HVG Extra Pszichológia
HVG Extra Pszichológia
Tetszett a cikk?

Nem nehéz észrevenni az ellenmondást, hogy egyre nagyobb az igényünk a sovány test iránt, miközben a Föld minden olyan részén, ahol tartósan és tömegesen van mit enni, egyre inkább elhízik az emberiség.

A gorilla és az ember közös őse tízmillió éve, a csimpánzé hatmillió éve élt. Tagadhatatlan, hogy az utóbbi hárommillió évben az ember ősei drasztikusan változtatták evési módjukat, rászoktak a húsevésre és a vadászásra. A vadászás közösségi tevékenység, a magányos egyén alkalmatlan a vadak elejtésére. A sikeres vadászások hirtelen nagy mennyiségű élelmet szereztek elődeinknek, amik nagy lakomákba torkollottak.

Ezen a ponton újabb humánspecifikus viselkedésmód sziluettjének megjelenése látható. Ugyanis a csimpánz is vadászik néha, ellenben ott falja fel a prédát, ahol elejtette, nem képes az orális ösztönein uralkodni. Csak az részesül a lakomában, aki részt vett a vadászásban. Az ember viselkedésében megjelentek az első fékek.

Nem falni fel rögtön, hanem elcipelni a törzsi evőhelyre és megosztani másokkal, olyanokkal is, akik nem leszármazottak. Ez a homo viselkedés a kommenzalizáció (ételmegosztás) új, az evolúcióban szokatlan változata. A civilizáció első lépése, amikor az állatias impulzusokon uralkodni kell. Az ételmegosztás (megkínálás) a mai napig élő emberi hagyomány valamennyi kultúrában.

A társas lét csúcspontja a mai napig a közös evés. Az eredeti mintát, miszerint, ha van mit enni, az ünnep, ma már úgy olvassuk, hogy ha ünnep van, akkor enni kell! Valamennyi ünnep (születésnap, bankett, szerződéskötés, lagzi, halotti tor) valamilyen közösségi evés-ivásban csúcsosodik, felidézve az ősvadászatok sikereit. A közösségi evés érzelmi jellege ettől olyan erős.

Sikerült legyőzni az éhínséget, az ember a természet fölé kerekedett, nem a természet emészti föl, hanem ő nyeli le a legyőzött világ egy darabját. Hiába a sok előremutató változás, mindezek hajtóereje mégiscsak az orális krízis (a beégett éhínség) csillapításának vágya volt.

Olvassa tovább Forgács Attila gasztropszichológus, egyetemi tanár írását a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban, melyben az evés lélektanával foglalkozunk. Keresse az újságosoknál vagy rendelje meg!

Ha most fizet elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, 20 % kedvezményt kap vagy ajándékba kaphat kétféle könyvet: a Most élj! címűt vagy a Mit tenne Freud?-ot.

 


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!