szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Gazdasági és politikai szerepük növekedése miatt drasztikusan megemelkedhet a dohányzó nők száma a fejlődő országokban - figyelmeztetnek a szakemberek.

Egy hetvennégy országra kiterjedő vizsgálat eredményei szerint azokban az országokban, ahol alacsony a nők politikai és gazdasági ereje - például Kína, Indonézia, Pakisztán, Szaúd-Arábia, és Uganda esetében - a dohányzók aránya általában ötször nagyobb a férfiak, mint a nők körében. Ahol viszonylag magas a nők közéleti és egyéb szerepvállalása - így az Egyesült Államokban, Ausztráliában, Kanadában, Norvégiában és Svédországban - ott a dohányzás szempontjából egyre jobban szűkül a nemek közötti különbség. 

A szakemberek most arra figyelmeztetnek, hogy női lakosság felemelkedésével párhuzamosan a fejlődő országokban is egyre jobban kiegyenlítődik majd a dohányzó férfiak és nők aránya. Douglas Bettcher, az Egészségügyi Világszervet (WHO) dohányzásellenes kezdeményezésének vezetője szerint a hatóságoknak minél előbb lépniük kellene, hogy megakadályozzák a dohányzás futótűzszerű terjedését a nők körében, különös tekintettel a szegényebb országokra.

"Sok országban még csak kezdeti stádiumát éli a dohányzási járvány, de a helyzet rosszabbodni fog" - hangsúlyozta Bettcher a WHO hírlevelében megjelent tanulmányhoz írt közleményében. "Szigorú intézkedésekre, például a dohányreklámok betiltására lenne szükség annak érdekében, hogy a gyártók ne vehessék célba a nőket" - hangoztatta.

Évente több mint ötmillió ember hal bele a cigarettázás következményeibe és ez a szám akár a nyolcmilliót is meghaladhatja 2030-ig, hacsak nem születnek megfelelő intézkedések a dohányzás szabályozására és megfékezésére. Kínában a férfiak 61, a nők 4,2 százaléka dohányzik, míg a gazdag nemzetek esetében ez az arány majdnem egyenlő.

A hatóságoknak meg kellene vizsgálniuk, hogy "a nagy dohánygyártók miként kovácsolnak tőkét a társadalmi változásokból a nők megnyerése érdekében, például azzal, hogy az emancipáció szimbólumává emelik a cigarettát" - hangoztatta a tanulmány egyik kutatója, Sarah Hitchman, aki szerint azt is érdemes lenne megfigyelni, hogy az ár- és adó.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Orvosok támogatják a dohányzást tiltó javaslatot

Támogatják a dohányzást tiltó javaslatot a dohányzás miatt kialakuló betegségek által legjobban érintett orvosi társaságok - közölte Kovács Gábor, a Magyar Tüdőgyógyász Társaság elnöke.

Origo Plázs

Teljes dohányzási tilalmat akar a Fidesz az éttermekben

A javaslat egyéni képviselői indítvány formájában kerül az országgyűlés elé - a Fidesz-frakció már hétfői ülésén rábólintott -, de élvezi Szócska Miklós egészségügyi államtitkár és az államtitkárság támogatását is - számol be az Origo.

MTI Plázs

A demográfiai helyzeten javítanának a dohányzás tiltásával

A zárt légterű nyilvános helyeken történő dohányzás megtiltását célzó törvénymódosító javaslat célja, hogy a leszokásban nyújtson segítséget; a jogszabállyal az ország demográfiai helyzetén szeretnének javítani - mondta Heintz Tamás fideszes képviselő, a javaslat egyik előterjesztője kedden hajnalban a parlamentben.

MTI Itthon

A zárt légterű nyilvános helyeken tilos lehet a dohányzás

Több kormánypárti képviselő aláírásával benyújtották pénteken azt a törvénymódosító javaslatot, melynek értelmében a jövőben minden zárt légterű nyilvános helyen tilos lehet a dohányzás - jelentette be a fideszes Heintz Tamás pénteken, Budapesten.

MTI Shake

Korlátozzák a dohányzást a kínai filmekben

Az utóbbi idők egyre hangosabb vészharangkongatása nyomán az állami rádió, film és televízió főhivatal (SARFT) úgy döntött, arra utasítja a filmek, tévéjátékok rendezőit, hogy a lehető legkevesebbre korlátozza azokat a jelenteket, amelyekben cigaretta vagy dohányzó ember látható.

Hírszerző/FH Itthon

Dohányzási tilalom: hamisan riogatnak a vendéglátósok?

Több civil és szakmai szervezet is támogatja a zárt közterületi dohányzás tilalmát szorgalmazó javaslatot - olvasható a Szövetség a Dohányzás Visszaszorításáért nevű szervezet hétfői közleményében. A szakemberek azt mondják: a közterületi dohányzás ilyen mértékű korlátozása gyakorlatilag semmiféle többletköltséggel nem jár a költségvetés számára.