szerző:
travelline.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az első sport, ami eszünkbe jut a Balatonról, biztosan az úszás.

Balatoni galériánkért kattintson a képre!
Flickr (Creative Commons) - kuklops

Az első sport, ami eszünkbe jut a Balatonról, biztosan az úszás. Épp 130 éve történt, hogy legnagyobb tavunkat egy kiváló sportember először átúszta, mégpedig ott, ahol az a legszélesebb. Szekrényessy Kálmán 1880 augusztusában Siófok és Balatonfüred között 6 óra 40 perc alatt tette meg a 14 kilométeres távot. A 34 éves katonatiszt nem mindennapi teljesítménye volt az első időre mért úszás, melyet a magyar úszósport születésnapjaként is emlegetnek. Innentől fogva rendszeressé váltak az átúszások, a jelentkezők kis száma miatt azonban a századelőn már lecsökkentették a versenytávot, előbb 13, majd 7, később pedig 5 kilométerre. Ha egyedül indulunk neki úszni a Balatonban, jó ha tudjuk, hogy a fürdésre vonatkozó jogszabály szerint a tó északi és nyugati partjától legfeljebb 500, a déli parttól ezer méterre távolodhatunk el vízijármű kísérete nélkül. Ha igazán hosszan szeretnénk úszni, nevezzünk be valamelyik Balaton-átúszó rendezvényre – a remek hangulat és a tó átszelésének élménye bőven kárpótol majd minket a tömeges rajtolás okozta várakozásért.  

Jó tanácsok fürdőzéshez
- Ne menjünk úszni, fürdeni közvetlenül étkezés illetve alkohol fogyasztása után.
- Ne ugorjunk felhevült testtel a vízbe se a partról, se csónakból vagy vizibicikliről.
- Csónakban, fürdőeszközön ne aludjunk el.
- Elsodródott játékok, matracok után ne ússzunk be a mélyvízbe.
- Erősödő szélben csónakkal, fürdőeszközzel elsodródók lehetőség szerint maradjunk a csónakban, amíg kisvízre érünk vagy ameddig megérkezik a segítség.
- Figyeljük a veszélyt jelző fényeket. Másodfokú viharjelzés esetén (percenként 90-szer felvillanó sárga fényjelzés) ne fürödjünk és csónakkal se menjünk a vízbe.

 

Balatoni galériánkért kattintson a képre!

A víz felett
Ha ennyire mélyen nem szeretnénk elmerülni a habokban, és olyan mozgásra vágyunk, melyre családtagjainkat vagy barátainkat is elcsábíthatjuk, keressük fel a helyi strandon a kölcsönzőt, és béreljünk ki egy-két órára egy vizibiciklit, kenut, kajakot vagy csónakot.

Bár ezek az eszközök általában csak a szórakozást szolgálják, ha kicsit komolyabban vesszük magát a folyamatos mozgást, szórakozás közben könnyedén elégethetünk annyi kalóriát, hogy délután bűntudat nélkül nyalhassuk el kedvenc fagylaltunkat vagy kortyolhassuk kedvenc sörünket. 60 percnyi folyamatos evezéssel például, testsúlytól és intenzitástól függően, 250-450 kalóriától is megszabadulhatunk. A komolyabb kihívást kedvelőknek több klub és iroda is szervez vezetett balatoni evezős túrákat,  félnapostól egészen az egyhetesig.

Balatoni galériánkért kattintson a képre!
mozduljbalaton.hu

Mozdulj, Balaton!
A Balaton parti strandokon akkor is jó helyen járunk, ha éppen tollasozni, röplabdázni, kosarazni vagy focizni támadna kedvünk. A Mozdulj Balaton! programnak köszönhetően ugyanis 34 Balaton parti település mintegy 40 standján épültek ki a helyi adottságok figyelembe véve különböző sporthelyek, sportpályák a parton és a vízben, melyeket ingyenesen használhatunk.

Találhatunk pályát pl. tollaslabdázáshoz, röplabdázáshoz, focihoz, kézilabdához, kosarazáshoz, sőt egyes strandokon a vízben való röplabdázáshoz, kosarazáshoz, vízilabdázáshoz szükséges hálókat, kapukat és gyűrűket is telepítettek. A program részleteiről, a strandokról és az időpontokról a www.mozduljbalaton.hu honlapon olvashatunk bővebben. 

 

Balatoni galériánkért kattintson a képre!

Szelességek
A Balatonon az északias szelek nyáron is képesek akár több napon át folyamatosan zúgni a tó fölött. Ilyenkor a fürdőzők kimenekülnek a lehűlő vízből, míg a szeles sportok kedvelői lelkesen veszik birtokba a hullámzó tavat. A szél erejét egy deszkán állva élvezhetjük windszörfözés avagy széllovagás, illetve kite-szörfözés közben.

A windszörf esetében egy deszkán állunk, és a rácsatlakozó vitorlát kifeszítő boomba kapaszkodva irányítjuk a szörföt. Tapasztalatból mondjuk, hogy ez nem az a sportág, ami a kezdők számára oktatás nélkül gyors sikerélményt nyújt. Mindenképpen érdemes egy párnapos tanfolyam keretében egy szakavatott oktató irányítása alatt elsajátítani az alapokat. A tanfolyam azért is hasznos, mert az utolsó napon vizsgát tehetünk, amivel megszerezhetjük a nemzetközi szörfigazolványt. Ezzel az igazolvánnyal pedig már akár külföldön is gond nélkül bérelhetünk majd szörf felszerelést.

Balatoni galériánkért kattintson a képre!

A kite-szörf esetében is deszka van a lábunk alatt, a szél erejét viszont egy, a fejünk fölött lebegő ernyő fogjuk be, és az vontat minket a vízen. A szörfözést a Balatonnál talán a Siófok-Sóstó Strand Campingben, az erre a célra speciálisan kialakított Surfbeach-en érdemes elkezdenünk, ahol nem kell több száz métert gyalogolni a mély víz eléréséig,  ugyanakkor megtalálható az oktatáshoz és a kezdőknek önálló gyakorláshoz szükséges kisvíz is. A hazai szörfversenyekről a Magyar Szörf Szövetség és a Magyar Kitesurf- és Extrém Sportegyesület honlapján tájékozódhatunk.

A balatoni szelet persze nem csak szörfdeszkán állva, hanem hajóban ülve is megszelídíthetjük. A vitorlázás élményét természetesen utasként is megtapasztalhatjuk, de egy rövid tanfolyam elvégzése és a kishajó-vezetői vizsga letétele után mi magunk is irányíthatjuk saját hajónkat. A tanfolyammal és vizsgával kapcsolatos információkat megtaláljuk a hazai szövetség honlapján.  10 négyzetméternél kisebb maximális vitorla felületű kishajót pedig vizsga nélkül is vízre vihetünk. A szabadidős vitorlázáson túl hazánkban már jelentős bázisa van a vitorlásversenyzésnek is. A legnagyobb múltra visszatekintő hazai vitorlásverseny a balatoni Kékszalag, amelyet 1934-ben rendeztek meg először.

[[ Oldaltörés (Még több sport a Balaton mellett) ]]
Balatoni galériánkért kattintson a képre!

Motorizálva
Természetesen az izmaink és a természet ereje mellett motorok segítségét is használhatjuk a vízen, ha a száguldás, a sebesség élményére vágyunk. A wakeboard egy igazi adrenalin termelő, fiatal deszkás sportág, mely a motorcsónak vontatású vízisíből nőtte ki magát. A wakeboardot is űzhetjük motorcsónak vontatással, de igazán a kábelpályás változata örvend nagy népszerűségnek a fiatalabb korosztály körében. A kábelwakeboardozásnál  egy többszáz méter hosszú kötélpálya segítségével vontatják a deszkásokat, általában 30 km/h körüli sebességgel, miközben ők minél többféle mozdulatot próbálnak végrehajtani, deszkával a lábunkon. A Balatonon drótkötélpályás vizisí és wakeboard centrumokat Balatonfüreden, Vonyarcvashegyen és Siófokon találunk, a további részletekről tájékozódhatunk ezen az internetes oldalon.

Jó hír a Balaton vízminőségéért aggódóknak, hogy a jelenleg érvényes vízi szabályozás szerint a Balatonon belső égésű motorrral hajtott kishajót, csónakot, és vízi sporteszközt üzemeltetni tilos. Rossz hír a száguldás szerelemeseinek, hogy e szabályozás szerint a benzinmotoros jetskik sem használhatóak a tavon.
Persze léteznek ma már elektromos motorral meghajtott jetskik is, ezek viszont sokkal gyengébben muzsikálnak, mint benzinmotoros társaik. 10 km/h körüli végsebességükkel elsősorban a gyerekek körében kedveltek. Elektromos jetski bérlésre Keszthelyen, Balatonfüreden, Zamárdiban és Csopakon is van lehetőség, a minimális életkor nyolc év, és a járművek vezetés közben a mentőmellény viselése kötelező.

 

Balatoni galériánkért kattintson a képre!
Flickr (Creative Commons)

A legcsendesebb
A tavon űzhető sportágak felsorolásából a nagy hagyományokkal rendelkező balatoni horgászat sem maradhat ki. A változatos halfaunából különösen a pontyot, a süllőt és a keszegféléket érdemes kiemelni, de nagy állománnyal van jelen a tóban a kősüllő, az angolna, a balin, és a garda is. A tapasztalt horgászok számára a Balatonnál évente többször rendeznek horgászversenyt, főként az északi part mélyebb vizein. Ilyenkor a mólókat sűrűn ellepik az egymás mellett letelepülő versenyzők.

Ha ki szeretnénk próbálni a horgászást, mindenekelőtt horgászengedélyre - országos állami jegyre és az adott vízre szóló területi engedélyre - lesz szükségünk. Ezt, a kiváltásához szükséges vizsgával együtt, gyorsan beszerezhetjük bármelyik horgászboltban. A Balatonnál a partról, a mólókról és csónakból is horgászhatunk. Hogy hová érdemes kitelepülnünk, abban a horgászboltos biztosan szívesen ad tanácsot - általában a parti kövek és mólók mellett könnyedén foghatunk keszegféléket. Kezdő horgászok sok hasznos információt találhatnak a hazai szövetség honlapján.

 

Balatoni galériánkért kattintson a képre!

Túrázás kétkeréken és gyalogosan
Ha egy félnapra szívesen elszakadnánk a víztől, a tó környéke remek lehetőségeket kínál a gyalogos és kerékpáros túrázásra is. A tó 2002 óta már biztonságosan körbetekerhető, a balatoni körút teljes hossza mintegy 200 km. Ebből körülbelül 95 kilométer a kiépített önálló kerékpárút, ezek főként az északi parton találhatóak. A déli part nagy részén a bringakörút kis forgalmú utcákon és összekötő utakon halad, itt fokozottan kell ügyelnünk a velünk együtt közlekedőkre.

Erőnlétünktől függően elindulhatunk egy könnyű családi tekerésre, de akár komolyabb túrákat is tehetünk a tó körül. A könnyebb szakaszokat a déli parton találjuk, itt ugyanis a bringaút többnyire sík területen halad. Az északi parton viszont fel kell készülnünk a kisebb-nagyobb emelkedőkre. Ha nincs kedvünk egyedül nekivágni a tóparti utaknak, válogassunk a szervezett kerékpártúrák közül.

Balatoni galériánkért kattintson a képre!
Flickr (Creative Commons)

A Túratárs és a Balatoni körút címet viselő oldalakon egyéni balatoni túrázáshoz találhatunk részletes, könnyen követhető útvonal leírásokat. Ha a szervezett balatoni kerékpáros túrák részleteire vagyunk kíváncsiak, keressük fel a Balaton bringa nevű honlapot. Bármerre is indulunk, ne feledkezzünk meg a sisakról, mellényről, lámpáról! Ha a nyaralásra nem hoztuk el saját bringáinkat, látogassunk el egy közeli kerékpárkölcsönzőbe, és béreljünk magunknak kétkerekűt. A Balatonnál található kerékpárkölcsönzők és szervizek listáját megtaláljuk a www.balaton.hu internetes oldalon.

A Balaton környékét gyalogosan is érdemes felfedezni. Gyönyörű, védett természeti területeket járhatunk be önállóan, túrajelzéseket követve, de csatlakozhatunk a szakvezetéssel meghirdetett nyílt túrákhoz is. Számos gyalogos túraútvonal és vezetett túra részleteit találjuk meg a Balaton-felvidéki Nemzeti Park honlapján. Ha sportosabb kihívásra vágyunk, végigjárhatjuk valamelyik Balaton-felvidéki teljesítménytúrát is, ahol  előre meghatározott útvonalon, megadott időn belül kell végigérnünk, térképet illetve részletes útvonal leírást követve. A régió teljesítménytúráiról a Teljesítménytúrázók Társaságának honlapján tájékozódhatunk. 

Csizmadia Lea

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!