Vajon megy nekünk a párkapcsolati immunerősítés?
Koevolúció, páros reziliencia, mindfulness. Mi köze e divatos kifejezéseknek egy párkapcsolat teherbírásához, krízisekkel szembeni immunitásához?
Koevolúció, páros reziliencia, mindfulness. Mi köze e divatos kifejezéseknek egy párkapcsolat teherbírásához, krízisekkel szembeni immunitásához?
Az irigység érzése egyidős az emberrel. Ez az evolúciósan az emberi természetbe kódolt ösztön mindannyiunk életében jelen van, bármennyire szeretnénk tagadni, bármennyire tabusítjuk. Az azonban már csak rajtunk múlik, hogy mit kezdünk ezzel az érzéssel: hagyjuk, hogy felemésszen bennünket vagy eszközként használjuk.
Testünk folyamatosan hírt ad lelkiállapotunkról.
Hogyan érjük el, amit szeretnénk, anélkül, hogy megbántanánk másokat?
A gyerekeket természetes kíváncsiság hajtja a számok, a betűk világa felé. Ebben a korban az agysejtjeik közötti kapcsolatok túltermelődése jellemző, ami ráadásul nagyon gyors tanulást lesz lehetővé.
Hogyan tudnánk igazán jelen lenni a mindennapjainkban?
Gondoljunk az egyik leghétköznapibb szituációra, a reggeli készülődésre. Hogyan csinálja ezt egy család négy generációja: lassan vagy gyorsan? Mit mutat ez meg a család egészéről és a családtagokról?
A másoknak megfelelés során szerzett anyasebünket generációról generációra örökítjük tovább, egészen addig, amíg megszakítjuk a láncolatot, és sikeresen kezeljük a sérülést.
A csípőből adott válasz persze az áldás, de van itt egy fontos faktor.
Jót tesznek egy kapcsolatnak a veszekedések egy amerikai pszichológus szerint, de nem mindegy, hogy milyen a pár vitakultúrája.
Ha a társadalom nem elég együttérző, hogy segítsen a traumatizált csoportnak az élményei feldolgozásában, akkor a szorongás, a bűnbakképzés, az agresszió válhat dominánssá, és a sérülés generációkon át öröklődik. Interjú Bakó Tihamér és Zana Katalin pszichoterapeutákkal, akiknek nemrég jelent meg A transzgenerációs trauma és terápiája – A transzgenerációs atmoszféra című könyvük.
Természetesen nem a boldogságboltban.
Minél inkább titok egy szorongás, egy trauma, annál valószínűbb, hogy a gyerek érzelemvilágát is uralni fogja.
Amikor hivatást választunk – legyen szó ezúttal a művészetről –, örök kérdés, mennyiben követjük a felmenők lépteit. Lehet, hogy első pillantásra a választásunk hasonlónak tűnik, de kiderülhet, hogy mégis másfelé visz az utunk.
Kis százalékban pozitív is lehet a kimenetel.
Ha szembe akarunk nézni azzal, milyen értékeket hagytak ránk elődeink, íme, néhány gyakorlat az első lépésekhez.
Szél Dávid a HVG Extra Pszichológia Magazin szerzője, a nyáron jelent meg Apapara című könyvének bővített, átdolgozott kiadása. A pszichológus júliusban indult podcast-sorozatában segít a hallgatóknak utakat találni a gyereknevelés labirintusában.
És persze még ezen a listán is szerepel a kommunikáció fontossága.
Meddig vagy a saját nagymamád, vagy az apád? Meddig van ereje a múltnak, és honnan tud gyengülni, változni ez az erő?