szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy koleszterinszármazék jelentősen hozzájárulhat a mellrák kialakulásához – erre a megállapításra jutottak egy amerikai kutatócsoport tagjai, akik szerint emiatt a koleszterincsökkentő sztatinoknak akár rákmegelőző hatása is lehet.

Az amerikai Duke Egyetem kutatócsoportjának a Journal of Science-ben publikált tanulmánya az elhízás és a mellrák kapcsolatát vizsgálta, és arra jutott, hogy a túlsúlyos emberek szöveteiben lévő zsír felborítja a hormonháztartást, ami a rákos sejtek növekedéséhez vezet, a koleszterinnek pedig hasonló hatása van – számol be a BBC a kutatók munkájáról.

A tudósok szerint a koleszterin lebontása során keletkező 27HC koleszterinszármazék szintén hozzájárulhat a daganatok növekedéséhez, a kísérleti egereknél ugyanis azt tapasztalták, hogy a zsírban gazdag étrendet követő állatok vérében megnövekedett a 27HC-tartalom, és 30 százalékkal nagyobb tumorok alakultak ki, mint a normál étrendet követő egereknél. A zsírban dús étrend esetén a tumorok több áttétet is képeztek.

A tudósok emberi mellrákos szövetek laboratóriumi vizsgálatainál is azt találták, hogy ha 27HC-t adtak hozzájuk, akkor gyorsabban nőttek a daganatok.

A kutatócsoport tagjai szerint bár korábban több tanulmány is foglalkozott az elhízás és a mellrák kockázata közötti kapcsolattal, azt eddig nem tárták fel, hogy pontosan miért is jelent a túlsúly kockázati tényezőt.

A tudósok mostani felfedezése hosszú távon segítheti a koleszterin csökkentésével a mellrák kockázatának csökkentését is, bár azt egyelőre nem tárták fel, hogy a koleszterincsökkentésre használt sztatinok valóban hatásosak lehetnek-e a rák megelőzésében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!