szerző:
Lukács Andrea
Tetszett a cikk?

Az Éden Hotel péntek esti adásában történt szexuális jellegű inzultus felkavarta a közvéleményt. A TV2 hárít és az áldozatra tolja a felelősséget, aki a felvételek ellenére azóta azt állítja, nem történt erőszak. A jogvédők szerint a szexuális jellegű cselekmény során a verbális zaklatást is kimerítette a férfi, akinek cselekedetei, eddig úgy tűnik, szankció nélkül maradnak. Különösen aggasztó, hogy egy nagy nyilvánossághoz eljutó csatorna próbálja – rossz példát mutatva – eltussolni az ügyet.

Grúziában március 6-án a nemzetközi nőnapot megelőzően egy meghökkentő tévés akcióval hívták fel a figyelmet a nők elleni erőszakra. A kereskedelmi csatorna műsorában az egyik bemondónő hibát ejt, erre a háttérből hallható, ahogy a főnöke elkezdi becsmérelni. A megrendezett jelenet a grúz lakosság feléhez eljutott, a verbális erőszakról pedig országos vita kerekedett. Grúziában a felmérések szerint a megkérdezettek 78 százaléka azt tartaná kívánatosnak, hogy a családon belüli erőszakot a felek "egymás között intézzék el". A múlt évben 25 halálos áldozata volt a zaklatásnak, egy esetben nyílt utcán ölte meg a férj a feleségét.

Tóth Andrea, a Saatchi & Saatchi reklámügynökség kreatív igazgatója szerette volna elérni, hogy az akciót, amely a magyar ügynökség ötlete volt, Magyarországon is valósítsák meg. A hvg.hu kérdésére elmondta, hogy semelyik csatorna nem vállalta, de míg az RTL Klub nyitott volt az ügyre, hosszas tárgyalás után mégis elvetették az ötletet, a TV2 eleve elutasította a kérést.

"El sem tudtuk kezdeni a tárgyalást, mert a csatorna nem kívánt foglalkozni a témával" – árulta el Tóth Andrea, akit nőként és kommunikációs szakemberként is felháborított az Éden Hotelben látott jelenet. "Azon túl, hogy nem értek egyet a műsor koncepciójával, nem értem, hogy a szerkesztők miért nem gondolták, akár csak utólag, hogy ez elég durva ahhoz, hogy következménye legyen."

Az erőszak nem a pofonnál kezdődik, tette hozzá – ez ugyanis a Nóri-Gábor inzultus esetében a másik vitapont.

Tóth Györgyi a NANE (Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen) Egyesülettől egyértelműen szexuális erőszaknak minősíti, ami a felvételen látható. Nóri mind szóban, mind fizikailag többször kénytelen volt megvédeni magát, Gábor láthatóan nem vette tudomásul, hogy a nő nemet mond neki. Nóri a riportszobában sírva mutatta meg kiszívott nyakát, láthatóan megrendült a történtektől, az éjszakai felvételen pedig látható, hogy Gábor próbálja szétfeszíteni a lány lábát, aki folyamatosan próbálja eltolni magát a férfitól. Gábor erre elkezdi szidni és becsmérelni a nőt.

Nóri és Gábor akaratlan együttléte az Éden Hotelben
TV2

A NANE egyesület munkatársa a speciális kontextusra is felhívja a figyelmet: az alkalmi hatalmi helyzetben történő kényszerítés és fenyegetés, mely során befolyást tud gyakorolni a zaklató. Itt azonban nem csak Gáborról van szó. Az Éden Hotel lényege, hogy szexuális jellege miatt vonzza a nézettséget, a valóságshow-k jellegzetessége pedig, hogy a pénz, a hírnév és a jövőbeli boldogulás miatt az önként részt vevő szereplők mégiscsak kiszolgáltatottá válnak: méghozzá a csatorna elvárásainak és a csoporthelyzetben történő eseményeknek.

A TV2 azzal próbálja eltussolni a helyzetet és csitítani a kedélyeket, hogy kijelenteti Nórival: nem történt erőszak. Ez nagyon aggasztó trend. Az erőszak célpontja továbbra is kiszolgáltatott helyzetben van, és egyáltalán nem meglepő, ha nem vállalja fel nyilvánosan a történteket. Tóth Györgyi azért is csodálkozik, mert szolgált már a TV2 pozitív példával is, amikor a Jóban Rosszban című sorozatban a szexuális erőszakot feldolgozó epizódok után bejátszották a NANE telefonszámát, és ezzel támogatást nyújtottak az adás témája által esetleg felkavart érintetteknek.

TV2: Nem zaklatás volt az, csak csábítás

Az Éden Hotel esetében az ellenkezője történt. Tóth Györgyi szerint nagy a csatorna felelőssége, amikor sok néző és a szakértők által is egyértelműen erőszaknak látszó eseményről nagy nyilvánosság előtt kijelenti, hogy Gábor viselkedése nem erőszak. Ehhez hasonló jelenetek – kamerák nélkül – mindennaposak fiatal nők életében. Az erőszak-elkövetők, sőt az áldozatok környezete is gyakran igyekszik eltagadni az erőszakot. A szexuális erőszak áldozatainak a támadás során átélt traumáját tovább mélyíti, amikor a környezet nem ismeri el, ami vele történt. Van már példa arra, hogy nagy publicitást nyert szexuális erőszak ügy komoly hatással volt az áldozatok helyzetére: miután nagy nyilvánosságot kapott 2007-ben az öt rendőrt szexuális erőszakkal megvádoló húszéves E. Zsanett ügye, a közvélemény a nő ellen fordult, a statisztikák alapján pedig utána a felére csökkent a bejelentések száma szexuális erőszak ügyében.

Családon belüli erőszak: maradjon a négy fal között?
AFP / Kobal

Tóth Györgyi szerint a nőket elrettenti, hogy őket is meghurcolják, ha beszámolnak a zaklatásról vagy erőszakról. Ezért különösen veszélyes egy ilyen jelenet nem helyénvaló kezelése. Az sem érthető, hogy pár hete a Beus nevű játékos pofozkodását szinte azonnal szankcionálták ugyanebben a szériában, Gábor tetteinek viszont nincs következménye. Tóth Györgyi szerint ezáltal kiüresedik az a szabály, ami alapján etikailag védi magát a csatorna.

Hiába állítják, hogy kizárást eredményez az erőszakos magatartás, ha a műsor működtetői nem ismerik fel az erőszakot.

A TV2 elismeri, hogy hibázott, vizsgálatot rendeltek el

A TV2 Éden Hotel című valóságshow-jának pénteki adásában egy olyan jelenet is képernyőre került, amelyben az egyik női szereplőt játékostársa agresszív szexuális közeledésével és verbális kommunikációjával méltatlan, megalázó helyzetbe hozta. Elismerjük, hogy a képsorok közlése nemcsak a televíziónézők, hanem az egész társadalom felé rossz üzenetet hordozott. A szóban forgó jelenet és a kapcsolódó kommentár adásba engedésével  a csatorna hibát követett el,  ezért Yvonne Dederick ügyvezető igazgató döntése értelmében belső vizsgálatot indítunk. Tesszük ezt annak érdekében, hogy még részletesebben, egyértelműen feltárjuk az ügy körülményeit, adott esetben felülvizsgáljuk a műsor szerkesztési folyamatait.  Célunk, hogy tisztázva a helyzetet levonjuk a megfelelő konzekvenciákat. Ha kell, külsős szakértő bevonásával folytatjuk le a vizsgálatot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!