartanak a tüntetések Törökországban, amelyek az isztambuli Gezi park tervezett átépítése miatt kezdődtek, majd kormányellenes tiltakozó megmozdulásokba csaptak át. A török miniszterelnök megígérte a tüntetők képviselőinek a péntek hajnalban befejeződött tárgyaláson, hogy leállítja a park átalakíttatását, és bíróság fog dönteni annak tervéről. Erről a tüntetők tárgyalódelegációja számolt be, jó jelnek nevezve a fejleményt, ám arról nem lehet tudni, hogy a megállapodás hatására a tömeg elhagyja-e a parkot.
Elnökbuktatás: ismét a hadsereg lépett Egyiptomban – Nagyítás-fotógaléria
Abdel-Fattah esz-Szíszi tábornok, a hadsereg főparancsnoka szerda délután televíziós beszédben jelentette be, hogy a katonaság megbuktatta Mohamed Murszi elnököt és felfüggesztette az alkotmányt. Ideiglenes államfőnek az alkotmánybíróság elnökét nevezték ki. Egyiptomban szakértői kormány alakul, és egy bizottság felülvizsgálja az iszlamista alkotmányt. Egy átmeneti időszak után előrehozott elnök-, illetve parlamenti választást akarnak tartani. Az Egyesült Államok, az ENSZ és az Európai Unió mielőbbi választások kiírására és az alapvető jogok tiszteletben tartására szólította fel a hatalmat átvevő egyiptomi hadsereget. Utcai összecsapásokban legalább 32-en haltak meg az éjszaka. Képes összefoglalónk az eseményekről.
Sziget, robbanás, ítélet, vívás - a hét képei - Nagyítás-fotógaléria
Így pusztítja az ipar Kínát – Nagyítás-fotógaléria
2013 januárjában nem csak Pekingben volt fullasztó a szmog, az ország további 1,3 millió négyzetkilométernyi területén szenvedett tőle a lakosság. A hatóságok tanácsát követve az emberek inkább bezárkóztak otthonaikba, ablakaikat pedig zárva tartották: a Kínai Amerikai Nagykövetség által kiadott szennyezettségi adatok szerint ugyanis a szálló por koncentrációja az 500-as skálán 728 pontot ért el. A közlekedésért felelős szervek határozata szerint a nagyon rossz minősítésű levegő miatt az autók közel harminc százalékát nem engedték forgalomba, a szabályszegőket pedig súlyos büntetéssel jutalmazták. Hupej tartományban egy autópályát lezártak, csak Pekingben több mint ötven repülőgépjáratot töröltek, Kína érintett területein pedig közel ötszáz gép nem szállhatott fel. A miniszterelnök ígérete szerint a károsanyagok kibocsátásának csökkentésével, valamint az ipari termelés gyorsabb átalakításával próbálnak majd javítani a helyzeten. Képes összefoglalónk a három hónapja ismét felbukkanó, de már korábban is problémákat okozó légszennyezésről.
Aleppo: a város, ami a frontvonalon fekszik - Nagyítás-fotógaléria
A szétlőtt házakból ellenséges mesterlövészek kémlelnek, van hogy naponta 70 civil is áldozatul esik az orvul leadott lövéseknek. A lázadók összetákolt fegyvereinek ropogására a kormányerők tankjai és vadászbombázói válaszolnak. Bielik István képriportja Szíriából, ahol már a második éve tart a polgárháború.