szerző:
life-style.hu
Tetszett a cikk?

A babavilágban annyi a sztereotípia, hogy talán minden olvasóra jut egy anyuka, aki már a kisbabája fogantatásának...

A babavilágban annyi a sztereotípia, hogy talán minden olvasóra jut egy anyuka, aki már a kisbabája fogantatásának pillanatában ellenszegül a tömegízlésnek. Megfogadja, hogy sem rózsaszín, sem világoskék nem lesz a gyerekszoba. Ha kisfia lesz, az nem visel munkagépeket és gyilkos emlősöket a(z egyébként világoskék) rugdalózóján, mint ahogy a kislánya sem fog idejekorán porszívózni vagy mosogatni a (rózsaszín) babakonyhájában, sem körömcipős Barbie-szerelésben, dekoratívan parádézni az otthonuk vendégei előtt.

Ugyanezek az anyukák aztán – tisztelet a kivételnek – feladják a harcot, hiszen a koordináció és a szín-szabályok betartása egy idő után lehetetlenné válik. A legtöbb kislányruha és játék rózsaszín, és a kisfiúk sem szabadulhatnak a traktorok, a cápák és az aligátorok kék alapon csellengő dizájnjai elől. Évek múltán pedig az anyukák maguk gondolják azt, hogy lehet valami a színdiverzióban, hiszen a gyerekek rózsaszín, vagy éppen kék szülinapi dekorációt akarnak és ezeknek az anyukáknak többé eszébe sem jut, hogy itt bizony a farok csóválja a kutyát.

Daily Mail

Pedig a szakértők szerint az emberek (főleg a gyerekek) az életben tapasztalt érzelmekkel és vágyakkal asszociálják a színeket, és ezek az élmények a későbbiekben nem csak az ízlésvilágukat, de a választásaikat is meghatározzák. Stephen Palmer pszichológus az egyik tanulmányában úgy találta, az emberek kivétel nélkül a tiszta és világos színekhez vonzódnak, mert a színek emlékeztetik őket valamire. A kék például nagy kedvenc, hiszen ez az égbolt és a tiszta víz színe, míg a khaki zöld kevésbé dominál, mert az az ürülék és a hányás színéhez hasonlít. Palmer szerint azonban az emberek – ezeknek az asszociációknak az ellenére – nem kódolva jönnek a világra, a képzettársításokat tapasztalat útján, az életük során szerzik, ezért egy csecsemőnek semmiképpen nincs elemezhető preferenciája a rózsaszín felé, hacsak a kedvenc játékai – amelyek a biztonságot jelentik számára – nem ilyen színűek.

A színek által ugyanis befolyásolhatjuk az érzelmeket és az embereket. Mutassunk piros és rózsaszín gyümölcsöket vagy cukorkákat a gyerekeknek, és azok menten szeretni fogják a pirosas színeket, ám ha ugyanezek a gyerekek vért, sebeket, és beleket látnának folyamatosan, akkor a pirostól mindegyikük értelemszerűen ódzkodna. A rózsaszín babavilágnak tehát nincsen tudományos magyarázata, viszont káros hatása – a Barbie-baba, a flitterek és Paris Hilton miatt – annál több.

A The Guardian angol napilap egyik nemrégiben megjelent cikkében például egyenesen azt állítja, hogy „a rózsaszín passzív hercegnőket nevel a gyerekeinkből”. Olyanokat, akik nem megváltoztatni szeretnék a világot, csupán dekorálni. Ugyanis amióta a kék és a rózsaszín kettéválasztotta a babavilágot, több generáció is felnőtt, és a színkódolásnak nagyon is szerepe van abban, hogy a mai fiatalok sokkal nagyobb hangsúlyt fektetnek a látszatra és a sztereotípiákra, mint az egyéniségre.

A jelenség tehát – a The Guardian és szószólói szerint – valamelyest romboló hatással van a jövő generációira nézve, és ennek kapcsán Angliában egy társadalmi kezdeményezés is elindult Pink Stinks néven. A szervezet több éve folyó kampányában nyílt háborút indított a „rózsaszín hatalom” ellen, és alternatívát kínál azoknak a szülőknek, akik azt szeretnék, hogy gyermekeik ne a kinézet, hanem a tehetség szerint válasszák meg példaképeiket. A gondolathoz régebben Anglia legnépszerűbb játékboltja, az Early Learning Center is csatlakozott, amely a semleges színű, természetes alapú, készségfejlesztő játékokra szakosodott, elvárta az uniszex csomagolást és nem árult olyan termékeket, amelyek marketingje kizárólag fiú vagy lány vásárlókat vett célba.

A cél az, hogy elnémítsák azt a fajta marketinget, amely színkódolással és sztereotipizálással a lányok háziasságát és csinosítását segíti, de ellehetetleníti, hogy játékok útján a lányok is fejleszthessék térbeli gondolkodásukat és elemző készségüket. A fiúkat pedig arra serkenti, hogy csakis építő jellegű tevékenységekben vegyenek részt, mert a képzeletbeli – ám nagyon is szociális – mese- és fantáziavilág és az otthonteremtő kreativitás nem az ő asztaluk. A The Guardian szerint ugyanis az út a nemek egyenlősége felé a babakorban kezdődik.

A Temu és a Shein áremelést jelentett be, pontos dátummal

A Temu és a Shein áremelést jelentett be, pontos dátummal

Kijev szerint közel az ukrán–amerikai megállapodás az ásványkincsekről

Kijev szerint közel az ukrán–amerikai megállapodás az ásványkincsekről

Putyin szerint ritkán születnek olyan emberek, mint Elon Musk

Putyin szerint ritkán születnek olyan emberek, mint Elon Musk

Csak segíteni akart a tulajnak, hogy nyitva a kocsija – mondta egy visszaeső autófeltörő Budapesten

Csak segíteni akart a tulajnak, hogy nyitva a kocsija – mondta egy visszaeső autófeltörő Budapesten