Megy a csipeszelés a magyar pavilonban a Velencei Biennálén - Nagyítás-fotógaléria
November 23-ig várja a látogatóit a 14. Velencei Nemzetközi Építészeti Kiállítás, de szombaton már kiosztották a díjakat. Idén az Alapelemek (Fundamentals) a témája a biennálénak. A főkurátor, Rem Koolhaas holland építész szándékai szerint az idei kiállítás nem az építészekről, hanem az építészetről szól, annak elementáris alkotóelemeit a középpontba állítva. 66 nemzet tárlata és 22 kísérőrendezvény lesz a velencei Giardini nemzeti pavilonjaiban, az Arsenale központi kiállítóterében, valamint a város különböző helyszínein. Az Arany Oroszlán-díjat a dél-koreai pavilon, az Ezüst Oroszlánt a chilei projekt érdemelte ki. Magyarország idén Jakab Csaba és Márton László Attila Építés/Building című projektjével vesz részt a biennálén, míg társművészeti kiállításként Berszán Zsolt erdélyi képzőművész Decomposition című tárlata látható egy hónapig.
A leghosszabb nap – Nagyítás-fotógaléria
Ismeretterjesztő Nagyítással emlékezünk meg a normandiai partraszállásról, amelyen nemcsak a világháború, de a háború utáni Európa sorsa is múlt. Emberek, tankok, hajók és csodafegyverek, amelyeknek hatása ma is velünk él.
Pillanatok I. János Károly spanyol király életéből - Nagyítás-fotógaléria
''Egy korszak ér most végez, hiszen az a spanyol király mondott most le, aki létrehozta az alkotmányos monarchia rendszerét és vezényelte le a Franco-diktatúra utáni demokratikus átmenetet'' - értékelte a spanyol király, a Bourbon uralkodóházhoz tartozó I. János Károly lemondásának hírét a hvg.hu-nak Éltető Ágnes, az MTA Világgazdasági Intézetének Spanyolország-szakértője. János Károlyt a rendszerváltó királyként tisztelik, trónra lépése mégis kétes átmenetet képezett Franco diktatúrája és az alkotmányos monarchia között. Miközben hozzá köthető a demokratikus fordulat, a diktátor Franco támogatásával lett belőle uralkodó, és még a saját berendezkedésének megpuccsolásával is megvádolták. János Károly lemondásának bejelentését követően egy több hétig is eltartó jogi procedúra veszi kezdetét: már a bejelentés másnapján összeülnek a kormány és az alkotmányjogászok Spanyolországban, hogy egy kiegészítő törvény beiktatását előkészítsék, hiszen a spanyol alkotmányos monarchia történetében a királyváltás példa nélküli. Képes összeállításunk I. János Károly életéről.
Tienanmen: Kína legkegyetlenebb napjának évfordulója - Nagyítás-fotógaléria
Huszonöt éve, 1989-ben az omladozóban lévő szocializmust, a Szovjetunióban Mihail Gorbacsovval meginduló reformfolyamatokat és a nemzetközi hangulatot látva Kínában is megmozdult valami. A pekingi egyetem diákjai már korábban – 1986-87 telén – felléptek a politikai reformok eléréséért, de a mellettük kiálló, végül 1987-ben elmozdított korábbi főtitkár, Hu Jao-pang halálának ürügyén 1989 áprilisban ismét előálltak a követeléseikkel: sajtószabadságot, a tüntetések tilalmának feloldását, Jao-pang újraértékelését és rehabilitálását, szabadságot, demokráciát, ezen kívül a pártvezetők jövedelmének nyílvánosságra hozatalát, az oktatás támogatásánk növelését, az értelmiség helyzetének javítását is követelték. A szívrohamban elhunyt politikus emlékére összegyűlt több ezer pekingi egyetemista tüntetett a pártközpont előtt és a Tienanmen téren, a megmozdulók lelkesedése pedig Hu Jao-pang hivatalos temetése után sem csökkent. Ezt követően a kínai pártvezetés parancsba adta a katonaságnak, hogy június 4-én reggel hat órára tisztítsa meg a teret: a városba bevonuló hadosztályok egyszerűen átgázoltak a fegyvertelen civileken, útjuk során pedig agyonlőttek mindenkit, aki eléjük került. A tüntetők közé lövetés, illetve a Pekingben lezajlott vérfürdő egyértelművé tette a vezetés álláspontját: nem lesznek politikai reformok, nem lesz demokrácia, és nem lesz többpártrendszer, a keményvonalas politikusok pedig egyértelmű győzelmet aradtak a pártvezetésben. 25 éve vezényeltek tankokat a Tienanmen téri civil tüntetők ellen.
Sosem látott fotók az Aranycsapatról – Nagyítás-fotógaléria
Puskás ballábas külső csüdrúgása, Kocsis fejelései vagy ollórúgása, Hidegkuti boszorkányos cselei, a ''fekete párduc'' utánozhatatlan védései – az Aranycsapat legnagyobb sztárjainak emblematikus trükkjeit mutatja be Kozák Lajos képei. Az ötvenes évek ismert sportfotográfusa hagyatékából előkerült elszáradt filmtekercseket digitálisan újították fel. A képsorokból full HD minőségű videók, szuperlassított kisfilmek is készültek, így Puskásék játéka olyan élményt ad, mintha egy mai prémium sportcsatornán néznénk a vb sztárjait.
Origóban a reklámadó, itt vannak a hét képei - Nagyítás-fotógaléria
Tüntetés az Origo székháza előtt, tiltakozás a reklámadó ellen, hetven éve szálltak partra Normandiánál, döntött a Kúria a Kásler-ügyben, tüntettek a köztársaságért - huszonhat kép a hét fontosabb eseményeiről.
Útkeresés a Velencei Biennálén – Nagyítás fotógaléria
Emberközelibb, „sztármentes” seregszemlét ígér az idei velencei építészeti biennálé. Mégis vannak sztárok, és csak néhány nemzeti pavilon tud a művészkedő metaforák helyett praktikus megoldásokkal előrukkolni.
Kossuth tér, Várkert Bazár – ahogy még soha nem látta – Nagyítás-fotógaléria
A Kossuth tér, a Várkert Bazár, a Ludovika főépület, a Pesti Vigadó, valamint a Zeneakadémia épületének „újszerű látásmóddal történő bemutatása” volt a feladata azoknak a hivatásos, illetve amatőr fotósoknak, akik részt vettek a „Megújult Műemlékek Friss Szemmel” címmel, a Magyar Építőművészek Szövetsége és a Miniszterelnökség által kiírt közös építészeti fotópályázaton. Az Orbán-kormány által felújított épületekről készült művek közül a győzteseket neves szakmai zsűri (többek közt Bujnovszky Tamás, Szentiváni János, illetve Szél Ágnes részvételével) választotta ki. A pályázat fővédnöke Fürjes Balázs kormánybiztos volt. Íme, a pályázat helyezettjei, akik között három millió forintot osztottak ki, és néhány kedvencünk.
Olvasni muszáj – a könyv világnapja – Nagyítás-fotógaléria
Ma van a könyv világnapja, bár nyilván kérdés, szüksége van-e egyáltalán a könyvnek egy kinevezett ünnepnapra. Az UNESCO április 23-án, Shakespeare és Cervantes halálának napján a könyvek tiszteletének fontossága mellett az olvasás élményére hívja fel a figyelmet. A könyv a legnagyobb csoda, a hatalomhoz és a boldogsághoz vezető egyetlen út, elmélkedett Gorkij, és ehhez talán még azt lehet hozzátenni: ha valaki az olvasás szerelmese lesz, biztos lehet abban, soha nem csalják meg. Montesquieu-nek is igaza van: a könyv bűvös talizmán, Victor Hugo szerint a könyv hideg, de biztos barát. Az ünnep a számvetésre is jó. Melyik a kedvenc könyvem, mit olvastam utoljára, melyik lesz a következő. Jó hír, hogy a vasárnap este zárult jubileumi, XX. Nemzetközi Könyvfesztiválon rekordszámú közönség volt, nem olyan jó, hogy a világon több mint 1 milliárd ember még soha nem részesült az olvasás élményében. Mark Twain úgy látta, egy olyan ember, aki nem olvas könyveket, semmivel nem különb annál, mint aki nem tudja elolvasni őket. Összeállításunk azt bizonyítja, a világ szereti a könyveket, mert olvasni nemcsak hasznos, hanem örömforrás is.