szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy 42 éves nő Olaszországban a második ember, akinél kergemarhakórt diagnosztizáltak − közölte szerdán az ANSA hírügynökség, amely szerint a nő reménytelen állapotban fekszik a kórházban.

A páciensnél egy milánói idegkórházban tavaly októberben diagnosztizálták a Creutzfeldt-Jakob-kór (CJD) egyik változatát, majd a nyugat-toszkánai Livorno egyik kórházba szállították át, ahol már kómában van. Azt még nem tudják, hogyan fertőződött meg a nő, ám feltételezik, hogy még az 1990-es években történhetett. 2009-ben az olasz egészségügyi minisztérium úgy jelentette be a nő betegségét, mint amely "vélhetően a CJD egyik változata".
 
Az egyetlen eddigi emberi kergemarhakóros esetet Olaszországban 2002-ben jelentették Szicília szigetén. Múlt pénteken az Európai Unió illetékesei azt közölték, hogy az állatokban a kergemarhakór csaknem teljesen eltűnt Európában. Mint elmondták, mindössze 67 kergemarhakóros esetet igazoltak tavaly, és ezek is öreg szarvasmarhák voltak, melyek már régen fertőződtek meg.

Az 1990-es években pánik tört ki, miután Nagy-Britannia jelezte, hogy a kergemarhakór és az emberi Creutzfeldt-Jakob-kór egyik új formája között kapcsolat van. Szakértők szerint a fertőzött állatokból származó hús és belsőségek fogyasztásával kerülhetett át emberre a szivacsos agyvelőgyulladást okozó fertőzés.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Kergemarhakórhoz hasonló betegség végezhetett a neandervölgyivel

Elképzelhető, hogy a nagy-britanniai marhaállományt a kilencvenes években megtizedelő, s egész Európában pánikot keltő betegség, a kergemarhakór (BSE), pontosabban annak egyik variánsa felelős a neandervölgyi ember kipusztulásáért - állítja az oxfordi egyetem egyik kutatója, Simon Underdown, aki a Medical Hypotheses című szaklapban tette közzé kutatási eredményeit.

MTI/hvg.hu Tech

Kergemarha-kór: emberi maradványokat daráltak a marhatápba

Nem kizárt, hogy a főként Angliában óriási károkat okozó, úgynevezett szivacsos agysorvadás (BSE) az emberekről terjedt át az állatokra úgy, hogy a takarmányokba az állati maradványok mellett emberi csontok is kerülhettek – erre a hátborzongató feltételezésre jutottak brit tudósok.

MTI Világ

Kergemarhakóros szlovén négylábú Ausztriában

BSE kórral fertőzött szarvasmarhát szállítottak néhány nappal ezelőtt Szlovéniából Grazba, ahol az állat levágása után az osztrák egészségügyi hatóságok kimutatták a kórt, így az állat húsa nem került forgalomba - jelentette be az osztrák egészségügyi minisztérium.