szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Magyarországon 4 százalékkal nőtt egy hónap alatt azoknak a dohányosoknak a száma, akik a gyári csomagolású cigarettáról áttértek a maguk sodorta szívnivalóra. A tény mögött nem valamiféle nosztalgikus magyarázatot kell keresni, az ok ennél jóval prózaibb: a dobozos cigaretta jövedéki adója és így ára is megemelkedett, vagyis a saját kezűleg gyártott dohányrúd kevesebb pénzbe kerül.

Bár a sodort cigaretta valóban olcsóbb, mint a készen vásárolt, ám egészségkárosító hatása jóval nagyobb. Az ezt alátámasztó kutatások egyértelműen azt jelzik, hogy a kézi készítésű cigarettával negyedével több füst kerül a tüdőbe, ráadásul a felhasznált papír elégésével további káros anyagok is a szervezetbe jutnak. Ám aki nem tudja megfizetni a dobozos cigi megemelt árát, rákényszerülhet a maga gyártotta bűzrúdra. Vannak, akiknek még az is gondot okoz, hogy boltban vásárolják meg a sodráshoz való alapanyagokat, így bizonytalan eredetű árut szereznek be aluljárókban, piacokon. Ahogy Mucsi János tüdőgyógyász mondja, a megoldást az jelentené a valóban egyre rosszabbodó helyzetre, ha a sodort cigaretta összetevőinek adóját, s ezzel párhuzamosan az árát is megemelnék, s a többletbevételt a dohányzásról való leszokás támogatására fordítaná az állam.

További részletekért kattintson!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Harmadlagosan is árt a dohányfüst

Tudjuk, hogy a dohányzás árt, azt is, hogy mások dohányfüstjének beszívása is káros, egy amerikai kutatás eredményeként pedig most már azt is tudjuk, hogy a tárgyak felszínén visszamaradó füstszemcsék, vagyis a harmadlagos dohányzás is ártalmas, különösen a kisgyerekeknek.

hvg.hu Gazdaság

Emelik a dohány minimáladóját

Megállapodtak kedden az Európai Unió tagországainak pénzügyminiszterei abban, hogy a dohánytermékek jövedéki adójának kötelező minimális szintje 2014-től ezer szálanként 90 euróra emelkedik - jelentette be Kovács László, az Európai Bizottság vámuniós és adópolitikai felelőse a brüsszeli találkozót követően.

hvg.hu Plázs

Húsz évvel élhetnének tovább a dohányosok

Húsz évvel tovább élhetnének a 40-50 éves dohányosok, ha nem hódolnának káros szenvedélyüknek - hívta fel a figyelmet a Ne gyújts rá! füstmentes világnap alkalmából a Magyar Kardiológusok Társasága (MKT), a Magyar Nemzeti Szívalapítvány (MNSZA) és a Magyar Tüdőgyógyász Társaság.