szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A világ legtöbb országában a szépségideál részének tekintett kék szem alig száz év alatt vált a legelterjedtebb színből ritkasággá, kockázatos orvosi beavatkozással azonban bárkinek lehet divatos retinaimplantátuma. Megdöbbentő tények a kék szemről.

A szemünk legnagyobb része egyébiránt fehér, amit mégis színként érzékelünk az 0,5-3 miliméter közti, pigmentált írisz. A ritka kék szem pedig egyike napjaink leginkább túlmisztifikált testi adottságának, melyről a Die Welt szedte össze a legérdekesebb tényeket.

AFP

– 100 évvel ezelőtt még minden második amerikai kék szemmel született, ma már csak mind hatodik büszkélkedhet a különleges pigmentekkel. Ugyanakkor 10 ezer évvel ezelőtt szinte mindenkinek barna szeme volt.

– A szem színe a egészen a születés utáni hatodik életévig változhat, így előfordulhat, hogy kék szemű ismerőseink valójában zöld vagy szürke írisszel születtek. A folyamat persze fordítva is működik gyakori, hogy a csecsemők szeme az első hónapok során kékből barnába fordul.

– Az emberen kívül csak néhány állatfajra jellemző a kék írisz, így például többek között a macskák képesek hasonlót produkálni.

– Kockázatos, a szépészeti beavatkozások közt mégis dübörög az íriszplasztika, mely során adott esetben egy, a szem elülső kamrájába, az írisz fölé ültetett implantátumnak köszönhetően a legátlagosabb szempár is egzotikussá varázsolható. A Bolíviából kiindult műtéti kék-trend kis testi hibája, hogy az implantátumot könnyen kilöki a szervezet, illetve – ha kis mértékben is – rontja a látást.

– A kék szemű emberek a felmérések szerint valóban visszahúzódóbbak, gyakran küzdenek olyan szocializációs nehézségekkel, melyek a jóval elterjedtebb barna írisszel rendelkező társaik szinte soha.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!