szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A tuberkulózis összes szokásos gyógyszernek ellenálló, különösen virulens törzsei 53 AIDS-es beteg közül 52 halálát okozták az elmúlt hónapokban egy dél-afrikai vidéki kórházban, s mivel a jelek szerint időzített bombáról van szó, az illetékes nemzetközi szervezetek már a megfelelő stratégia kidolgozásán fáradoznak - adta hírül a The New York Times.


AIDS-vírus
© PC World
A HIV-fertőzött tébécés betegek sem az első, sem a második vonalbeli gyógyszerekre nem reagáltak - derül ki a kutatócsoport tanulmányából. “Sok lehet a kezelhetetlennek bizonyultakhoz hasonló rezisztens fertőzött, aki még nem került kórházba, ezért számuk a jövőben drámaian emelkedhet” - mondta a tanulmány egyik szerzője, dr. Gerald Friedland AIDS-specialista. A betegség igen gyors lefolyású, a páciensek mintegy felével 30 napon belül végzett azt követően, hogy kimutatták náluk a tébécét.

A fertőzött térségből – ahol az újonnan diagnosztizált tébécések mintegy 80 százaléka HIV-vel is fertőzött – sok bányász és alkalmi munkás jár Johannesburgba dolgozni, ami növeli a fertőzés terjedésének veszélyét. Két egészségügyi dolgozó halálát bizonyítottan, további négyét feltehetően ugyancsak a gyógyszerekkel szemben ellenálló tbc-törzsek okozták.

Az esetek felismerését javítja a szigorított megfigyelés. Az 536 átvizsgált beteg 41 százaléka legalább kétféle gyógyszerrel szemben volt rezisztens. (2004-ben az amerikai tébécések között mindössze 128 ilyen esetről tudtak.) Most az afrikai térség lakosai között 53 olyan - eddig nem diagnosztizált - tébécést találtak, akiknél a gyógyszerekre különösen nem reagáló baktériumtörzs okozta a fertőzést.

Dr. Friedland feltevése szerint a fertőzéseknek legalább a fele kórházakban történt. Elsősorban az előrehaladott AIDS-esek haltak meg, átlagéletkoruk 35 év volt. Őket korábban nem kezelték tbc ellen, így valószínűleg nem az ő szervezetükben alakult ki a rezisztencia, hanem eleve az ellenálló baktériumtörzs fertőzte meg őket - véli dr. Friedland, aki maga is részt vett az ilyen betegek kezelésében, s így attól tart, hogy ő is elkaphatta a fertőzést.

Régóta számolnak vele a tudósok, hogy a tuberkulózis és az AIDS-fertőzés szorosan együtt járhat. Az AIDS elleni gyógyszerek bevezetése után e betegek körében 12 százalékra esett a halálozási arány, ami korábban 40 százalék volt. Az amerikai Járványügyi és Kórmegelőző Központ (CDC) jelentése szerint idén 347 olyan esetről szereztek tudomást a világon, ahol a tuberkulózis baktérium mindenféle ismert gyógyszer hatásának ellenállt. Eddig azonban nem rendelkeztek hasonló törzsekről szóló adattal Afrikából vagy a HIV-fertőzöttek köréből. Mivel a szakértők szerint időzített bombáról van szó, a közeli hetekben dél-afrikai kormányzati tisztviselők, és az Egészségügyi Világszervezet közegészségügyi szakértői stratégiát dolgoznak ki a helyzet kezelésére.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Divat lett az AIDS

A homoszexuálisok és leszbikusok egyre gyakrabban lépnek védekezés nélkül szexuális kapcsolatba AIDS-vírustól fertőzött partnerükkel - derült ki a Torontóban zajló XVI. Nemzetközi AIDS-konferencián.

MTI Plázs

Az AIDS-tapasz sikeres első tesztjei

Sikeresen tesztelték Magyarországon a DarmaVirt, az új AIDS ellenes csodaszert, amelyet Lisziewicz Julianna 25 éve az Amerikai Egyesült Államokban (USA) élő magyar tudós cége fejlesztett ki – közölte szerdán maga a tudós az MTI-vel.

MTI Plázs

Botrány az AIDS-konferencián

Egy jelentős óvszer- és szúnyogháló-szállítmány a kanadai vámosok túlzott ügybuzgalma miatt nem juthat el mintegy ezer afrikai nőhöz és gyermekhez. A holmit a Torontóban zajló XVI. Nemzetközi AIDS-konferencián szándékozott átadni a Results Canada elnevezésű civil szervezet az AIDS-től és maláriától leginkább sújtott afrikai országok képviselőinek a konferencia zárónapján, pénteken.

Hét nap

25 ÉVES AZ AIDS

A kanadai Torontóban 24 ezer, a világ minden tájáról érkezett küldött vett részt a múlt hét végén kezdődött XVI.