szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A H1N1 vírus mutálódott, és "új trükköt" alkalmazva terjedt el oly gyorsan az emberekben - állapították meg kutatók; felfedezésük segíthet előre jelezni, vajon egy influenzavírus képes-e világjárványt okozni.

Az újinfluenza vírusát először 2009 áprilisában azonosították emberekben, ám a genetikai kutatások azt jelezték, hogy ténylegesen már legalább egy évtizede jelen volt, sőt a sertésekben valószínűleg még korábban elterjedt. "Ez a világjárványt okozó H1N1 vírus mutálódott, ezért volt képes olyan gyorsan terjedni az emberekben" - írta Kavaoka Josihiro, a Wisconsini Egyetem és a Tokiói Egyetem szakembere, a témáról készített tanulmány társszerzője.

Egy influenzavírusnak tipikusan két aminosav - a lysine és az asparagine - jelenlétére van szüksége szerkezetének bizonyos helyein, mielőtt állatról emberre terjedne, illetve az emberi sejtekben hatékonyan megkétszereződne. Ám a H1N1 rejtély maradt a tudósok számára, mivel nem találták ezeket az aminosavakat a két specifikus helyen.

Egerekkel végzett kísérletben Kavaoka és kollégái megtalálták a lysine aminosavat egy teljesen más helyen, ám az mégis lehetővé tette, hogy a vírus ugyanolyan hatékony legyen, és megtelepedjen az emberi sejtekben. A szakemberek az amerikai tudományos akadémia internetes szaklapjában tették közzé felfedezésüket.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) június elején közölte, hogy a H1N1 világjárványnak még nincs vége, bár a vírus legintenzívebb terjedése alábbhagyott. A járvány főleg a gyermekek és a gyengébb immunrendszerrel bírók, illetve a terhes nők körében pusztított.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

18 millió euró influenza-kutatásra

Négy kiemelt nemzetközi együttműködésben zajló influenza-kutatás 18 millió euróval való támogatását jelentette be az Európai Bizottság kedden.

hvg.hu Napi merítés

Kiszámíthatatlan a H1N1 influenza

A Délmagyar hírportál mai cikke szerint még a szakemberek sem tudják, hogy a járványt okozó vírus hogyan reagál a jövő hétre ígért kemény mínuszokra. Az országos tiszti főorvos úgy véli, a járvány csúcspontja akár márciusra is kitolódhat.