szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A szívizomelhalás, az infarktus általában jellegzetes, súlyos tünetekkel jár, de egy új vizsgálati módszer tanúsága szerint nem is olyan ritka, hogy a szívroham szinte tünetmentesen zajlik le, ami később súlyos kockázatot jelenthet. A szakembereket is meglepő vizsgálat eredményeit a PloS Med hírportál (www.plosmedicine.org) közölte.

A szívgyógyászok régóta tudják, hogy a legtöbbször nagy mellkasi fájdalmat, rosszullétet okozó, gyakorta halálfélelemmel kísért infarktus bizonyos esetekben csupán más betegségekre emlékeztető panaszokkal, szinte észrevétlenül is befejeződhet. Ez korábban akkor derült ki, ha például valaki balesetben életét veszítette, és boncolásakor a szívizomzatban megtalálták a lezajlott szívizomelhalás során kialakult hegeket.

Nagy változást hozott az ElektroKardioGráfia, vagyis az EKG. Infarktus közben jellegzetes EKG-eltérések jelennek meg, sőt többnyire a görbe egyik része, a Q-hullám a beteg életének végéig jelzi a szívizomban történő elhalást. Az is kiderült, hogy az infarktusos esetek egy részében a szívizomzat bizonyos területein végbemegy az elhalás, ám azt nem kíséri Q-hullám-változás, ezért később a szívroham nyoma sem látható a görbén.

Néhány éve a szívgyógyászok is használják a mágneses rezonanciát. Ennek legújabb változata, amely DE-CMR rövidítés néven használatos a vizsgálati laboratóriumokban, kimutatja a véglegesen elhalt vagy súlyosan károsodott szívizomsejteket. Han W. Kim és munkatársai ezzel a technikával vizsgáltak meg 185 személyt, akik esetében a panaszok fölvetették a koszorúér-betegség lehetőségét, de szó se volt arról, hogy infarktusuk lett volna.

A vizsgált, szívpanaszok miatt orvoshoz forduló emberek EKG-felvétele sem utalt lezajlott szívinfarktusra, ezzel szemben a csoport egyharmadánál a mágneses rezonancia bizonyította, hogy korábbi infarktus következtében szívizomelhalás történt. Az új diagnosztikus módszer háromszor annyi lezajlott szívinfarktust mutatott ki, mint a kórtörténet és az EKG.

A kutatók hangsúlyozzák, hogy statisztikai adatok szerint az ilyen, föl nem ismert infarktusos esetekben a koszorúér-betegség okozta szívhalál esélye a tizenegyszeresére növekszik két éven belül. Most azt vizsgálják, hogy a fokozott figyelemmel végzett kezelés valóban csökkenti-e a szívhalál kockázatát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Szívinfarktushoz vezethet a közlekedési zaj

A nagy közlekedési zaj mellett élő emberek gyakrabban szenvednek el szívinfarktust, mint a csendesebb környéken élők - állítják tanulmányukban a svéd Karolinska Intézet orvoskutatói.

MTI Plázs

Kevesebb az szívinfarktus, ha tilos a dohányzás

Ha valamennyi étteremben, kocsmában, munkahelyen és hivatalban soha nem gyújt rá senki, egy év alatt jelentősen csökken a szívinfarktus miatt kórházba szállított betegek száma. A Skóciából származó adatokat a világ első számú orvosi folyóirata, a New England Journal of Medicine közölte.

MTI Plázs

Szívinfarktus: mikor a legjobbak a túlélési esélyek?

Lényegesen jobb a túlélési esélye annak a szívinfarktust elszenvedő betegnek, akit a rohammentő olyan kórházi osztályra szállít, ahol gyakorlottak a roham kezelésében. A bíztató eredményeket az amerikai Szívgyógyászati Kollégium folyóirata közölte.

MTI Plázs

A gyógyszer dönti el a szívinfarktus kimenetelét

Ha a heveny szívinfarktus miatt rohammentőt hívó beteg a lehető legkorábban, már a rosszullét helyszínén megfelelő gyógyszereket kap, a kórházi ellátás későbbi eredményei is lényegesen javíthatók. A HORIZONS AMI tanulmány adatait az Amerikai Szívgyógyász Kollégium múlt héten véget ért kongresszusán ismertették.