szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nincs még egy olyan, a fogászatban használatos anyag, ami akkora vitákat váltott volna ki, mint az amalgám. Ezt az anyagot megjelenése óta számos kutató támadta, ugyanakkor sokak szerint, azóta sem készült még az amalgámhoz hasonló tartós anyag, ami – különösen rágófogak esetében – hosszú távú megoldást jelent a szuvasodás kezelésében.

Az amalgám a higany és ón ötvözete: már az ókori Kínában is használtak, de 19. század elején kezdődtek el azok a fejlesztések, amik végül az 1890-es évek közepére a legmegfelelőbb keverési arány kialakításához vezettek. Manapság a fogászati amalgám összetétele – a Fogorvos Világszövetség (FDI) leírása szerint – 50 százalék folyékony higanyból és 50 százalék fémporból áll. Ez utóbbi legalább 65 százalék ezüstöt, legfeljebb 29 százalék ónt, 6 százalék rezet, 2 százalék cinket és 3 százalék higanyt tartalmaz.

A felsorolt összetevők közül a legnagyobb vitákat a higany alkalmazása váltotta és váltja ki. Egyes elméletek szerint a higany folyamatosan oldódik a tömésekből, így akár évekkel később is jelentkezhetnek a higanymérgezés tünetei. A cikk folytatását elolvashatja a HVG Online egészségportálján.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Milyen fogtömések közül választhatunk?

Amikor az ápolt fogsor érdekében fogtömésre van szükség, kevesen vannak tisztában a fogászati lehetőségekkel, így nem konkrét elvárásokkal fordulnak orvoshoz. Pedig sok múlik például a fogtöméshez vagy az érzéstelenítéshez használt anyag megfelelő kiválasztásán is.

MTI Plázs

Tisztázták az amalgám fogtömést

Biztonságos a higanyt is tartalmazó fogászati amalgám a páciensek számára az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóságának (FDA) kedden kibocsátott állásfoglalása szerint.

hvg.hu Plázs

Kifejlesztették a jövő fogtömését

Amerikai kutatók vákuumtechnika segítségével higanymentes tömést fejlesztettek ki, amely a remények szerint felválthatja a sokat szidott amalgámot.