szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Jelenleg 400 ezer ember él az egykori magyar-szerb határsávon felépített Duna-parti városban; Új Belgrád a mai napig a Balkán-félsziget legnagyobb lakótelepe. A "szerb New York" Joszip Broz Tito nélkül sohasem épült volna fel - olvasható a Falanszter blogon.

Mivel Jugoszlávia nemzetközi politikai szerepe megnőtt a második világháborút követően, így Joszip Broz Tito kérésének megfelelően Nikola Dobrovics építészmérnök 40 ezer hektárosra tervezte meg Új Belgrádot. Az 1946-os terv az volt, hogy a szocialista realizmus szellemében 72 közel egyenlő nagyságú blokkra felosztották a Zimony és a Száva közötti ingoványos, sással benőtt területet, ahová nemcsak parkokkal szegélyezett lakó- és kereskedelmi egységeket kívántak felhúzni, hanem a „király építette belgrádi palotákkal” ellentétben, az új típusú államalakulatot jobban kifejező reprezentatív és grandiózus méretű épületeket is.

Az első kapavásásra 1948. április 11-én került sor. A lapály feltöltése során nemcsak a magyarok által épített Zimony-Belgrád közötti vasúti pálya nyomvonalát „egyenesítették ki”, hanem az Osztrák-Magyar Monarchia idejében kialakított 3 kilométer hosszú gátrendszerig (ma Tošin Bunar utca) kimérték a Dunával párhuzamosan futó öt széles sugárút hosszát is. A feltöltést követően gazdasági okokból a 200 ezer itt dolgozó munkás először a Duna-parti zónák területein kezdte el az építkezést. Az itt felhúzott Tošin Bunar és Dusan Milenkovics tervezte magasházak olyan „funkcionális megközelítésben keresték a nyugati modernitást, amelyek tagadták a Moszkvában elvárt szovjet modellek pontos lemásolását”. Hasonló elvárások mentén pályáztatták meg a 13-as blokkba felépíteni kívánt 75 ezer négyzetméter alapterületű Szövetségi Palotát (napjainkban 27-es blokk), amelybe nemcsak a jugoszláv kormányt, hanem a Szövetségi Végrehajtó Tanácsot (SIV) és a Jugoszláv Kommunista Pártot is be kívánták költöztetni - írja a blog szerzője. Kíváncsi a részletekre és arra, hogyan néz ki, milyen volt a "szerbiai New York"? Látogasson el a Falanszter blogra.

hvg.hu Napi merítés

Milliárdokat termel az orosz Mordor

Több mint 17 ezer ember halála árán épült meg a világ legészakibb városa: Norilszk. A Föld leggazdagabb nyersanyaglelőhelye felett épült település a világ legszennyezettebb, leghidegebb, legélhetetlenebb, legéletveszélyesebb panelvárosa.

hvg.hu Napi merítés

Felhőkarcolók épültek volna Budapesten a Horthy-korszakban

Milyen lenne ma Budapest sziluettje, ha a Belgrád-rakparton megépült volna a 130 méter magas Magyar Történelem Tornya? Lenne-e az Erzsébet téren Gödör, ha a második világháború nem akasztja meg az ide tervezett 80 méter magas felhőkarcolók építését? A Falanszter blog összegyűjtötte és bemutatja a meg nem épített felhőkarcolókat.

hvg.hu Napi merítés

A Duna-parti Linzben épült volna fel a hitleri Budapest

Hitler megbocsáthatatlan bűnnek tekintette, hogy a Duna legszebb városa az „Attila hun ivadékai” által lakott Budapest, és nem valamelyik "Niebelung" város. Ezért le szerette volna másolni Budapestet - írja a Falanszter blog szerkesztője.

hvg.hu Napi merítés

Náci munkásoknak épült a világ legnagyobb fürdővárosa

A csaknem 5 kilométer hosszú "rügeni kolosszus" 20 ezer német munkás gondtalan nyaralását biztosította. A mediterrán országokba innen induló luxushajókon söröző náci melósokat irigyelték fél Európa kétkezi iparosai. Az egykor 11 ezer szobás üdülőváros ma szellemváros - olvasható a Falanszter blogon.

Az Európai Unió Bírósága elé állítanák a lengyelek Magyarországot

Az Európai Unió Bírósága elé állítanák a lengyelek Magyarországot

Lecserélik a Posta elnök-vezérigazgatóját, távozik Balczó Barnabás

Lecserélik a Posta elnök-vezérigazgatóját, távozik Balczó Barnabás

Ömlenek ránk a filmek, a sorozatok, a zenék, és mégis többet unatkozik az emberiség, mint eddig bármikor

Ömlenek ránk a filmek, a sorozatok, a zenék, és mégis többet unatkozik az emberiség, mint eddig bármikor

101 évesen meghalt a Tetra Pak italoskarton feltalálója

101 évesen meghalt a Tetra Pak italoskarton feltalálója