Kína nyeregben: megkezdődött a ló éve – Nagyítás-fotógaléria
Péntektől kezdődik a ló éve, Kínában több évszázados tradícióknak megfelelően ekkor köszöntik a holdnaptár szerinti újévet. Az évre jellemző lesz a tűz erős jelenléte, a hónapok a felemelkedés jegyében telnek majd, és elérkezhet az idő a régóta halogatott döntések meghozatalához is. Képes összeállításunk középpontjában a ló.
Keresztények, demokraták, Molotov-koktélok a hét képein - Nagyítás-fotógaléria
Tragikus tüntetések Kijevben, rezsiharcosok, akciózó kereszténydemokrata ifjak, busók és győztes fotósok Budapesten, ünnepre készülők Ázsiában - 2014 negyedik hetének képeiből válogattunk.
Titkos lépcsőházak nyomában Budapesten - Nagyítás-fotógaléria
Budapest tele van szebbnél szebb lépcsőházakkal, kertekkel és udvarokkal, amelyek olykor meglepő történeteket őriznek. Hol volt Törőcsik Mari születésnapja? Kik bújkáltak a Pozsonyi úti tetőtéri garzonokban? Melyik házat becézik dugattyúsnak? Hol szeretnek filmeket és reklámokat forgatni? Körkép.
A kínai kommunizmus diszkrét bája - Nagyítás-fotógaléria
A világ még csak találgatott, a Kínai Kommunista Párt legfelsőbb körei, körülbelül 30 ember viszont már jól tudta, kik fogják örökölni a Föld legnépesebb országának és második legnagyobb gazdaságának vezetését. November 8-án kezdődött a párt tízévente összehívott „őrségváltó” kongresszusa, ahol lecserélték a kínai vezetés felét-egyharmadát. Bár a legfontosabb pozíciókat a háttérben már kiosztották, az eredetileg négynaposra tervezett értekezlet elhúzódott a többi pozícióért folyó, utolsó pillanatban tartott alkudozások miatt. A legfontosabb kérdés az volt, hogy kik lesznek majd a legfelsőbb pártszervezet, a kilenctagú Politikai Bizottság Állandó Bizottságának (PBÁB) tagjai. A párt erős embere, Hszi Csin-ping biztos befutónak bizonyult - őt főtitkárnak meg is választották. A többi taggal kapcsolatban viszont csak a kremlinológia módszereit használva találgathatnak az elemzők, a káderek bevonulási sorrendjéből próbáltak a kiosztandó pozíciójukra következtetni.
Így pusztítja az ipar Kínát – Nagyítás-fotógaléria
2013 januárjában nem csak Pekingben volt fullasztó a szmog, az ország további 1,3 millió négyzetkilométernyi területén szenvedett tőle a lakosság. A hatóságok tanácsát követve az emberek inkább bezárkóztak otthonaikba, ablakaikat pedig zárva tartották: a Kínai Amerikai Nagykövetség által kiadott szennyezettségi adatok szerint ugyanis a szálló por koncentrációja az 500-as skálán 728 pontot ért el. A közlekedésért felelős szervek határozata szerint a nagyon rossz minősítésű levegő miatt az autók közel harminc százalékát nem engedték forgalomba, a szabályszegőket pedig súlyos büntetéssel jutalmazták. Hupej tartományban egy autópályát lezártak, csak Pekingben több mint ötven repülőgépjáratot töröltek, Kína érintett területein pedig közel ötszáz gép nem szállhatott fel. A miniszterelnök ígérete szerint a károsanyagok kibocsátásának csökkentésével, valamint az ipari termelés gyorsabb átalakításával próbálnak majd javítani a helyzeten. Képes összefoglalónk a három hónapja ismét felbukkanó, de már korábban is problémákat okozó légszennyezésről.
Észak-koreai Krónika: Kim Dzsong Un valahány éves – Nagyítás-fotógaléria
Kim Dzsong Un 30 éves. Vagy 31. A Wikipédia utóbbit állítja, de több másik forrás szerint most van a kerek évforduló. Mindegy is, Dennis Rodman szerdán dallal köszöntötte fel, képszerkesztőink pedig összerakták, miként számolna be a helyi Krónika e feltétlenül jó hírről. Buli van. Megmutatjuk.
''Ez tényleg Európa?'' - újabb mélypont a kijevi tüntetésen - Nagyítás-fotógaléria
Szerdán végzetes fordulatot vettek az események, 5 tüntető is belehalt a küzdelmekbe, közülük négyet lelőttek, és több mint háromszáz sérültje is van a zavargásoknak. Az összecsapások csütörtök hajnalban is folytatódtak, a radikális tüntetők szétverték egyebek mellett egy rádió-televíziós társaság irodáit. Az ukrán belügyminisztérium csütörtök délután azt közölte, hogy szerintük megrendezték a tüntetők halálát. A halottak közül kettő külföldi volt – egy örmény és egy fehérorosz állampolgár – közölte a minisztérium szóvivője. A nyomozás egyelőre annyit derített ki, hogy a halálos lövéseket nem szolgálati fegyverekből adták le, ráadásul a rohamrendőrök nem is használnak lőfegyvert a bevetéseken. Szerdán lépett életbe egy január 16-án sebtében elfogadott törvény, ami a tüntetők jogait erősen korlátozó fellépést is megenged a rendőröknek. Bár csütörtökön tűzszünetet kötöttek a szembenálló felek, semmi sem utal arra, hogy megnyugodnának a kedélyek. A zavargások vidéki városokra terjedtek át, és nagy felháborodást keltett egy ellenzéki aktivista kínzásáról szóló videó is. Képes összefoglalónk.
Elkezdődött a sárkány éve - Nagyítás-fotógaléria
A sárkány régen az uralkodók szimbóluma volt Kínában. A holdújév kezdetével a nyúl évéből átléptünk a sárkány évébe, a kínaiak pedig abban reménykednek, hogy ma is maradt még annyi erő a szimbólumban, ami elég szerencsét és kitartást biztosít majd a rohamléptekben gyarapodó lakosságnak.