szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mindennapi életünket stresszhelyzetek sorozata szövi át. Nem is kell kilépni a lakásból, elég bekapcsolni a televíziót és máris kezdhetünk aggódni az influenza, a lesújtó gazdasági helyzet, a morális válság miatt. Az alábbiakban sorravesszük a stressz okait, hatásait és megpróbálunk néhány praktikus tippet adni stresszhelyzet csökkentésére a mindennapokban.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) definíciója szerint az egészség nem a betegségek hiányát jelenti, hanem a testi, lelki és szociális jóllét állapotát. A lelki egészség nem más, mint hatékony valóságészlelés, önismeret, önértékelés és a szeretetteljes kapcsolatok kialakításának képessége és az alkotóképesség.

S hogy melyek azok a faktorok, amelyek a lelki egészséget veszélyeztetik? Az egyik legnagyobb stresszhelyzet például a párkapcsolati konfliktusokból, a házastárs halálából, válásból következik be, jóllehet az esküvő, a gyermek születése, az ünnepek eljövetele szintén jelentős feszültséget vált ki. A munkanélküliség, adósságok, munkahelyi létszámleépítések szintén jelentős stresszt vált ki. A stresszkezelés módszereinek szinte kifogyhatatlanul széles a tárháza, lássunk néhány példát!

Tai-chi

A tai-chi edzéselméletben a test, légzés, tudat, energia és szellem szabályozása a sorrend. A stresszkezelés egyik legjobb eszköze, mivel nyugalmat, kiegyensúlyozottságot eredményez rendszeres alkalmazása. Személyiségfejlesztő módszer, harcművészet, szabadidősport vagy önkifejezés? Nem kell feltétlenül megválaszolni, csak kipróbálni.

A teljes cikket elolvashtaja a HVG Online új egészségportálján.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

OTS-Hírvonal Plázs

Tippek a stressz elkerülésére

Ha jól ismerjük fel a helyzeteket, ha nem önzésből vagy hiúságból reagálunk a konfliktusokra, hanem józanul döntünk, ha időt szánunk önmagunk fejlesztésére, akkor jó esélyünk van arra, hogy elkerüljük a munkahelyi stresszt - mondta Csernus Imre pszichiáter.

MTI Karrier

Munkahelyi stressz: kiket fenyeget a depresszió?

Kanadai kutatók megállapították, hogy a stresszes munkakörben tevékenykedőknél nagyobb a depresszió kockázata, míg a munkateher enyhítése a depresszió előfordulási arányát is csökkenti.

MTI Plázs

A budapestiek kevésbé stresszesek, mint a vidékiek

A legnyugodtabban a budapestiek, a tiszavasváriak és a gyulaiak élnek, a váchartyániak pedig a legstresszesebbek - többek között ez is kiderül az Egészségporta Egyesület 13 hátrányos helyzetű kistérségben és a főváros VIII. kerületében szervezett felméréséből, amelyet az ÁNTSZ tamási intézete ismertetett.

MTI Karrier

Stresszes magyarok: a munkára fogjuk?

Az utóbbi években egyre fontosabb az idő rugalmas beosztása a társadalom többsége, még a nem dolgozók számára is; ezzel összefüggésben jellemzően a hölgyek érzik inkább úgy, hogy alig jut idejük magukkal foglalkozni - áll a GfK Hungária Piackutató Intézet legújabb jelentésében.