szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

Az 1930-as évekből származó szülési módszer nem okoz annyi stresszt a babának, és kevesebb szövődménnyel is jár.

Azoknál a nőknél, akiknél nem indul be időben a szülés, és túlhordják babájukat, az orvosok manapság egy hormonális gélt használnak. Az 1930-as években azonban egy mechanikus módszert, úgynevezett Foley katétert alkalmaztak ugyanerre a célra. A katéter végén egy ballon található, amit felhelyeztek a nők méhébe, miközben azt megtöltötték sóoldattal. Ezután elkezdték pumpálni, ami a vajúdás összehúzódásaihoz hasonló érzést okozott, és ezáltal beindult a szülés.

Holland kutatók, hogy kiderítsék, melyik a hatásosabb, nemrég összehasonlították mindkét módszert. Érdekes módon mindkét eljárás ugyanolyan hatékonyan előzte meg a császármetszést, a régi, mechanikus katéteres megoldás azonban a babára nézve kevesebb stresszel járt, az anyáknál pedig kevesebb szövődményt okozott.

A kutatásba 824 kismamát vontak be 12 holland kórházból. A nők egyik felénél a katétert, míg a másiknál a gélt használták. A katéteresek esetében csak 12 százalékuknál kellett műtéti beavatkozást is alkalmazniuk az orvosoknak, szemben a géles csoporttal, ahol ez az arány magasabb, 20 százalékos volt. Azoknál, akiknél ráadásul a régi módszerrel indították be a szülést, csak 5 esetben fordult elő gyulladásos szövődmény, míg a másik csoportban 14 alkalommal.

"Kevesebb fájdalommal és mellékhatással jár a katéteres módszer, ezért jobb választás lenne azoknak a nőknek, akiknél mesterségesen kell beindítani a szülést" – mondta Kitty Bloemenkamp, a Leiden Egyetem munkatársa. Hiába azonban a sok érv, a nők többnyire a hormonális gélt választják, mivel nem hiszik el, hogy a modern technológiával szemben jobb lehet a régi.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!