szerző:
Rác András
Tetszett a cikk?

Óriási márvány sztélék, arany, és parasztbarokk emlékeztet az 1990-es évek véres gengszterháborújára. Hentesek és mészárosok síron túli giccsversenye.

Két temetőt is meglátogathatunk, ahol fekete márványba vésték az 1990-es évek gengszterháborúiban elesett maffia katonákat. Az egyik a hagyományőrző henteseké (Központiak), a másik a sportosabb ifjú mészárosoké (Uralmash).

Mikhail Kuchin aranyóráját a megfelelő színnel emelték ki a majd 64000 dolláros márvány sztélén. Ő 34 évesen halt meg, mint a Központiak kápója.

Flickr / Creative Commons

Más, az örökkévalóságnak ábrázolt keményfiúk cigiznek, a kor divatos és egyben gyerekesen ízléstelen hawaii ingeit és bőrdzsekit hordanak. Az élő nagyságnál is nagyobb síremlékek enmaguk paródiájának is tűnhetnek.

Akad egy mellszobor is, Alexander Khabarové, amit a környező fákra erősített kamerák figyelnek, nehogy az ellenséges törzsből valaki büntetlenül megcsonkítsa. A pénz nem számit, látszik az emlékműveken, a technológián, és úgy tűnik, hogy valaki ül a videó vetített képe előtt is.

Flickr / Creative Commons

A hagyományőrzők azt a kényelmi helyzetet élvezték volna, amit a rendszerváltás előtti politikai establishment biztosított nekik. Csakhogy az véget ért a rendszerváltással és Jelcinnel, aki egyébként szintén e városból származott, nevét az egyik főút és alakját egy monumentális sztélé őrzi (15 tonnás márvány, 10 méter magas). A sportos mészárosok ráéreztek, hogy kihasználhatják az új világéra rendetlenségét, azon belül a munkanélküliséget és nyomort, ennek alapjaira új iparágat építhet. Ex-katonákat béreltek fel, és elkezdődött a tűzijáték.

Akiket a termetes sírköveken látunk, azok térdkalácsokat törtek, autóbombákat helyeztek el, késeltek és lőttek.

Egy másik bűnös temetőt találunk Londonban: Prostitemető - 70 holttest London belvárosában

Ahogy ábrázolják őket: parasztbarokk, ami hirtelen gazdagságból kipattanó mélységes ízléstelenség és fantáziátlanság stílusa. A vagyon szemérmetlen mutogatása a sírokban és körül azonban nem újkeletű, nem is orosz gengszter allűr. Egy ókori vagy kelta királysírban is a kincsek jelölik a vezető rátermettségét. Többet mesélnek el, mint vagyoni helyzetet, azt üzenik, hogy a királyok jobb emberek, mint bárki más. Jó pásztorok. Vadászok. Igazságos és szigorú bírók, akik vigyáznak városukra, uradalmukra.

Flickr / Creative Commons

Miért jelenti az arany mindezt? Kérdezzük Heinrich Schliemann-t, a régészet egyik korai és amatőr gyakorlóját. Az 1870-es évektől majd megszakadt, hogy megtalálja mindazt, amiről Homérosz írt. Talált is sok-sok sírt, kincset, erőfeszítése nem volt hiába. A tudomány meg-megmosolyogja naivitását, hiszen a hexametereket úgy kezelte, a Bibliára is úgy tekintett mint egy bédekkerre. Homérosz emelkedett metaforákkal mesélte el, hogy a Tróját megostromló királyok fegyverzete, vagyona és ítélőképessége ugyanazon tőről fakadt – királyságukból – ezért minden, ami arany ugyanúgy az uralkodói erény követei mint a bölcs szavak.

Mi nemesebbet találunk a Tróját ostromló bunkó akhájok élemedett nagyokosának, Nesztórnak az aranykupájában, mint egy Rolexben? Semmit. Az elesett harcosokkal jól láthatóan el kell temetni az aranyukat. Pogány szokás. Olyannyira, hogy a sírköveknek csak megtűrt, sarokba szorult eleme az ortodox kereszt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!