szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mosolyogjon, beszéljen, emelje fel a kezét. Ezt a módszert ajánlja egy körlevél a stroke-gyanús esetek felismerésére.

“A levél eredetijét egy nővér küldte, aki ara kért, hogy terjesszem. Egyetértek vele. Ha mindenki emlékezne a három betűre, életeket lehetne megmenteni vele.

Néha nehéz beazonosítani a stroke jeleit. Sajnos, a tudatosság hiánya katasztrófát okozhat. A stroke áldozata súlyos agykárosodást szenvedhet, ha a környezete nem ismeri fel a stroke jeleit.

Az orvosok szerint bárki felismerheti a stroke-ot, ha három egyszerű kérést mond az illetőnek:
1. M: Meg kell kérni az illetőt, hogy MOSOLYOGJON.
2. B: Meg kell kérni, hogy BESZÉLJEN, mondjon egy egyszerű mondatot (összefüggően: pl. Szép napunk van.)
3. E: meg kell kérni, hogy EMELJE FEL mindkét karját.
Ha az illetőnek a három kérés teljesítésének bármelyikével nehézsége van, azonnal hívd a mentőket és mondd el a tüneteket.
Még egy jel: Mondd az illetőnek, hogy ÖLTSE KI A NYELVÉT.
Ha a nyelv “kicsavarodott”, ha egyik vagy másik oldalra megy a nyelv, ez is a stroke jele lehet.
Egy kardiolódgus szerint ha mindenki, aki megkapja ezt az e-mail-t és elküldi 10 embernek, akkor azzal legalább egy életet meg lehetne menteni.
Én továbbküldtem, és te?”
Ne késlekedjen, az agyvérzésnél minden perc számít.”

A Magyar Stroke Társaság éppen április elején indított országos kampányt, hogy megismertesse a stroke (agyvérzés, szélütés) tüneteit és előjeleit, és hogy felhívja a figyelmet e betegség esetében az időfaktor fontosságára. Betegtájékoztatójukban a fent leírt módszer is szerepel, negyedik, kiegészítő tanácsként az ajánlják, hogy kérjék meg a beteget, hogy az öltse ki a nyelvét. Ha az valamelyik irányba kitér, akkor az szintén a stroke jele lehet.

A teljes cikket elolvashatja az Urban Legends egyik bejegyzésében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Medipress Plázs

Tízpontos akcióterv: hogyan előzhető meg a stroke?

Magyarországon évente 18 ezren halnak meg szélütésben, a betegek negyede fiatalabb, mint 60 éves, a férfiak átlag 5 esztendővel hamarabb szenvedik el a stroke-ot, mint a nők. Becsült adatok szerint jelenleg 200-250 ezer agyiinfarktuson átesett beteg él közöttünk.

Medipress Plázs

Hogyan ismerjük fel a stroke-ot?

A Mayo Clinic vizsgálatai alapján a stroke-os (agyi infarktust kapott) betegek többsége nem ismeri fel a betegsége tüneteit, ezért későn kerülnek orvoshoz. A késői diagnózissal késik a kezelés is, és tovább romlik a betegek állapota.

MTI Plázs

A gyakran kávézó nőket elkerülheti a stroke

Azok az amerikai hölgyek, akik naponta négy, vagy akár több kávét megisznak, ritkábban kerülnek agyi katasztrófa miatt kórházba, mint a nem kávézók. A kávékedvelők számára biztató eredményeket a szívgyógyászat egyik vezető folyóirata, a Circulation közölte.

MTI Plázs

Stroke: három perc után súlyosan károsodhat az agy

Az agyi érkatasztrófákat követően már három perc után súlyos agykárosodás léphet fel - állítják kanadai kutatók megkérdőjelezve azt az orvosi hagyományt, amely szerint a stroke-os betegek kezelését három órán belül kell megkezdeni.