szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A férfiakat jobban stresszeli, ha a számítógép munka közben leáll, mint a nőket – állapították meg osztrák kutatók.

A Felső-ausztriai Egyetem kutatói és a linzi Általános Kórház orvosa, Andrija Javor közös vizsgálatuk során azt fedezték fel, hogy a férfiak általában a vegetatív, vagyis az akarattól független idegrendszer szimpatikus részének nagyobb aktivitásával reagálnak arra, ha akadályba ütköznek a céljuk eléréséhez vezető úton.

Ha határidős feladatot kell végrehajtani, de a számítógép "sztrájkba lép", akkor beszélnek a kutatók technostresszről, amely a számítástechnikai eszközök egyre intenzívebb munkahelyi és otthoni használatával folyamatosan nő.

A kutatók egy laborvizsgálat során számítógép-használók nyálában megmérték a kortizol, vagyis a stresszhormon mennyiségét. Kiderült, hogy jelentősen növekszik a hormon szintje, ha a számítógépes feladat végrehajtása közben a gép leáll. Férfiaknál a gép lefagyása esetén a szimpatikus idegrendszer nagyobb aktivitást mutatott, mint a nőknél.

A kutatók a felismerésből arra a következtetésre jutottak, hogy nemekre szabott stratégiákat kellene kidolgozni a műszaki problémák okozta stressz leküzdésére, és ezzel kapcsolatban további kutatásokat terveznek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!