A mesterséges megtermékenyítésnek és a termékenységet elősegítő gyógyszereknek köszönhetően az elmúlt évtizedekben többszörösére emelkedett az ikerterhességek száma. És nem csak a sima ikreké, de a hármas, négyes és ötös ikreké is, amitől az ilyen terhességek már nem számítanak szenzációnak. Pedig egy ikerterhesség óriási veszély mind az anyára, mind a babákra nézve. A múlt héten született nyolcas ikrek egyelőre jól vannak, de az eset felveti a kérdést, vajon meddig mehetnek el a doktorok a mesterséges megtermékenyítéskor beültetett embriók számával?
Az ikrek anyja, aki névtelenséget kért az újságíróktól, és akinek már van hat (!) gyereke, köztük egy ikerpár, azt sem osztotta meg a nagyközönséggel, hogyan jött létre ez az orvosi csodának számító terhesség, de az orvosok szerint annak az esélye, hogy az ikrek természetes úton fogantak meg elenyésző. A másik lehetőséget, hogy a kaliforniai anyuka nyolc gyermekét termékenységi hormonkészítmények okozták, a Los Angeles Times című amerikai napilap termékenységi szakértői vetették el, mert szerintük a többszörös ikerterhesség még ezeknek a gyógyszereknek a hatására is „hihetetlenül ritka”.
A maradék eshetőség az, hogy a nyolcas ikrek IVF-kezelés eredményei lehetnek, és ez aggasztó, hiszen orvosi szabályok születtek már a beültethető embriók számára nézve, ha pedig azokat nem tartották be, az rengeteg kérdést és kétséget vet fel szakmai körökben.
Az American Society for Reproductive Medicine (ASRM) testülete már nyáron megpróbált irányelveket szabni arra vonatkozóan, hogy hány embrió ültethető be az anya méhébe. „A 35 éven aluli anyák esetében az orvos ne próbálkozzon kettőnél több embrió behelyezésével, noha az optimális minden esetben az egyedülálló beültetés. Ami a 40 éven felüli anyákat illeti, a maximum beültetett embriók száma ne legyen több ötnél” – szól az írás. Ugyanakkor a klinikák a sikeres beültetések számával reklámozzák magukat, és a klinikán létrejött terhességek száma indikátorként szolgál a nők számára saját esélyeikre vonatkozóan, ezért azt az intézményt fogják választani, ahol ez az arány magasabb. Ez pedig a doktorokat kísértésbe ejtheti, hiszen a létrejövő terhességek esélyét növelni csak úgy lehet, ha több embriót ültetnek be.
A szakma azonban vitatja, hogy felelőtlen lenne. A mesterséges megtermékenyítés rendkívül költséges eljárás, amit a páciensek maguk fizetnek, és mindenki azt szeretné, ha elsőre sikerülne a dolog. A tényleges döntés pedig még mindig a páciens kezében van, az orvos ugyan javasolhatja a két embrió beültetését, de ha a páciens négyet akar, akkor az orvos tehetetlen. „Muszáj engedelmeskednünk. Az azzal kapcsolatos döntés, hogy mi történjen a megtermékenyített embriókkal, jogilag a páciens kezében van és nem az orvoséban” – mondta Sean Tipton, a ASRM szóvivője a Times amerikai hetilapnak.
A megoldás a szakértők egy csoportja szerint az lenne, ha törvényben szabályoznák a beültetett embriók számát. Csakhogy a mesterséges megtermékenyítés orvosi procedúrája már így is a legszabályozottabb területek közé tartozik. Minden egyes amerikai klinika köteles az esetenként beültetett embriószámot lejelenteni a Disease Control and Prevention Centrumnak (a betegségeket szabályozására és megelőzésére szolgáló testület), ahogy azt is, hogy adott terhességből hány élő gyerek született. Egy esetleges szabályozás (ami néhány európai országban már gyakorlat) a szakértők egy másik csoportja szerint nem hagy helyet az egyedi esetek elbírálására, pedig az idősebb pácienseknél sokkal kevesebb az esély arra, hogy az embrió megfoganjon, még több beültetés esetén is.
A nyolcas ikrek anyukája csak 33 éves, tehát semmi nem indokolta a magas számú beültetést. „Ha a szülés IVF-megtermékenyítési procedúra eredménye, akkor a nyolc embrió beültetése messze túlmutat a szabályainkon. Az erre vonatkozó eljárásoknak köszönhetően pedig meg van a lehetőségünk, hogy ilyen esetek mögé nézzünk, amelyet meg is teszünk” - jelentette be az ASRM a születés után kiadott nyilatkozatában.
Valójában azonban semelyik testületnek nincsen hatalma arra, hogy egy klinika vagy orvos tevékenységét leállítsa vagy letiltsa, amiért az eltér a tanácsolt szabályrendszertől. Ezért, ha ezt a szabályrendszert nem akarják az amerikaiak jogi keretek közé vonni, akkor talán az egyetlen megoldás a megfelelő tájékoztatás, a nézeteken való változtatás. Egyre több klinika pártolja az egyembriós megoldást, mégpedig úgy, hogy a statisztikájukban az egyértelmű sikernek az egy babás terhességeket tüntetik fel. A cél most már nem a gyerek, hanem az egyből egy gyerek.
Krisztina O'Brien