szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Döntő szerepe van a mellráknál a halállal végződő áttétek képződésében és a kemoterápiával szembeni ellenállás kialakulásában egyetlen génnek - állapították meg amerikai kutatók.

"Nem csak egy új metasztázisgént azonosítottunk, de ez az egyike azon kevés génnek, amelynek pontos működési módja magyarázatot nyert" - nyilatkozta Michael Reiss, a New Yersey-i Rákkutató Intézet munkatársa, akinek csoportja a Cancer Cell című szakfolyóirat legfrissebb számában tette közzé eredményeit. A felfedezés lehetőséget teremt a tumor szétszóródását gátló hatóanyag kifejlesztésére is.
   
A mellrákos páciensek közül azok, akiknek nincs áttéte, 98 százalékban élnek daganatuk megállapítása után öt évnél tovább, míg azoknak, akiknél átterjedt a tumor más szervre is, csak 27 százaléka éli túl a határnak tekintett öt évet.
   
Reiss és a Princeton Egyetemen kutató Yibin Kang először egy hatalmas számítógépes, mellrákra vonatkozó adatbázist elemzett. Megállapították, hogy a nyolcas számú kromoszóma egy szakasza feltűnően sokszor fordul elő az agresszív mellrákban szenvedő páciensek mintáiban. Míg egy normális DNS-szekvencia a gén két kópiáját tartalmazza, addig néhány tumormintában nyolc kópiát is találtak az adott génszakaszból.
   
A csoport ezután 250 páciens melldaganatából vett szövetmintáiban kutatott genetikai rendellenességek után. Ennek során állapították meg, hogy az MTDH jelű gén az agresszív tumorokban túl aktív. "Ez a gén minden sejtünkben megtalálható, ám a tumor valamiképpen többletkópiákat szerez belőle és túlzott mértékben működteti" - magyarázta Kang.
   
A következő lépésben ezeket az emberi tumorsejteket kísérleti egerekbe injektálták, és azt tapasztalták, hogy azokban olyan daganat képződött, amely nagyobb eséllyel terjedt szét, egyúttal nagyobb valószínűséggel vált ellenállóvá a hagyományos kemoterápiás szerekkel szemben. Amikor a kutatók gátolták az MTDH jelű gén működését, a tumorsejtek kevésbé képeztek áttétet, és a kemoterápiás szerek is hatékonyabbak voltak.
   
Terveik szerint a tudósok hamarosan a gén működését gátló szer kifejlesztésén dolgozhatnak. 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Megvédhet a ráktól az allergia

Az allergiák egy sor rákos megbetegedéstől megvédenek. A tudományág eredményeinek eddigi legátfogóbb elemzése megmutatta, hogy az immunrendszer túlzott reakciója megvédi a daganatoktól a környezeti hatásoknak közvetlenül kitett szöveteket, mint amilyen a bőr, a tüdő, a száj és a gége, a gyomor és a bél, továbbá a méh és a méhnyak.

MTI Plázs

A cukorbetegek nagyobb eséllyel halnak bele a rákba

Negyven százalékkal nagyobb az esély arra, hogy a diagnózis felállítását követő években halálos kimenetelű lesz a rákos megbetegedés azok esetében, akik a világ második leggyilkosabb betegsége mellett még cukorbajtól is szenvednek.

MTI Plázs

Új rákellenes szer egy hagyományos kínai orvosságból

A Washingtoni Egyetem kutatói egy évezredek óta használt kínai növényi orvosságban olyan anyagot találtak, amely bizonyos ráksejteket 1200-szor erélyesebben pusztít el, mint a jelenlegi gyógykezelésben használatos készítmények. Az amerikai szakemberek közleménye a Cancer Letters szakfolyóiratban jelent meg.

MTI Plázs

A vitamin nem véd a rák ellen

Világszerte sokan szednek különböző vitaminokat – a legtöbben C- és E-vitamint – remélve, hogy azok megelőzik a súlyos betegségeket, például a rosszindulatú daganatok megjelenését, ám úgy tűnik, hiába.