szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hetekig-hónapokig kattogó állkapocs, fájdalmas rágás, kisugárzó fájdalom a fülben, vagy fejfájás – ezek az állkapocsproblémák leggyakoribb tünetei. A tünetegyüttes a fogorvosok szerint leginkább kamaszkorban jelentkezik, és a harmincas évek elejéig tart, de jellemzően érinti a hatvan év feletti korosztályt is. A háttérben a legtöbb esetben a hirtelen kamaszkori növekedés vagy az időskori porc- és ízületkopás áll, de ma egyre gyakoribb, hogy a stressz vagy a lelki traumák felelnek a krónikus fájdalommal és a táplálkozási nehézségekkel járó állkapocsproblémákért.

A problémát sokszor csak a hirtelen kamaszkori növekedés okozza – adta hírül a Semmelweis Egyetem oldala –, amikor a csontozat és az ízület mérete nem azonos ritmusban változik, de súlyosabb betegségek is állhatnak a háttérben – állítja dr. Schmidt Péter, a Semmelweis Egyetem Fogpótlástani Klinikájának szakorvosa. A szakember szerint fontos kizárni, hogy csak a hirtelen kamaszkori növekedés okozza a bajt vagy más áll a háttérben. Kiváltó ok lehet ugyanis korábbi trauma, de okozhatja a stressz is vagy nem megfelelő fogazat, fogszabályozási rendellenesség is.

MTI / Filep István

Az állkapocs ízület- és a mozgásszervrendszer kölcsönhatásban áll egymással, sok esetben például a rossz tartás, gerincprobléma, vagy akár nem megfelelő alvási pozíció is okozhat rágóízületi panaszokat. A szakember tapasztalata szerint egyre gyakrabban a lelki tényező áll a háttérben, a gyermek nem is tudja, hogy krónikusan szorítja a fogazatát éjszakánként.

A szakember szerint az állkapocs-ízületi diszfunkció tipikus tüneteit, az ízület kattogását rágás közben és a rágóízületi fájdalmat nem szabad elbagatellizálni, és jelentkezésük után azonnal érdemes fogorvoshoz fordulni. A betegség sok esetben fültájéki fájdalomként vagy ismeretlen eredetű fejfájásként jelentkezik, ezért sokan fül-orr-gégészt, neurológust keresnek fel, így évekig is eltarthat, mire megfelelő helyre és kezeléshez jutnak.

Az esetek többségében a panaszok néhány hónap alatt elmúlnak napi állkapocstornával, amely segít az ízületet normál pozícióba juttatni. Ha önállóan nem megy, lehetőség van speciális gyógytornász segítségét is igénybe venni, ez leggyakrabban rágóizom fájdalom esetében szükséges. A manuálterápia, testtartás terápia akkor is hatásos, ha az állkapocs problémát a rossz testtartás, esetleg a nyaki gerinccsigolyák problémája okozza.

Fogszorítás esetében harapásemelő sín használata is szükséges lehet. Ez tulajdonképpen egy műanyag fogvédő, ami megfelelő pozícióba helyezi éjszakánként a fogazatot. Súlyosabb esetben gyógyszereket (fájdalomcsillapítók, izomlazítók) is alkalmaznak, műtétre nagyon ritkás, csak végső esetben lehet szükség. Azonban ha a stressz okozza a fogszorítást, annak forrását is meg kell szüntetni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!