szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A magyar lakosság legalább fele nem zárná ki, hogy magántőkét vonjanak be az egészségügyi ellátás fontosabb területeire - állapítja meg a TÁRKI legfrissebb, Magyarországon, Lengyelországban és Szlovákiában elvégzett felmérése.

© Túry Gergely
A felnőtt magyar lakosság az idősotthonok és a kórházi ellátás körülményeinek javítása esetében támogatja leginkább a magántőke bevonását - olvasható az anyagban. A fogorvosi és a háziorvosi ellátás esetében minden harmadik megkérdezett vélekedik úgy, hogy csak az egészségügy területén dolgozók tőkéje kerülhessen befektetésre ezeken a területeken - fogalmaz az elemzés, amelyet a TÁRKI a CEORG (Central European Opinion Research Group) kutatási együttműködés keretében végzett a közelmúltban.

A laboratóriumi vizsgálatok esetében tízből négy magyar teljes mértékben kizárná a magántőke befektetését, minden ötödik megkérdezett csak az egészségügy területén dolgozó emberek tőkéjére számítana, míg szintén minden ötödik személy bármilyen magántőke befektetését elfogadhatónak tartaná.

A magyar lakosság körében a magántőke teljes mértékű kizárása mellett jellemzően az alapfokú végzettségűek és a községekben élők vannak, míg a magánvállalkozások megjelenését támogatók általában a fiatalok, a férfiak, a középfokú végzettségűek és a városokban élők köréből kerülnek ki.

A vizsgált három közép-európai ország lakosságának legalább a fele nem zárná ki a magántőkét az egészségügyi ellátás fontosabb területéről. A kérdésekre adott válaszok azt mutatják, hogy a lengyelek körében találjuk a legnagyobb arányban a magántőke ellenzőit a három ország közül, míg a szlovákoknál a legalacsonyabb arányt e tekintetben.

A magyarok mind a hat - kórházi, háziorvosi ellátás, laboratóriumi vizsgálatok, idősek otthona, fogorvosi ellátás, kórházi ellátás körülményei - területen a köztes álláspontot képviselik a lengyelek és a szlovákok között. Válaszaikból kiderült, hogy átlagosan minden harmadik kérdezett véleménye az: ezeken az egészségügyben fontos területeken ne játszhasson szerepet a magántőke.

Míg a lengyelek és a magyarok a kórházi ellátás orvosi részének magántőkésítését ellenzik a legjobban, addig a szlovákok leginkább a laboratóriumi vizsgálatok esetében zárnák ki a magántőkét. A szlovákok a háziorvosi ellátás, a magyarok az idősek otthona intézményeinek, míg a lengyelek a fogorvosi és a kórházi ellátás esetében tiltakoznak a legalacsonyabb arányban az ellen, hogy azokba bármilyen magántőkét be lehessen fektetni - írja a TÁRKI összegezése.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Bokros versenyt akar az egészségügyben

Többcsatornás, a nyugdíjhoz hasonló, egészségügyi biztosítási rendszerre van szükség ahhoz, hogy a laikus beteg helyzete változzon - mondta Bokros Lajos, a Közép-Európai Egyetem (CEU) vezérigazgatója szerdán a Pénzügykutató Zrt. és a HVB Bank Hungary által szervezett egészségügyi konferencián.

Vélemény

Egészségügy: legfőbb érték a pénz

Molnár miniszter reformjaival a szocialista éra jelmondat szintjén hangoztatott, de azért az egészségügy területén többé-kevésbé betartani óhajtott fundamentális tételét hajítja a szemétdombra, miszerint „legfőbb érték az ember”.

MTI Itthon

Sólyom aláírása jót tesz az egészségügynek

Az Egészségügyi Minisztérium szerint azzal, hogy Sólyom László köztársasági elnök szerdán aláírta az első két egészségügyi reformtörvényt, megújulhat a gyógyszerpiac működése és az egészségügyi dolgozók érdekérvényesítése is.