szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az általános pollenterhelés ugyan csökkent az elmúlt napokban, azonban a kender pollenszórása felerősödött, az allergén gombáké - amely az arra érzékenyeknél akár asztmát is kiválthat - néhol a nagyon erős szintet is elérte - közölte az ÁNTSZ.

Az Országos Környezetegészségügyi Intézet Aerobiológiai Monitorozási Hálózatának adatai szerint a csalánfélék virágpora még mindig közepes koncentrációban van jelen a levegőben, Miskolcon a magas szintet is elérte. A kender virágporából leginkább közepes, illetve Győrött és Szekszárdon magas, Miskolcon nagyon magas koncentrációt is mértek.

A parlagfű pollenkoncentrációja leginkább közepes volt, bár több városban egy-két napon elérte a magas szintet is. Közepes koncentrációban regisztrálták még több városban is az üröm pollenszemeit, illetve a libatopfélékét Szolnokon.

Ezek mellett a kültéri allergén gombák mennyisége magas, Zalaegerszegen, Győrött, Miskolcon és Szombathelyen nagyon magas szintet ért el. Az ÁNTSZ közleménye szerint ezek a gombák nagy mennyiségű spórát termelnek, amelyek a levegőbe jutva az arra érzékenyeknél allergiás megbetegedéseket, I-es és III-as típusú allergiát (szénanáthát, asztmát, hiperszenzitív pneumonítiszt) válthatnak ki.

A légköri koncentráció csökkentésének érdekében fontos, hogy a lakott területeken az erősen fertőzött növényeknél megfelelő módon védekezzenek a fertőzést kiváltó mézharmat termelő rovarok ellen - emelte ki az ÁNTSZ, kifejtve: a levéltetvek, lepkekabócák és más növénykártevő rovarok által kibocsátott ragacsos mézharmaton elszaporodó sötét színű mikroszkopikus gombák tömege, vagyis a korompenész a települések közterületein többnyire a hársfát, a szivarfát és az eperfát sújtja, de beltéri dísznövényeken is előfordulhat.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!