szerző:
Rác András
Tetszett a cikk?

Bordázott a hasizma? Atléta a termete? Gúnyolják a buszon deltája miatt? Tunyuljon moziban!

Filmszínházakat teszteltünk ott, ahol a hideg és melegvizes csapon is az olimpiai folyik. Londonban ugyanis csak a mosdóval akadhat bajunk, Őfelsége fővárosában még nem terjedt el a ekvertvizes csap, de ezt ellensúlyozza a moziközönség, amely olyan lelkesen költi el pénzét a kasszáknál és a pattogatott kukoricára, hogy még az 1-2 termes mozik is köszönik szépen, jól vannak. És aki valaha jártak már igazi filmpremieren, nem sajtó vagy szakmai vetítésen, akkor jól tudják, milyen sokat jelent egy lelkes közönség.

Rác András

Körbejártuk a brit mozikozmoszt és a két nagyvárosban 6 olyan filmszínházat találtunk, amely minden csalódott filmesbe új reményeket csepegtet. A közönség itt megváltja akár a drága, 12-13 fontért vásárolt jegyeket is, nem tölti le a HD felbontású szuperprodukciókat. Az olcsó jegyes művész és nosztalgia mozikat pedig eltartják a sznobok és a vájtfülűek.

Prince Charles, London, West End

A Károly hercegről elnevezett kis filmszínházat mozi imádóknak ajánlják, nem a sznoboknak, és nem a azoknak akik az operatőri munkát 3D szemüvegben mérik. A repertoáron tematikus hétvégék, mondjuk Scorsese koraiak, vagy sing-along (együtténeklős) produkciók, amikor a közönség végigsikíthatja valamelyik kult-film dalait - akár beöltözve. A leghíresebb ezek közül a Rocky Horror Picture Show, de nemrég a Blues Brothers két részére érkeztek a fekete öltönyös, kalapos, napszemüveges addiktok. Sőt, a héten Southpark swear along (együttkáromkodós) vetítés lesz, a budapesti mozibezárók érezzék megszólítva magukat, ha esetleg idáig visszhangzik egyik-másik dalocska.

Rác András

A kassza mögött Jak és Nick, egész biztosak lehetünk benne, hogy ők tulajdonképpen szökött rajzfilm figurák: Jak testes és alacsony, fonott a szakálla, Nick magas, csontos, fekete bakelit szemüvegével a Scooby Doo-ból szabadult. Azt a vidám nyugalmat élvezik a pattogatott kukoricán túl, ami az örökkön ráérő és révbe ért filmrajongók kiváltsága. Nicknek egyébként rajongója is van, a szomszédos Chinatown egyik vietnámi szakácsa aki hoz néha kacsatojást. Vatevör.

A Prince Charles már helyválasztásánál fogva is a West End pimasz kölyke - merthogy a színház és musical negyedben találjuk, ahol vagy Hollywoodból átlátogató sztárok lépnek fel Thália deszkáin, vagy barokkosan túlzó díszletek között agyonajnározott örökifjú musicalekben tombolnak a helyi ripacsok. A flitterbe temetett negyedből fekete gombként kandikál ki ez a pánkos, tarka mozi.

A pattogatott kukorica minimum ára 2.50. 2 terem, azelőtt pornómozi volt.

Odeon Leicester Square

A West End igaz szellemét zárták a tornyába. Megalomán, személytelen, mindig szenzációs.

Filmipari csoda fitogtatására készült, akárcsak az ipari forradalom hatalmas csarnokai Londonban és Párizsban, amiket azért építettek fémből és üvegből, hogy bizonygassák: mérnökeik sosem látott tereket képesek áthidalni új anyagokkal és szerkezetekkel.

Ide az jár tehát, aki nem tud betelni a méretekkel és a zajjal, aki számára sosem lehet elég nagy űrhajót a földfelszínhez csapni az óriásvásznon, akinek mindig mutathatnak még számosabb ork sereget, és akinek a kedvéért még magasabbról ugrik le Tom Cruise, a vakmerő akciótörpe.

Apropó, Tom Cruise: képzeljék el, botrány, botrány, lefröcskölte vízzel egy exibicionista blogger az Odeon árnyékában. Ugyanis itt tartják az amerikai szuperprodukciók európai filmbemutatóit, szenzáció, szenzáció, és a Mission Impossible Akárhány premierjén a jóhiszemű Cruise odalépett a kordonhoz, mire a terrorista tollnok előrántott egy locsolót, és lefröcskölte, lefröcskölte. Elvitték, elvitték, a hústoryok, hústornyok.

Monumentális a filmélmény, monumentális a vászna, monumentális a pattogatott kukoricája és az ára is: 4.10 a legolcsóbb.

Screen on the Green

Prince Charles közönségét várják luxussal. Vagyis azokat, akik szívesen néznek Rodriguezt is és régi Alain Delon film noirt is, de ez alkalommal nem a fapadosabb Charles hangulatát szomjazzák, hanem keleti kényelmet. Ugyanakkor a hiperrealista társadalomkritikus filmek és a felemelkedő iráni művészet remekeit itt nem láthatjuk, ide ugyanis azok járnak, akik nagyon komolyan veszik a szórakozást – komplementereik a Nemzeti Filmszínházban beszélgetnek az értelmiségi elidegenülésről, erről majd alább. A helyi vendégek a vastag ízeket szeretik a filmekben.

Rác András

A vetítőteremben mint egy pesti orfeum. A színpaddal szmben egy hatalmas bárpult, az üléssorok között lábzsámoly, kisasztal. Tulajdonképpen az ülések hatalmas fotelek és kanapék, kényelmesen terpeszkedhet a kedves néző, amíg a pincér kihozza a japán sört. Mert japán sör van, pattogatott kukorica nincs.

Belső embereink azt jelentették, hogy nézőként fel-felbukkant Keira Knightley és Jude Law is.

A helyiekkel képtelenség a filmszínházról beszélgetni, amint szóba kerül egy filmcím, heves vita alakul ki arról, hogy hiteles volt-e a párbeszéd, avagy rosszul súlypontozott... persze mindez angol udvariassággal.

Angel metró megállónál találjuk, ahol az Islington és Stoke Newington felé vezető főútvonalak mentén a második belváros nyüzsög. A csúcsforgalomból a másodosztályú étterem és kávézó láncok húznak hasznot, aki az elegánsabbra vágyna a környező mellékutcákban találja meg – például – Jamie Oliver olasz éttermét, ahol virág helyett paradicsomkonzervet tesznek az asztalra, vagy a rejtett emeleti borbárt, ahol a falat egy telhetetlen svéd istennő és kifárasztott pucér férfi udvara borítja.

National Film Theatre, London

A helyi Uránia mozi azoké, akiket Woody Allen rendszeresen parodizál: überszofisztikált értelmiségieké, akik norvég filmhétre vesznek bérletet. Nincs pattogatott kukorica, kezére verünk annak, aki meggyalázza a gépészek templomát. A műsor tele fontos mondanivalóval, a környék azonban fantasztitkus. A Nemzeti Filmszínház a Southbank korzóján, vagyis a Temze déli, belvárosi partján található. Környékén egy halom másik nemzeti intézmény, ez itt a kultúrnegyed – mintha a Soroksári út és Duna közé szorult nemzeti kultúrkomplexumot is innen mintázták volna, azt az egyetlen apró kényelmi tényezőt elfelejtve, hogy a Londonban van tömegközlekedés.

Rác András

Electric, Birmingham

Ez a helyi Prince Charles, három különleges kiegészítéssel.

Rác András

Először is se kukorica, se japán sör, de kapható abszint. A bárnak már csak egy maradt meg a négy abszint szökőkútból, ami még az első világháború előtti időkben az előtér négy sarkában állt. (A név hamiskás, hiszen a szökőkútból csak a jéghideg víz fakad, nem a zöld tündér nedűje. Az abszint maga a pohárba kerül, a pohár tetejére egy szűrő kockacukorral, és erre szakajtják ár a hideg vizet.)

Merthogy – és ez a második kuriózum – ez a legrégebbi mozi Nagy Britanniában, ami még működik. 1909-ben nyitották, a második nyilvános és állandó filmszínházat, amit nem alkalmilag üzemeltek be, hanem állandó címen várt nézőket. Mivel az első már nincs meg, ezért a totális rekordtartó a Györgyök országában.

Harmadszor az alagsora hullaházként szolgált.

Egyetlen terme 9-12 állandó munkatársat alkalmaz. A pici gyönyörködtet, az jön ide, aki gyerek lelkében, és bármikor képes felidézni a nyikorgó üléssel mag alatt az egykori izgalmat. 20-30 éve még esemény volt a mozibajárás, hiányzott a videó és az internet, nekünk ráadásul másfél tévécsatornánk sugározta csak a bölcsességet. Sokkal többet jelentett az időpont és a hely, amikorra meghirdették a történetek elmesélését. És a filmesek is jól éltek akkor.

Longboat, Birmingham

A város ronda, mint a bűn, Ózd hozzá képest toszkán tájkép. Ezért a helyiek mindent megtesznek, hogy feldobják. A döbbenet az, hogy sikerül nekik zenével, étellel, piknikkel, biciklivel és mozival.

Rác András

Így került az alkalmi vetítőterem a birminghami csatornák egyik folyami hajójára, a longboatra. Vöröstéglás ipari udvar- és házhelyeken kell átkelni, se gps, se térkép nem segít abban, hogy az ipari forradalomban labirintussá fejlődő szén és acél városban megtaláljuk a kiinduló pontot. Ezért a program kulcsfontosságú előjátéka a szájhagyomány és a jótanács, valamint a programszervezők végtelen türelme, amivel kivárják a késő, eltévedt vendégeket.

A moziban 15 kempingszék 1-1 libasorban. A hajó végén egy kis vetítővászon, két asztali hangfallal. A vetítés videóról történik, mi Carpenter egyik b-kategórisá horrorfilmjét láttuk Köd címmel. A darab szüzséje rendkívül nívós: néhány klozettpapirba csomagolt néma zombi mezőgazdasági betakarítási eszközökkel kergeti az ártatlan vidéki város abba-frizurás polgárait. Mindezt azért mert köd van. Tetszik érteni? Őszintén szólva meglehetősen ijesztőnek találtuk.

Két féle pattogatott kukoricát is választhattunk: édeset és vajas-sósat, ingyen! Merthogy ez a ronda város, olyan ronda város, ahol az elegánsan öltözött városatyák lelke szép, és arra költenek, hogy szívesen éljenek ott emberek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!