Régiós összesítésben a Közép-Dunántúl áll a legjobban, ott a lakosság 18 százaléka kapott már ingyenes oltást. Ez annyit tesz, hogy a veszélyeztetett csoportokból a 18 évesnél fiatalabbak 30 százaléka, a krónikus betegeknek pedig több mint a fele jutott hozzá a vakcinához. A régió tiszti főorvosa, Bujdosó László, aki egyúttal a Pandémiás Prevenciós Bizottság elnöke, az oltás szükségességéről több háziorvos kollégáját tudta meggyőzni, mint mások – vélik a szakmabeliek. „Az sem közömbös, hogy milyen hagyománya van a régióban a szezonális oltásnak. Az utóbbi években sikerült ebben is erősítenünk” – tette világossá a HVG-nek Bujdosó, hogy nem csupán az elmúlt hetek többletmunkája áll a régió jobb eredményei mögött.
HVG |
A legkevesebben, mindössze 10,6 százalékos arányban az észak-magyarországi régióban vették igénybe az ingyenes védőoltást. Itt hiányzott a határozott kampány, a céltudatos szervezés, és az is éreztethette a hatását, hogy éppen Borsod-Abaúj-Zemplén megyében a legtöbb a betöltetlen háziorvosi állás. Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) adatai – amelyek nemcsak régiós bontásban, hanem kistérségenként is tartalmazzák az oltási számokat – azt mutatják, hogy a miskolci kistérség a sereghajtó, holott ott megyei és városi kórház is működik. Miskolcon december elejéig 50 százalékkal maradtak el az országos átlagtól az oltóanyag beadásával.
HVG |
Arra már nincs esély, hogy Magyarországon ebben az influenzaszezonban létrejöjjön az 50-60 százalék körüli közösségi védettség, ami hatékonyan akadályozná a vírus terjedését.
De úgy tűnik, Európa számos országában – bár más-más ok miatt – ennél is rosszabb a helyzet. Csehország például eddig összesen 167 ezer adag oltóanyaghoz jutott hozzá, Szlovákiában decemberre várják az első szállítmányt.
Lengyelországban az ombudsman azt javasolta az embereknek, hogy igyekezzenek külföldön – például Magyarországon – hozzájutni a H1N1 elleni vakcinához.
Franciaországban, ahol bőséges mennyiségben rendelkezésre áll a vakcina, december elejéig csupán a lakosság 3 százaléka – 65 millióból 2 millió fő – kapta meg az oltást. Olaszországban eddig mintegy 611 ezren, Finnországban egymillióan részesültek immunizálásban. A legjobban a svédek állnak, ott november végén már a lakosság 35 százaléka megkapta az oltást.
GÁTI JÚLIA