szerző:
Kulcsár Hajnal
Tetszett a cikk?

Úgy tűnik, a gyógyszerkassza után a gyógyászati segédeszközök sem kerülik el a kormány figyelmét. Az egészségpénztár úgy spórolna, hogy a betegekkel többet fizettetnének. A cukorbetegek jogaiért küzdő szervezet tiltakozó levelet írt Réthelyi Miklósnak, konkrét számításokkal levezetve, mennyit is vennének ki az intézkedések az érintettek zsebéből, akik már így is több tízezer forintot költenek gyógyszerekre.

Noha a gyógyászati segédeszközök támogatásának várható csökkenése több betegségcsoportot is érinthet majd, mindeddig csak a cukorbetegek emelték fel szavukat a javaslatok ellen. Ahogy Kincses János, a Magyar Cukorbetegek Országos Szövetségének elnöke a hvg.hu megkeresésére elmondta, ezekre a betegekre már nem lehet több terhet rakni, többségük így is 20-30 ezer forintot költ gyógyszerekre. A súlyosan egészségkárosodott emberek zöme pedig az idősebb korosztályhoz tartozik, olykor igen kevés havi bevétellel.

A kormány tervei szerint ugyanis a gyógyászati segédeszközök – ide tartoznak például a vércukormérő tesztcsíkok, a művégtagok, vérnyomásmérők, kerekesszékek, ortopéd cipők, kötszerek – tavalyi 51 milliárd forintos felhasználásából idén 8 milliárdot kellene megspórolni. Így a jelenleginél jóval kevesebb támogatást biztosítanának a fogyatékkal és végleges egészségkárosodással élők, valamint az átmenetileg rászorulók gyógyászati segédeszközeire. A tb-támogatási szintek közül teljesen megszüntetnék a 98 százalékos kulcsot, így csak 70-90 százalékos tb-támogatással juthatnának szükséges eszközeikhez a fogyatékosok, 50-70 százalékossal a tartós egészségkárosodással élők, s mindössze 0-50 százalék közötti ártámogatást kapnának azok, akik átmenetileg szorulnak valamilyen gyógyászati segédeszközre.

HVG Archív

Kincses János elmondása szerint ők is a sajtóból értesültek "a hajmeresztő ötletekről", amelyeknek leginkább a cukorbetegek lehetnek a kárvallottjai. A vércukorszint méréséhez használt tesztcsíkok támogatásának csökkentését ugyanis 80-ról 70 százalékra (vagy 50-re) irányoznák elő, és teljes mértékben megszüntetnék az inzuliadagoló penek finanszírozását azzal a magyarázattal, hogy a betegek ezeket amúgy is ingyen kapják a gyógyszergyártóktól.

Miért fontosak a tesztcsíkok?

Az előrehaladott állapotú cukorbetegeknek elengedhetetlen a vércukormérés, ehhez pedig szükség van a tesztcsíkokra. Azt tudni kell, hogy a prediabetikus állapotban lévők, illetve a korai inzulinterápiában részesülők egyáltalán nem jogosultak támogatásra. Azok számíthatnak "segítségre", akik naponta legalább kétszer kapnak inzulint – nekik a tb például három hónapra száz csíkhoz nyújt támogatást.

Ahogy Kincses mondja, ők már egy gyors számolást is elvégeztek, hogy milyen mértékben érintené ez a betegeket. Napi kétszeri mérés esetén a csíkok megvásárlása – a legolcsóbb tesztcsík választása esetén is – évente 7 ezer forint költséget jelent a betegeknek, háromszori mérésnél ugyanez majdnem 22 ezer forint. A tervezett 50 százalékos támogatási kulcs alapján az eddigi 7 ezer forint 11,5 ezerre, míg a korábbi 22 ezer forint 52,2 ezerre ugrana. Mindez persze látszólag nem tűnhet nagy összegnek, de a dráguló gyógyszerek már így is elviselhetetlen terhet rónak sok betegre, főleg azokra, akik intenzív kezelésre szorulnak, azaz nem elég a kétszeri mérés.

"Már most is azt tapasztaljuk, hogy a betegek a szükségesnél ritkábban használják a tesztcsíkot, aminek egyértelműen anyagi okai vannak. A tervezett intézkedések pedig csak tovább rontanának a helyzeten" – szögezi le a szövetségi elnök, hozzátéve: a húsz év alatt felépített diabétesz-gondozást kerülhet veszélybe. "Rengeteg munkával sikerült elérnünk, hogy a betegek vegyék komolyan a vércukormérést, háromszor-négyszer, vagy akár többször is mérjenek egy nap" – mondja a szakember. Ha elmarad a mérés, nem tudják, mennyi inzulinra van valójában szüksége a betegnek. A nem megfelelően kezelt cukorbetegségnek pedig súlyos szövődményei – lábamputáció, vesekárososdás, infarktus, idegbántalmak, látásvesztés – lehetnek. Ráadául ha kialakulnak ezek a betegségek, a társadalombiztosítónak hosszú távon még többe kerül a beteg.

Inzulinadagoló
Müller Judit

De Kincses felháborítónak tartja azt is, hogy a penek támogatását olyan magyarázattal szüntetnék meg, hogy azokat az inzulint gyártó cégek amúgy is ingyen adják a betegnek. "Tisztában vagyunk azzal, mekkora terhet rótt a kormány a gyógyszergyártókra, nem lehet tehát azok jóindulatára építeni" – véli. Igaz, ezeket az inzulinadagolókat elég kétévente cserélni.

A cukorbetegek szövetség tiltakozó levelet írt Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszternek, abban bízva, hogy az általuk elvégezett számítások a tárcát is meggyőzik arról, hogy elhibázott lépésre készülnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!